מודעה
איפא''ק שוקלת לשלוף את ''נשק יום הדין''
#1
איפא''ק שוקלת לשלוף את ''נשק יום הדין''

השדולה הפרו-ישראלית החשובה ביותר בארצות הברית, איפא"ק, נערכת למאבק נגד הסכם הגרעין בין איראן והמעצמות, אולם בכירי השדולה מתלבטים עד כמה רחוק ללכת במסגרת המאבק הזה. איפא"ק תפעל מול חברי קונגרס וחברי סנאט מהמפלגה הדמוקרטית כדי לשכנעם להצביע נגד ההסכם, אולם השדולה טרם החליטה אם תאיים "להעניש" את אלה שיצביעו בעד ההסכם, באמצעות תמיכה בפוליטיקאים אחרים שיתמודדו נגדם בבחירות עתידיות.


גורמים בשדולה החזקה סיפרו בשיחה עם וואלה!NEWS על הצעדים שאיפא"ק בוודאות תנקוט במסגרת המאבק בהסכם הגרעין. בשלב הראשון, השדולה כבר שלחה "צו 8" לכל פעיליה ותומכיה, בדרישה שיכתבו לחברי הקונגרס והסנאט שלהם להצביע נגד ההסכם עם איראן. מעבר לכך, השדולה תנחה את התורמים הגדולים שלה לממן פרסום נגד ההסכם במחוזות ובמדינות מסוימים בארצות הברית, שחברי הקונגרס והסנאט המייצגים אותם טרם החליטו כיצד להצביע.


הגורמים לא ידעו להעריך עד כמה יקר יהיה המאבק הזה, אבל אחד מהם אמר כי "זה בקלות יכול להגיע לעשרות מיליוני דולרים, במיוחד לאור העובדה שגם הצד של תומכי ההסכם מתכוונן להשקיע בשכנוע דעת הקהל". על פי כמה דיווחים בעיתונות האמריקנית מסוף השבוע, ארגון השמאל היהודי-אמריקני "ג'יי סטריט", שעוצמתו הכלכלית קטנה משמעותית מזו של איפא"ק, צפוי להשקיע יותר משני מיליון דולר בקמפיין למען ההסכם.


במקביל לפעילות בדעת הקהל, חלק נרחב מהפעילות של איפא"ק נגד ההסכם תתבצע בגבעת הקפיטול עצמה, כאשר לוביסטים של הארגון ישוחחו ישירות עם חברי הקונגרס והסנאט ועם אנשי הצוות שלהם. השדולה כבר הודיעה לאנשיה בוושינגטון לבטל את חופשות הקיץ המתוכננות שלהם לטובת המאבק שיתנהל בחודשיים הקרובים בנושא ההסכם.
"נשק יום הדין" נחל בעבר הצלחות - אך גם תבוסות


אלא שלצד הצעדים הללו, שההחלטה לנקוט אותם מעידה אמנם על רצינות, אבל אינה בגדר הפתעה, מתלבטים באיפא"ק האם להשתמש גם ב"נשק יום הדין", ולפעול להדחתם של חברי קונגרס דמוקרטים שיצביעו בעד ההסכם. בעבר, השדולה לא היססה להפשיל שרוולים ולפעול נגד חברי קונגרס שנתפסו על ידה כ"אנטי ישראלים". הדרך לעשות זאת הייתה לתמוך במועמדים מתוך המפלגה שיתמודדו נגדם על המושב שלהם בקונגרס. כמה חברי קונגרס איבדו בעשור הקודם את המושבים שלהם ב"פריימריז" פנים-מפלגתיים, לאחר שביטאו עמדות שלא מצאו חן בעיני השדולה העוצמתית.


מקרה דומה שאירע בעבר, ובו הפעילה איפא"ק את "נשק יום הדין", הוא של ארל היליארד, שהיה אחד מחבר הקונגרס השחורים הראשונים ממדינת אלאבאמה. במשך השנתיים הראשונות של האינתיפאדה השנייה, היליארד הביע בכמה הזדמנויות עמדות שהשדולה פירשה כ"אנטי ישראליות", ואף סרב לחתום על חקיקה שאיפא"ק קידמה לחיזוק ישראל. בשנת 2002 התמודד מולו בבחירות בתוך המפלגה הפוליטיקאי ארתור דייוויס, שגייס סכומים גבוהים מאוד עבור התמודדות מקומית, ואף השתתף באותה שנה בוועידת איפא"ק והודה לקהילה היהודית על תמיכתה בו. בסופו של דבר, דייוויס ניצח בהתמודדות והיליארד הודח מהקונגרס.


לפני שנתיים, לעומת זאת, התמודדו שני פוליטיקאים דמוקרטים מניו ג'רזי על מושב בקונגרס. אחד מהם, ביל פאסקרל, איבד את חנו בעיני השדולה הפרו-ישראלית לאחר שחתם על מכתב של חברי קונגרס בעד הסרת המצור על עזה. איפא"ק התגייסה לסייע למועמד שערער על מושבו, יהודי בשם סטיב רותמן, שתמיכתו בישראל הודגשה לכל אורך הקמפיין. בסופו של דבר, המועמד שהועדף ע"י איפא"ק הפסיד בפער של יותר מ-20%.
עצמת המאבק מגבירה את הסיכון להפסד משפיל


הסיבה העיקרית לחיבוטים שנושאת השדולה, היא החשש מהפסד שיפגע במעמדה בוושינגטון. בפעם הקודמת שבה איפא"ק הלכה לעימות "ראש בראש" עם ממשל אובמה בנושא האיראני, הוא הסתיים בהפסד משפיל עבורה. מדובר במקרה שאירע בפברואר 2014, כאשר שלושה חודשים בלבד לאחר שנחתם הסכם הביניים בין איראן למעצמות בז'נבה, איפא"ק התגייסה כדי לתמוך ביוזמה רפובליקנית להטלת סנקציות חדשות על איראן.


היוזמה, שהיו שותפים לה גם כמה סנאטורים דמוקרטים, הייתה גורמת בפועל לקריסתו של תהליך המשא ומתן בין איראן למעצמות. הבית הלבן וגורמים התומכים בפתרון דיפלומטי לנושא הגרעין התגייסו גם הם בכל הכוח, והצליחו לבסוף להפיל את היוזמה השנויה במחלוקת מבלי שהנשיא אובמה כלל נדרש להטיל וטו. במקרה ההוא, לאחר שהתברר לאיפא"ק שלא יושג רוב חסין וטו של שני שליש, השדולה עצמה החלה לדחוק בחברי הסנאט לא להצביע בעד הצעת הסנקציות שהיא עצמה ניסתה לקדם במשך שבועות.
לפני כחודשיים שלחו 151 חברים דמוקרטים בבית הנבחרים מכתב לנשיא אובמה, ובו הביעו תמיכה במשא ומתן שהוא מנהל מול איראן ובהסכם המסגרת שנחתם בשיחות בלוזאן. כדי להעביר את ההסכם בקונגרס, אובמה זקוק לתמיכה של 145 חברים דמוקרטים בבית הנבחרים, או לחלופין של 34 סנאטורים דמוקרטים. בהנחה שאותם 151 יעמדו מאחורי הדברים שכתבו לאובמה לפני כחודשיים, לנשיא צפוי ניצחון דחוק בקונגרס. גם מנהיג הרפובליקנים בקונגרס, ג'ון ביינר, מודע למציאות הזו, ולכן הוא אמר בכנס סגור באפריל האחרון כי להערכתו, אין לרפובליקנים מספיק קולות כדי לסכל את ההסכם.


החשש מהפסד גדול נוסף בתוך שנתיים הוא שיקול ששדולה עוצמתית כמו איפא"ק לא יכולה להתעלם ממנו. במובן הזה, ככל שאיפא"ק תשלוף נשק "כבד" יותר בארסנל שלה, כך יגדל הנזק עבורה אם בסופו של דבר, למרות הלחצים, הממשל יצליח לשרוד את ההצבעה בקונגרס ולגייס לפחות שליש מבית הנבחרים להצביע בעד ההסכם עם איראן. כרגע, רוב הסיכויים הם שזה מה שבסופו של דבר יקרה, ואנשי השדולה מודעים לכך היטב. זה לא אומר שהם יוותרו על מאבק, אבל זה בהחלט אומר שלפני שיחליטו לשלוף את "נשק יום הדין", צפויה להם התלבטות לא פשוטה.


הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  להסיט את המבט מהכביש במהלך נהיגה, סיפר היום (ראשון) ב-103FM עורך הדין לענייני תעבורה אורח 1 176 05-12-2017, 00:28
תגובה אחרונה: און ליין
  בית הדין לערעורים אישר את בקשת שפטל: יערך דיון בנוגע למאסר אזריה משה 0 79 08-08-2017, 15:10
תגובה אחרונה: משה
  בית הדין קובע כי אין ספק לגבי אמינות הלוחם ת' שהעיד כי שמע את אזריה אומר לאחר לפני ה אורח 1 203 30-07-2017, 15:34
תגובה אחרונה: אורח
  נועם אמיר 'ערוץ 20' בטוויטר: בית הדין הצבאי נתן לאלאור אזריה לבחור האם לבלות עם משפחת צופה 0 123 27-04-2017, 23:42
תגובה אחרונה: צופה
  בית הדין הצבאי ביפו גזר על הבחור ישראל מאיר טולדנו מאופקים 56 ימים בכלא, ישוחרר בתארי און ליין 0 94 02-04-2017, 18:02
תגובה אחרונה: און ליין
  התביעה במשפט אזריה צפויה להגיש היום ערעור על גזר הדין משה 1 112 07-03-2017, 12:33
תגובה אחרונה: משה
  *האזינו לשיעור הגדול בתבל מפי מרן הראשון לציון ונשיא בית הדין העליון פוסק הדור און ליין 0 87 04-03-2017, 22:02
תגובה אחרונה: און ליין
  עורך הדין שפטל פרקליטו של אלאור אזריה: "הפצ"ר התחייב לא לערער על העונש אם אנחנו לא נע און ליין 0 100 01-03-2017, 19:19
תגובה אחרונה: און ליין
  ?? *להתחיל את היום בקדושה* ?? *הלכות חודש אדר* *ה*. מעיקר הדין אין חובה לבדוק א און ליין 0 98 27-02-2017, 08:27
תגובה אחרונה: און ליין
  תראו מה קרה ברשת אחרי גזר הדין של אלאור אזריה משה 0 133 26-02-2017, 15:08
תגובה אחרונה: משהמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };