מודעה
אמזון התייאשה מדואר ישראל? מחפשת חברה אחרת למשלוח חבילות במקביל מנהלת אמזון מגעים לשכ
#1
אמזון התייאשה מדואר ישראל? מחפשת חברה אחרת למשלוח חבילות
במקביל מנהלת אמזון מגעים לשכירת מחסנים לוגיסטיים גדולים שיאפשרו לה לנהל פעילות קמעונאית בתוך ישראל ■ "אם אמזון תיכנס נצטרך להרכיב את השוק מחדש" ■ דואר ישראל: "ניסיון נוסף מצד המתחרים לייצר ידיעה שקרית"
הדר קנה, עדי דברת-מזריץ ואריק מירובסקי
19:14 | עודכן ב: 19:14


ענקית המסחר האלקטרוני אמזון (1,186 +2.58%) שוקלת להפסיק לעבוד עם דואר ישראל, ובוחנת להעביר את המשלוחים המוזמנים דרך האתר לחברות מסירות חבילות אחרות - כך נודע ל-TheMarker. בחצי שנה האחרונה נפגשו נציגים מטעם אמזון עם מספר מנכ"לים של חברות שילוח הפועלות בישראל, וביקשו לשמוע על תוכנית אלטרנטיבית לעבודה מול דואר ישראל. עד לרגע זה לא נסגרה עסקה עם אף חברה.
במקביל, מנהלת אמזון מגעים לשכירת מחסני ענק שיאפשרו לה לנהל פעילות קמעונאית בתוך ישראל ואספקת מוצרים לשוק המקומי. בעוד שמטעם סוכנות הנדל"ן הבינלאומית JLL, המטפלת בענייני הנדל"ן של אמזון בישראל, מסרבים להתייחס לנושא, גורמי נדל"ן אחרים מאשרים כי החברה מחפשת שטחים לוגיסטיים בסדר גודל של 12-10 אלף מ"ר במרכז הארץ, במטרה להפוך אותם לשטחי אחסנה לסחורות שמוזמנות באתרי החברה. עם הזמן ייתכן שהחברה תרצה להגדיל את השטחים – בהתאם להתפתחות השוק המקומי.

אם תחליף אמזון את שירותי דואר ישראל היא לא תהיה הראשונה שעושה זאת - לפני שנה וחצי, באוגוסט 2016, החליטו באסוס, אתר קמעונאות האופנה הבריטי, להפסיק לעבוד עם דואר ישראל ולהעביר את המשלוחים לחברת מסירת החבילות E-POST. המהלך נעשה בעקבות תלונות רבות מהלקוחות הישראליים על סרבולים ועיכובים בקבלת חבילות.
כיום פועלות בישראל מספר חברות שילוח מרכזיות, בהן אי פוסט, DHL l, פדקס ו-UPS, שכולן מתחרות בדואר ישראל. בכיר באחת מחברות השילוח הגדולות סיפר על מהות הפגישה עם אמזון: "היתה לי פגישה איתם לפני מספר חודשים, שהנושא שעלה בה הוא האופציה להחליף את הדואר. הם מאוד דיסקרטיים".
מחסן של אמזון בבריטניה
מחסן של אמזון בבריטניה צילום: REUTERS/Darren Staple
בכיר אחר בחברת לוגיסטיקה בינלאומית מאשר אף הוא שנפגש עם אמזון באותו נושא, ואמר: "אנחנו מדברים איתם כבר יותר משנה על כל מיני דברים סביב הנושא הזה. הם דיברו על החלפת מפיץ וגם על הגעה לישראל, אבל אני לא יודע כמה האופציה להגיע לכאן רצינית. מה שבטוח שהם בודקים דרכים לשפר את מהירות הגעת החבילה לישראל".

"חוקי המשחק ישתנו"
בענף סבורים כי אם גורם מרכזי כמו אמזון יבחר להקים פה מרכז, זה עלול לטלטל את השוק כולו - מחברות ההפצה שיצטרכו להתחרות בשירות המשלוחים של אמזון שמציע הגעת חבילה תוך 24 שעות מרגע ההזמנה, דרך האתרים הקמעונאים שיצטרכו לעשות אדפטציות, ועד לרשתות האוף ליין, שיצטרכו לתת פייט גדול למחירים האטרקטיביים המוצעים באמזון.
יניב בן טובים
יניב בן טובים צילום: מוטי מילרוד
כפי שמסביר יניב בן טובים, מנכ"ל אי פוסט: "אם אמזון תיכנס נצטרך להרכיב את השוק מחדש. חוקי המשחק ישתנו וכולם יצטרכו לעשות התאמות בכל הרמות - אתרי המסחר האלקטרוניים הקטנים, שמוכרים מוצרים כאתר עצמאי, יעדיפו כנראה למכור דרך אמזון, וזה יאגד את השוק הזה לחברה אחת. זה ישפיע עמוקות על חנויות האוף ליין כי יכנס שחקן שימשוך יותר לקוחות לאונליין שיבוא על חשבונם. חברות ההפצה יצטרכו לעשות אדפטציה - להתחרות בשירות של אמזון, שנותן תוך יום את החבילה לבית, וגם נצטרך להרחיב את אזורי ההפצה. גם חברות של אחסון ולוגיסטיקה יצטרכו להתמודד עם שחקן שיודע ללתת פייט. זה יהווה תחרות גדולה לשוק".

ירון בן אלי, מנכ"ל ushops - חברה המספקת כתובת בארה"ב לישראלים כך שיוכלו לרכוש באתרים שאינם מציעים משלוח לישראל - מתייחס אף הוא לכניסה אפשרית של אמזון לישראל: "הכניסה של אמזון לישראל ופתיחת מחסנים לוגיסטיים מראה אמון רב של אמזון באי-קומרס בישראל וביכולת של הצרכן הישראלי לבצע רכישות אונליין. הכניסה של אמזון מגיעה היישר אחרי ניסיון של טרגט לעבוד עם הקהל הישראלי, מה שמחזק את ההבנה ששחקנים בינלאומיים מכירים בכח הקנייה הקיים כאן.
"עד היום לא היה אי-קומרס של ממש בישראל, כניסה של שחקנים בינלאומיים מראה לאן העתיד הולך ועד כמה הגבולות מיטשטשים. אני מאמין שברגע שאמזון ייכנסו לכאן, זה יגרום לכניסה של שחקנים בינלאומיים נוספים. המהלך יפגע בשחקנים מקומיים ואת חלקם אף יכחיד. פתיחת מחסנים של אמזון בהחלט תעורר עניין שמוצרי אמזון בקרב הקהל הישראלי, אך עדיין, יבוא אישי זו הדרך הזולה והאטרקטיבית ביותר לרכישת מוצרים. עלויות של לוגיסטיקה, שינוע מלאי לישראל, כוח אדם וכדומה יפריעו, להערכתי, במודל התמחור הזול".
אמזון בעקבות נטפליקס?
אמזון משלחת כיום מגוון מצומצם יחסית של מוצרים לישראל. מי שרוצה לעקוף את הבעיה הגיאוגרפית משתמש בשירותי תיווך של חברות ישראליות שמחזיקות מחסני ענק, למשל בניו ג'רזי, ומשם משלחות את הסחורה לישראל. החיסרון בשיטה הזאת הוא שהיא דורשת עבודה עם שתי חברות, המשיתה על הצרכנים עלויות נוספות, שפעמים רבות פוגעות באטרקטיביות העסקה.
קניון TLV בתל אביב
קניון TLV בתל אביב צילום: עופר וקנין
מערכת היחסים בין ישראל לאמזון מזכירה את היחסים ששררו בין הישראלים לנטפליקס לפני שנכנסה לישראל באופן רשמי. אז, ישראלים יכלו לצפות בתכנים של נטפליקס באמצעות תיווך של שירותי VPN — מין טריק טכנולוגי המאפשר להת­ח­זות לגולשים ממדינה אחרת, וכך להתגבר על מחסומי צנזורה ומגבלות גיאוגרפיות אחרות ברשת. אבל רק ברגע שנטפליקס ביצעה לוקליזציה של התכנים — תרגום של ממשק המשתמש, שימוש בכתוביות בעברית ובדיבוב, והוספת סדרות וסרטים ישראליים ותשלום בשקלים - היא נהפכה לאיום על שירותי הטלוויזיה המקומיים.
לאור הסברה כי לפחות בתחילת הדרך אמזון לא תפעל בישראל בתחום המזון, מי שצפויים להיפגע הם בעיקר רשתות ההלבשה והספורט והקניונים. סקר שערך TheMarker באחרונה, זו השנה השלישית ברציפות, עם חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר בקרב 1,500 נשאלים, הראה כי 15% מההוצאה החודשית של ישראלים על מוצרי אופנה מופנים לאינטרנט. רוב הקניות אונליין מבוצעות באתרים בינלאומיים. התחזית היא כי בתוך פחות מחמש שנים הקניות ברשת יגדלו ל–20%–30% מסך ההוצאה של משקי הבית על מוצרים קמעוניים, לעומת 8%–10% כיום. לפי צ'מנסקי בן שחר, כל 1% מהמכירות שהקנ­יונים מאבדים שקול לחנויות בשטח 10,000 מ"ר שנעלמות.
"השוק הולך לכיוון של גידול באונליין"
יוסי גביזון
יוסי גביזון צילום: אביב חופי
ברשתות האופנה עדיין מקווים שאמזון לא תיכנס לישראל, אך אומרים שגם בלי אמזון הרשתות צריכות לשנות את המודל שלהן, כדי שיוכל לתת מענה לגידול במסחר האלקטרוני. "בכל מקרה השוק הולך לכיוון של גידול באונליין", אומר יוסי גביזון, מבעלי קבוצת הודיס-קסטרו, הכוללת גם את קרולינה למקה, אורבניקה, אקססורייז, טופ טן וקיקו מילאנו. "עם אמזון ובלי אמזון, המסחר האלקטרוני יהווה 10%-20% מהמכירות תוך מספר שנים, וכרבע משטחי המסחר בישראל ייסגרו.
"כבר היום יש עודף של שטחי מסחר שמצדיק סגירה של כ-10% משטחי המסחר, והגידול באונליין יביא לסגירה של השטחים האלה ועוד 15% מהשטחים המסחריים. בנוסף, שכר הדירה יירד, וגם אנחנו נסגור חנויות שלא עובדות טוב ונפנה יותר משאבים לעבר האינטרנט. אנחנו בעצמנו עובדים היום על הקמת אתר סחר אלקטרוני לכל החברות של הקבוצה שיפעל בישראל ובעולם". גביזון מוסיף שטרם ברור אם האתר יכלול גם את קסטרו.
"אנחנו לא מבוהלים, כי לדעתנו אנשים ימשיכו לצאת מהבית ולעשות קניות בקניונים", אומר בכיר באחת מקבוצות הקניונים המובילות. "אז נכון, חלק מהמסחר יעבור לאמזון ותהיה לזה השפעה, אבל ההשפעה לא תהיה קולסאלית. אולי קניונים חלשים ואיזוטריים יפסיקו להתקיים, אבל לא קניונים חזקים ומובילים. זה עדיין לא וודאי שהם ייכנסו, הם בתהליכי בדיקה. אם וכשזה יקרה, כל התעשייה תצטרך להשתפר, לעשות התאמות ולהילחם כל אחד על שלו. זה קרה גם כשהשמים נפתחו ואנשים החלו לטוס יותר לחו"ל, או שהרשתות הבינלואמיות הגיעו לפה והשחקנים המקומיים היו צריכים להילחם על שלהם".
איום על שופרסל
לדברי דן בנדלר, מנכ"ל הסטארט־אפ שופיק (Shopic), המתמחה בפתרונות לשיפור חוויית הקנייה בחנויות, ובין היתר פיתח את שירות "סרוק וקנה" עבור שופרסל, "במידה ואמזון אכן תפתח מרכז לוגיסטי בישראל, זה יוריד את המחירים בעשרות אחוזים, להערכתי כ-30% בממוצע, כי לא יהיו את עלויות המשלוח הגבוהות - אבל מנגד המחירים כן יכללו מכס ומע"מ. כמובן שיש לקמעונאים שלא מתחום המזון סיבה טובה לפחד, כי זה יביא לתחרות מחירים מול השחקנים המקומיים.
שירות "סרוק וקנה" בשופרסל
שירות "סרוק וקנה" בשופרסל צילום: סיון פרג'
"עם זאת, המלאי לא צפוי להיות מאוד גדול, כי באנגליה ובגרמניה הם מפעילים מספר מחסנים והם גדולים פי כמה וכמה מהמספרים שמדובר עליהם בישראל. בעיקרון זה נשמע לי תמוה שאמזון תיכנס לישראל, בגלל שהשוק בישראל קטן, אבל אולי מה שעומד מאחורי זה שהם רוצים שתהיה רמת שירות גבוהה בכל שוק שהם פועלים בו, גם אם הוא קטן ולא רווחי. בנוסף, הכניסה שלהם לא צפויה להיות בתחום המזון, כיוון שגם בארה"ב הם הפסיקו את השירות של אמזון פרש (שירות המלוחים של אמזון בתחום המזון) בכמה מדינות בחודש האחרון מטעמי עלויות לוגיסטיות גבוהות".
אם אמזון אכן תיכנס לשוק הישראלי, הדבר עלול לפגוע בתוכניות של שופרסל, שמתכוונת להשיק ברבעון הראשון של 2018, ביחד עם שותף אמריקאי, פלטפורמה שתאפשר הזמנת מוצרים מחו"ל — באתר שיפעל בעברית ויאפשר לקנות מארה"ב במחירי משלוח נמוכים יותר מאלה שמשלמים כיום הלקוחות.
מאמזון נמסר בתגובה: "אנחנו לא מגיבים לשמועות וספקולציות".
מדואר ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בניסיון נוסף מצד המתחרים לייצר ידיעה שקרית, לאור הצלחתנו הרבה במסירת 400 אלף חבילות מדי יום בתקופת חגי הקניות, לרבות אלפי חבילות של אמזון.חברת דואר ישראל היא הגוף הלוגיסטי הגדול בישראל שמספק שירותי בלדרות בינלאומיים ברמה גבוהה ביותר לענקיות הריטייל.
"אנו מברכים על כניסתה של אמזון לישראל, מהלך שיאפשר לנו להרחיב את פעילותנו איתם ולצמוח יחד בישראל בשנים הקרובות".
הכתבות הנקראות באתר
אורט ערד - צילום: אליהו הרשקוביץ
שביתה בתיכונים: כ-60 אלף תלמידים לא ילמדו מחר - הרשימה המלאה
16:19 ליאור דטל
עובדי סולאר־סיטי על גג בקליפורניה - צילום: בלומברג
פאנלים סולאריים על הגגות: למי מתאימה התוכנית החדשה?
16:48 אורה קורן
ביטקוין. "מהר מאוד התחלנו להרוויח כסף, אבל זה היה לאט מדי" - צילום: Chris Ratcliffe/Bloomberg
שני הישראלים שהרוויחו עשרות אלפי שקלים מכריית ביטקוין
12:15 אלירן רובין
ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות לשעבר ליצמן - צילום: אוליבייה פיטוסי
נתניהו הודיע: הסכמות עם החרדים - ליצמן ממשיך לאיים
20:25 צבי זרחיה
פאנלים סולאריים בגג בית - צילום: אלון לויטה, סולגל אנרגיה בע"מ
אושרה מכירת חשמל מפאנלים סולאריים על הגגות - ללא הגבלה
07:18 אורה קורן

מרחבי הרשת
חדשות מאירות עיניים למשקפופרים ולסובלים מעדשות, כל הפרטים החשוביםמרחבי הרשתסלונה חדשות מאירות עיניים למשקפופרים ולסובלים מעדשות, כל הפרטים החשובים
למה חשוב לבחור קרן השתלמות עם מדד שארפ גבוה?מרחבי הרשתTheMarker למה חשוב לבחור קרן השתלמות עם מדד שארפ גבוה?
המשקיעים מסתערים על קרן הגשמה: המינימום לכניסה עמד על 73,000 ₪מרחבי הרשתWisemag המשקיעים מסתערים על קרן הגשמה: המינימום לכניסה עמד על 73,000 ₪
צפו וגלו את כל מה שרציתם לדעת על מערכת בלימה אוטומוניתמרחבי הרשתצפו וגלו את כל מה שרציתם לדעת על מערכת בלימה אוטומונית YouTube צפו וגלו את כל מה שרציתם לדעת על מערכת בלימה אוטומונית
רוצים לשדרג את עיצוב הבית בקלות? תתחילו בדלתמרחבי הרשתבלוג רב-בריח רוצים לשדרג את עיצוב הבית בקלות? תתחילו בדלת
Recommended by
תגובות
שם 
כותרת 

תגובה *
הזינו טקסט תגובה
שלח
הכובע | 22:58 26.11.2017
דואר ישראל
ההפסדים של הדואר רק גודלים מיום ליום ורק אמזון תפיל את הדואר
הגיבו לתגובה זו דווח על תגובה פוגענית
אורן כץ | 22:07 26.11.2017
גם אנחנו התייאשנו מדואר ישראל, 3 חודשים לקבל רישיון נהיגה בדואר לאחר
גם אנחנו התייאשנו מדואר ישראל, 3 חודשים לקבל רישיון נהיגה בדואר לאחר תשלום....
הגיבו לתגובה זו דווח על תגובה פוגענית
ליה | 22:00 26.11.2017
גם אני כבר התייאשתי מדואר ישראל
הגיבו לתגובה זו דווח על תגובה פוגענית
הצג את כל התגובות

הגב
#2
הם צודקים


הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  בנק ישראל מודה: השקעות בנדל"ן עדיפות על מניות גלובס 0 29 אתמול, 04:48
תגובה אחרונה: גלובס
  השר ישראל כץ פנה ליו"ר ו. הכספים גפני להחריג אותו מתוספת השכר לשרים. אורח 0 40 14-01-2018, 23:59
תגובה אחרונה: אורח
  'כיכר': בתו של הגר"ע יוסף זצ"ל עדינה בר שלום הקימה את מפלגת "בשביל ישראל" שתרוץ בבחיר אורח 0 56 11-01-2018, 23:18
תגובה אחרונה: אורח
  הקלטות יאיר נתניהו חלק ב'! גיא פלג ב'גלי ישראל': יש בהקלטות סוגיה שהיא מאד רגישה. ויכ אורח 0 67 11-01-2018, 16:42
תגובה אחרונה: אורח
  ישראל כהן ב'כיכר': הגר"ש אויערבאך אמור לעבור ביום ראשון הקרוב צינתור קל בליבו בביה"ח אורח 0 67 11-01-2018, 16:41
תגובה אחרונה: אורח
  בנק ישראל הותיר הריבית ללא שינוי: "הנתונים משוק הדיור מצביעים ע? themarker 0 140 10-01-2018, 21:15
תגובה אחרונה: themarker
  ליצמן: "שמח לחזור, אמשיך את העשייה החשובה למען אזרחי ישראל" מעריב 0 90 10-01-2018, 21:15
תגובה אחרונה: מעריב
Star *'נצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון הקודש'* ברוך דיין האמת! בן 104 רבן של ישראל מרן אורח 44 758 09-01-2018, 15:22
תגובה אחרונה: אורח
  ישראל פריי חושף ב'קו עיתונות: החזית הדתית בתל אביב מתפוררת, וש"ס תרוץ באופן עצמאי למו אורח 0 108 02-01-2018, 21:29
תגובה אחרונה: אורח
  'ישראל היום' חושף: ח"כ גפני החליט לא לאשר בוועדת הכספים את תקציב מד"א ביו"ש. התוצאה: אורח 2 110 01-01-2018, 14:10
תגובה אחרונה: משהמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };