מודעה
*בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... ה' אלול* *הוכיח תוכיח - בחכמה* בכ"ח באייר
#1
בס"ד
בוקר טוב... חיזוק יומי... ה' אלול
        הוכיח תוכיח - בחכמה
 
בכ"ח באייר שנת תרס"ד עלה הרב אברהם יצחק הכהן קוק מרוסיה לארץ ישראל והגיע לנמל יפו. תושבי העיר קידמו את פני הרב החשוב בהתרגשות ביודעם שהוא הגיע לארץ הקודש כדי לשמש כרב בעירם.

באחת השבתות עלה מתפלל נסער על במת בית הכנסת "שערי תורה" שבנווה שלום ביפו, הפסיק את קריאת התורה באמצעה והכריז בקול רם ונרגש לפני הרב וציבור המתפללים: "דעו לכם רבותי כי בשעה זו ממש יושב שמואל הסנדלר בחנותו שברחוב הראשי, עוסק במלאכתו ומחלל שבת בפרהסיה ללא כל בושה! כל המתפללים מתבקשים להפסיק מיד את תפילתם וללכת כאיש אחד לחנותו של אותו רשע כדי להיפרע ממנו על חילול השבת המביש!"

הקהל שמע את דברי האיש הנרגש וקולות של זעם על חילול השבת בפרהסיה נשמעו מכל עבר. לאחר שירד האיש, עלה הרב קוק על הבמה, השקיט את הקהל המרוגז בתנועות ידיו ואמר בקול נמוך, אך תקיף: "אבקש מכל הקהל לסיים את תפילתו בשקט וללא כל מהומה. לאחר התפילה נצא כולנו לעבר חנותו של שמואל הסנדלר, אך אבקש בכל פה להישמע להוראותיי ולא לחרוג מהן. ממני תראו וכן תעשו!"

לאחר התפילה יצאו כל המתפללים ובראשם הרב קוק לרחובה הראשי של יפו המוליך לחנותו של שמואל הסנדלר. העוברים והשבים השתאו למראה התהלוכה. הם הגיעו לחנותו של הסנדלר שהייתה פתוחה לרווחה ומספר לקוחות נראו בתוכה.

המתפללים ועוברי אורח נוספים שהצטרפו אליהם חיכו בדריכות למה שעומד להתרחש לנגד עיניהם. הרב נכנס לחנות כשהוא עטוף בטליתו וקרא בקול רם: "רבי שמואל, שבת שלום לך!"

שמואל הסנדלר נדהם למראה רב העיר ולא הצליח להוציא הגה מפיו. הוא ציפה שהרב יאמר דבר מה נוסף, שיוכיח אותו על חילול השבת בפרהסיה, אבל הרב נפרד ממנו לשלום בניד ראש ויצא מהחנות לעבר ביתו כדי לסעוד את סעודת השבת.

לאחר שהרב יצא, נכנסו כל המתפללים בזה אחר זה ובירכו את שמואל הנדהם בשבת שלום כפי שעשה הרב.

הסנדלר הושפע עמוקות ממה שאירע. הוא התמלא בבושה וחרטה, וזמן קצר לאחר שהסתלקו כולם נעל את חנותו וניגש לביתו של הרב קוק. הוא הקיש על הדלת ולאחר שהופיע הרב וקידמו בפנים טובות ומאירות, אמר שמואל בבכי ובתחנונים: "כבוד הרב, יש לי שמונה ילדים בביתי והכנסותיי אינן מספיקות כדי להאכילם ולהלבישם. אשתי לא יכולה הייתה להכין עבורנו אפילו סעודה אחת לשבת, ומשום כך אני מוכרח לעבוד גם בשבת. כל השבוע יושב אני בחנותי ומעטים הנכנסים. אפילו זוג מגפיים אחד לא מכרתי השבוע. אין לי כל ברירה. בצער רב נאלצתי למכור גם בשבת, כבוד הרב..."

הרב הרגיע אותו במילים נעימות והסביר לו כי הוא טועה ודווקא אם ישמור על השבת כהלכתה, תבוא לביתו הברכה.

בצאת השבת, הושיט לו הרב סכום כסף וברכו שיצליח בעסק. לאחר מכן פנה הרב לוועד הקהילה וביקש מהם שיקלו על מצבו של שמואל. מאותה השבת ואילך, הקפיד הסנדלר לשמור את השבת כהלכתה וראה ברכה בעמל כפיו.

הרצון של כולנו לישר את הסובבים אותנו, להראות להם את הדרך, לקרב ולחזק אותם. אך לעיתים אנו פועלים ללא מחשבה, תוקפים, משמיצים ועושים בעצם הכל כדי... להרחיק אותם מהדרך...

בחיינו אנו נתקלים בקוטביות במצבים שונים, אתה יכול במילה טובה להרים אדם וחלילה להורידו מטה. אתה יכול לצעוק על אדם ולהוכיחו בנוקשות על מעשיו או לתת לו בחכמתך להרגיש בטעותו.

היה חכם, פעל בצורה נכונה, קרב את חברך ולא חלילה ההפך. השתמש במילים הנכונות, הראה את הטוב והנעים בדרך המלך, היה אתה נעים וטוב ותזכה לקרב עוד יהודי אל אבינו שבשמים...

יום טוב ובשורות טובות
לגאולת והצלחת עם ישראל. אמן!

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... ה' שבט* *פטירת רבי יהודה אריה לייב אלתר מגור* אורח 0 70 22-01-2018, 02:14
תגובה אחרונה: אורח
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... כד' טבת* *פטירת רבי שניאור זלמן מלאדי* *הקשבה אורח 0 63 12-01-2018, 00:09
תגובה אחרונה: אורח
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... כג' טבת* *כיצד תוכל לתקן עולם שלם?* חסיד אחד ה אורח 0 85 10-01-2018, 22:57
תגובה אחרונה: אורח
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... כ' טבת* *פטירת רבי יעקב אבוחצירא* אורח 0 105 07-01-2018, 23:33
תגובה אחרונה: אורח
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... טז' טבת* *יראת ה' תוסיף חיים* הרב 0 119 04-01-2018, 02:14
תגובה אחרונה: הרב
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... ט' טבת* *אל תשכח את המפתח למטה* שלושה ידידים הגי אורח 0 120 28-12-2017, 04:49
תגובה אחרונה: אורח
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... ח' טבת* *הניסיונות הם המקפצה שלך* בעיירה קטנה ב אורח 0 118 26-12-2017, 20:47
תגובה אחרונה: אורח
  בס"ד *?אור החיים יומי?* *מתורת רבינו חיים בן עטר הקדוש זצוקללה"ה* *☆יום ב אורח 0 123 25-12-2017, 20:51
תגובה אחרונה: אורח
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... ז' טבת* *אין עוד מלבדו* באחד הימים הגיע אורח 0 113 25-12-2017, 20:49
תגובה אחרונה: אורח
  *בס"ד* *בוקר טוב... חיזוק יומי... כט' כסלו* *חג חנוכה - זכית - אתה יהודי* באחד מימי אורח 0 116 18-12-2017, 00:43
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };