מודעה
??????? בס"ד חס"ה (חידוש סיפור הלכה) לשבת פרשת בלק ה'תשע"ו ♦חידוש
#1
???????
בס"ד

חס"ה (חידוש סיפור הלכה) לשבת פרשת בלק ה'תשע"ו

♦חידוש:♦
"ויתיצב מלאך ה' בדרך לשטן לו" (כב, כב)

וברש"י, "לשטן לו" - מלאך של רחמים היה.

פעם שאלו את הגה"ק ה"חתם סופר" זיע"א, מדוע הוא נלחם בתוקף נגד הרפורמים? בו בזמן שהוא ידוע מאז ומתמיד במזגו הנוח ובלבו הרחמן. השיב להם הרב, כי הנה שלחו לבלעם מלאך של רחמים, ולכאורה יש להבין מדוע שלחו לו מלאך של רחמים דוקא? וכן יש להבין כיצד נהפך מלאך של רחמים להיות לבלעם לשטן בדרכו? אלא נראה שדוקא מי שנודע כבעל רחמים על ישראל, הוא הראוי להתייצב כנגד בלעם והדומים לו בכל דור ודור, הזוממים לקעקע את הבסיס שעליו מושתת קיום ישראל, כי מגודל רחמנותו על ישראל, לא יחוס על מתנגדיו המנסים להסתיר את מזימותיהם הנפשעות, אלא ירדפם בלא הפוגה, מדת הרחמנות כלפי ישראל, סיים ה"חתם סופר", היא מקור הכח רב העוצמה, לאלה שבכל דור ודור לוחמים בלא פשרות, נגד כוחות המסכנים את קיום ישראל בדורות הבאים.

♦סיפור:♦
"ויפתח ה' את פי האתון" (כב, כח)

איתא בספר "שבחי האר"י הקדוש: האר"י היה ישן שינת צהרים בשב"ק פ' בלק (עי' בשערי תשובה או"ח סי' ר"צ בשם הברכי יוסף, שהאר"י היה ישן ב' או ג' שעות בשבת, וכתב במחזיק ברכה שרבים מקיימים מנהג האר"י, ומי יתן אם יקיימו שאר הנהגותיו ואזהרותיו כי קודש הם), וראה תלמידו ר' אברהם הלוי ז"ל, ששפתותיו מרחשין בתוך שינתו, והלך והטה אזנו על גבי פיו של האר"י הק' לשמוע מה שמדבר, ובתוך כך התעורר האר"י הק' וראהו עומד על גביו, שאלו האר"י מה אתה רוצה, אמר לו ראיתי אדוני מדבר, ורציתי לשמוע מה מדבר, א"ל האר"י הק', תמיד בעת שינתי נשמתי עולה למעלה, ומלאכי השרת מביאים אותי למ"ט שר הפנים, והוא שואל אותי לאיזו ישיבה אני רוצה לילך ומוסרים לי רזין עילאין.

א"ל ר' אברהם הלוי ז"ל, בבקשה ממך, ילמדנו רבינו מה שלמדת עכשיו בשינה זו, התחיל האר"י לחייך וענה לו, אני מעיד עלי שמים וארץ, שאילו הייתי דורש שמונים שנה רצוף בלי גוזמא, לא הייתי יכול לסיים ולומר מה שלמדתי עתה בפרשת בלעם והאתון. (וזה היתה השינה הנזכרת בברכי יוסף)

אמרה האתון לבלעם אותי אתה לא יכול לקלל כ"ש שלא תוכל לקלל את ישראל ואמרה אתונו לבלעם אוי לך בלעם חסר דעת אתה, שאני בהמה טמאה מתה בעולם הזה ולא באה לעולם הבא - לא יכלת לקלל אותי, כל שכן לבני אברהם יצחק ויעקב שבזכותם נברא העולם.

♦הלכה:♦
כהן אבל בתוך שבעת ימי אבלו, אפילו אין בבית הכנסת כהן אחר, אסור לו לעלות לתורה ביום שני וחמישי, לפי שהאבל אסור בדברי תורה. אבל בשבת אם אין שם כהן אחר, יעלה לספר תורה ראשון בתורת כהן, כי אם ימנע מלעלות, יהיה  נראה כנוהג אבילות בפרהסיא בשבת.

מוגש: ע"י הרב יוסף שמואלי שליט"א מתוך מאמרי מורנו ורבנו הגאון המקובל ר' בניהו שמואלי שליט"א על פרשת השבוע.

בברכת שבת שלום
מרדכי פרץ
מישיבת המקובלים "נהר שלום" בירושלים 02-6222-560
???????
הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  פרשת מוות מסעי - אשכול אני 4 87 אתמול, 16:20
תגובה אחרונה: און ליין
  פרשת פנחס- אשכול אורח 1 171 אתמול, 14:28
תגובה אחרונה: און ליין
  פרשת חוקת - אשכול און ליין 7 209 02-07-2017, 00:51
תגובה אחרונה: און ליין
  פרשת קרח - אשכול און ליין 4 115 23-06-2017, 11:57
תגובה אחרונה: און ליין
  זמני כניסת/יציאת שבת פרשת קורח און ליין 0 95 23-06-2017, 09:19
תגובה אחרונה: און ליין
  פרשת שלח - אשכול און ליין 2 91 15-06-2017, 22:29
תגובה אחרונה: און ליין
  פרשת בהעלותך - אשכול און ליין 1 55 09-06-2017, 16:44
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת נשא - חידושים און ליין 0 34 04-06-2017, 01:50
תגובה אחרונה: און ליין
  שלום רב לכבוד הרב. מצטער להפריע לרב בעיצומן של ההכנות לשבת, אולם הרגשתי חובה לפנות לר און ליין 0 21 04-06-2017, 00:46
תגובה אחרונה: און ליין
  פרשת במדבר - אשכול אורח 3 121 26-05-2017, 12:22
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..