מודעה
"בראשית ברא אלוקים את השמים" (א, א) מסופר על אחד הצדיקים שיצא לטייל על שפת הים עם תלמ
#1
"בראשית ברא אלוקים את השמים" (א, א)

מסופר על אחד הצדיקים שיצא לטייל על שפת הים עם תלמידיו, וכשראה את הגלים היה צועק בהתלהבות: "איזה ניסים ונפלאות", והיו תלמידיו תמהים, מדוע מתפלא הוא. עד שהסביר להם, שלמעשה יש בכח הגלים לשטוף ערים וארצות שלמות, והנה רק מגיע הגל לחוף מיד הוא נעצר, ולכאורה מי אמר לו לעצור, אם לא הקדוש ברוך הוא ישתבח שמו לעד, והמשיל להם משל לשני אחים, שנולדו אחד רואה ככל האדם, והשני סומא. והנה לאחר שנים נתפקחו עיני הסומא, והיה שמח ואמר: "הנה עצים, הנה ים, הנה שמים וכו’".ואחיו מתפלא מפני מה שמח אחיו, ולא הבין שמחתו אלא שהאמת עם האח הסומא שכן כל הדברים בעיניו כחדשים, ולכן שמח עליהם, וכן הדבר בנוף אדם שמתסכל על הבריאה כדבר טבעי או שגרתי, אכן איננו מתפעל ממנו, אך אדם שמסתכל על העולם, כל פעם בצורה מחודשת, מוצא הרבה דברים להתפעל מהם, וכדברי איוב: "מבשרי אחזה אלוה", דהיינו, אדם שמתבונן על בשרו, על מערכת גוף האדם, בזה לבד יגיע להכיר בבורא עולם.
בספר חובות הלבבות (שער היחוד פרק ו) הביא מעשה במלך אחד, שקרא לאחד מחכמי היהודים, ואמר לו, ’’אני שרוצה הוכחה שהשם יתברך הוא שברא ומנהיג את העולם’’, בקש החכם שהות של כמה ימים, ויש לכתוב שיר במליצה ובחרוזים לכבוד המלך, וכשהגיע זמן התיצבותו לפני המלך, עמד והגיש לפניו את השיר ערוך בטוב טעם ודעת. "תפוחי זהב במשכיות כסף, תוכו רצוף אהבה, דבר דבור על אפניו מעוטר בציצים ופרחים, והמלך משתאה לדעת מהיכן חכמה זו, ושאל להחכם: מי כתב שיר נפלא זה? ענהו החכם: כי בחדרו יש קוף שעשועים סגור בכלוב, למען ישתעשע עמו בזמן הפנאי העומד לרשותו, והנה באחד הימים שכח לנעול את הכלוב ויצא מביתו, יצא הקוף הזה וקיפץ וריקד, ושפך הדיו, ונכתב השיר הזה. עמד המלך ספק כועס, ספק נבוך, וגער בחכם, איך יתכן שקוף בלא דעת ותבונה יכתוב שיר כזה? וגם אם נאמר שנשפך דיו, כיצד נכתבו אותיות ומילים, בתים וחרוזים, הלא אין זה כי אם אדם שחשב ותכנן, כתב וסגנן וכו’.
ענהו החכם: זוהי התשובה לאדני המלך, כי אם יתכן שיברא עולם כזה נפלא, עם מערכות בעליונים ובתחתונים, אלמלא הבורא העליון רם על כל רמים, שהוא ראשון והוא אחרון, ומבלעדיו אין אלקים, ומיד הודה המלך לדבריו.
מסופר שכאשר עלו בני תימן לא"י לקחו קבוצה מהם לקיבוץ ורצו לעקור מהם את אמונתם. והמרצה החל לומר להם חברים יקרים, מה שאתם רואים תאמינו ומה שאינכם רואים אל תאמינו, ובכן שלחן זה אתם רואים? כולם צעקו כן. כסא זה אתם רואים? כולם ענו כן, וכן בדרך זו המשיך עמם, עד שאמר חברים את הקב"ה אתם רואים? א"ל: לא, אמר להם: א"כ מדוע אתם מאמינים? היה שם נער תימני פיקח אמר להם חבר’ה את השכל של "המורי" אתם רואים? אמרו לו: לא. אמר להם: א"כ אין שכל למורי. אלא ודאי שמעשה האדם מוכחים על שכלו, וכך גם מעשה הבריאה מספרת ומוכיחה שיש הקב"ה, בבחינת "השמים מספרים כבוד אל".
הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  פרשת בראשית - אשכול אורח 4 113 15-10-2017, 01:38
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת בראשית "אעשה לו עזר כנגדו" (ב, יח) ביאר רש”י: “זכה – עזר, לא זכה – כנגדו להילח און ליין 1 153 28-10-2016, 15:16
תגובה אחרונה: און ליין
  ב"ה ממתק לשבת פרשת וילך שבת תשובה תשע"ז מסופר על חסיד מבוגר מרוסיה שזכה לצאת את גבו און ליין 0 77 09-10-2016, 00:26
תגובה אחרונה: און ליין
  ✍?מסופר על רבי פרידא שהיה לו תלמיד אחד קשה הבנה, שהיה שונה לו תלמודו ארבע מאות פעמים און ליין 0 39 17-08-2016, 00:48
תגובה אחרונה: און ליין
Heart מסופר על הבעש“ט שבקש מכמה מתלמידיו להצטרף אליו לנסיעה במוצאי שבת קודש. אורח 0 72 27-02-2016, 23:29
תגובה אחרונה: אורח
  לחבריי מכריי וידידיי, בפרשת "ויחי" נאמ' "ויברכם....ישמך אלוקים כאפרים וכמנשה" ושואלים אורח 0 62 25-12-2015, 16:41
תגובה אחרונה: אורח
  מסופר על בחור מקסים, בן 25, שטרם מצא את זיווגו. אצל החרדים מקובל להינשא בגיל מוקדם אורח 1 362 15-12-2015, 20:40
תגובה אחרונה: משה
  אומר רבי אלעזר בן רשב"י בזוהר הקדוש:בראשית-אותיות:שיר-תאב:כל העולם כולו מתאווה להלל א אורח 0 83 04-12-2015, 14:21
תגובה אחרונה: אורח
  בפרשת "בראשית" (ע"ו) נאמ' "לשמר את דרך עץ החיים" אורח 0 97 09-10-2015, 14:19
תגובה אחרונה: אורח
  ??רעיון מהפרשה?? מענין - פרשת בראשית אורח 0 190 09-10-2015, 14:15
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..