דירוג האשכול:
  • 0 הצבעות - 0 בממוצע
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"גוש שחור ענק שזז": משפחת "טליבאן" תועדה בבית שמש
#1
"גוש שחור ענק שזז": משפחת "טליבאן" תועדה בבית שמש


יעקב לדרמן הופתע כשפגש ברמת בית שמש ב' אם עטופה בבד שחור עם שלושת ילדיה והחליט לתעד את המחזה. "כשהם קלטו שאני מצלם, האישה עטפה את כל הילדים בבד השחור והמשיכה ללכת כך"
תגיות: 

[Image: 1738045-53.png]יקי אדמקריום שישי, 29 במאי 2015, 00:07


 

צילום: יעקב לדרמן
יעקב לדרמן הופתע אתמול (חמישי) כשפגש ב"אימא טליבאן" בבית שמש. "האישה הלכה ברמת בית שמש ב' עם שלושת ילדיה, שתי בנות ובן נוסף שישב על מזוודה שהייתה בעגלה", סיפר לדרמן שהחליט לתעד את המחזה. "כשהם קלטו שאני מצלם תוך כדי שהם הולכים לעברי, האישה עטפה את כל הילדים בבד השחור שהיה עליה והמשיכה ללכת כך. זה נראה כמו גוש שחור ענק שזז יחד".

האישה וילדיה שייכים ככל הנראה ל"כת השאלים". הכת התפתחה בשנים האחרונות בעיקר בירושלים ובבית שמש, ושותפות לה עשרות נשים חרדיות שהגיעו מחצרות "העדה החרדית", או נשים שחזרו בתשובה. נשים אלו הקצינו את חומרת הצניעות ובחרו ללבוש שחורים ולכסות את פניהן לחלוטין, תוך שהן רואות את מנהגי הצניעות של הנשים המוסלמיות מודל לחיקוי.

[Image: 1915535-18.jpg]בית שמש, היום (צילום: יעקב לדרמן)


רוב הנשים בקבוצה הנהיגו את קוד הלבוש המחמיר גם על בנותיהן הקטינות, והן נמנעות מלשלוח את ילדיהן למוסדות חינוך שבהם אנשי הצוות אינם נוהגים כמותן. נשות הכת זכו לכינוי "נשות הטליבאן" וזכו להכרה לאחר חשיפת ההתעללות של "האם המרעיבה" בילדיה. על פי אמונת חברי הכת, אין לשתף פעולה עם מוסדות המדינה בשום דרך וצורה.

ב-2011, אחרי שנים של התעלמות מכוונת, החסידויות הקיצוניות במאה שערים פתחו במאבק נדיר נגד הכת. כחלק מהמאבק הדירו החסידויות את נשות הכת והגדירו אותן "קבוצת נשים שעקרו דעת תורה מישראל, ומדעת עצמן מנהיגות".
תגובה מהירה 
הגב
#2
מומחים לנושא הכתות הגדירו מספר קריטריונים מרכזיים לזיהוי כתות בעלות פוטנציאל לפגיעה פיזית או פסיכולוגית בחברים בהן. מן הראוי לומר שאין די בקריטריון אחד בלבד, אלא יש לתת את הדעת על שילוב של כמה קריטריונים יחד, על מנת שניתן יהיה להגדיר קבוצה מסוימת ככת.

 
א. חיי הקבוצה ממוקדים במנהיג (שיכול להיות חי או מת). חברי הקבוצה מפגינים מחויבות מוחלטת למשנתו ולתפיסותיו, ונאמנים באופן קיצוני לפקודותיו הנתפסות כ"חוק" וכאמת יחידה שאין בלתה ואין כל מנגנון מבקר, כגון אלה שקיימים בדתות. הערצה והסגידה למנהיג בלתי נתנת לערעור וגוררת אף נתינה מוגזמת מצד התלמידים למנהיג כמו: נתינת כספים, עזרה בצרכיו האישיים (לדוגמא ניקיון דירתו הפרטים) והגנה על המנהיג מפני העולם החיצוני.
ב. תכתיבים. כאשר הנהגת הכת מכתיבה, לעיתים באופן מפורט, את האופן בו יחשבו, ינהגו ואף ירגישו חברי הקבוצה. למשל: חברי הקבוצה מוכרחים לקבל רשות מהמנהיג בכדי לבצע שינוי בנושא קריירה, לבוא בברית הנישואין, פגישות עם אנשים שברצונם לקיים. פעמים רבות מנהיג הכת קובע במפורש אילו סוגי בגדים ראוי ללבוש, היכן לגור, עם מי יתחברו הילדים, האם לנסוע לטיול משפחתי ועוד.
ג. לקבוצה מטרת על לא מושגת. היא מכריזה כי המנהיג או הקבוצה פועלים בשליחות מיוחדת להבטחת שלום האנושות.
ד. הקבוצה עוסקת באופן בסיסי בהשגת ממון. הקבוצה מחנכת את חבריה או מובילה אותם לחשוב כי מטרות הקבוצה הנעלות, לכאורה, מצדיקות נקיטת אמצעים אשר ייתכן וחברי הקבוצה היו תופסים אותם כבלתי מוסריים, טרם הצטרפותם לכת (לדוגמה: איסוף כסף לפעילות צדקה פיקטיבית).
ה. היעדר פיקוח למנהיג ופיקוח לתלמידים. מנהיג הקבוצה אינו נתון לפיקוח של אף סמכות או רשות רשמית. (שלא כמו מורה, כומר או רב שתמיד תהיה מעליה דמות נוספת). לעומת זאת התלמידים נתונים לפיקוח מתמיד על מעשיהם, הלשנות בקרב חברי הקבוצה גורמים לביקורת מצד המנהיג כלפי המאמינים ולענישה. הענישה על אי משמעת של תלמיד יכולה להיות קבוצתית או אישית.
ו. ויתור על יעדים. כפיפותם של החברים למרות הקבוצה מובילה אותם לוויתור על יעדים אישיים אליהם שאפו קודם לכת, תחביבים אישיים אשר האדם גילה בהם עניין טרם הצטרפותו לכת. באופן כללי כל עיסוקו והתעניינותו הופכים להיות רק בקבוצה/בכת ולא ניתן לשוחח איתו כמעט על דבר פרט לקבוצה ולמנהיג.
ז. ניתוק. חברי הקבוצה נדרשים או מתבקשים לוותר על חיי משפחה או על קשרים אינטנסיביים עם משפחתם וחבריהם. הם מתבקשים לקיים מגעים חברתיים עם חברי הקהילה הסגורה בלבד ולעיתים מחויבים לשהות רק במחיצתם, תוך שימוש באמתלות "רוחניות" שונות לכך.
ח. דיכוי מחשבה חופשית. הקבוצה מתנגדת לשאילת שאלות, הבעת ספקות או מחלוקת על תפיסותיה, ולעיתים אף מענישה מי שלא מתנהג בהתאם לכך. טכניקות של "דיכוי חשיבה" כמדיטציה, שירים, דיבור בשפה הייחודית לקבוצה, מפגשי הוקעה עצמית וגינוי שגרתיים, מטלות עבודה מתישות, פגישות בשעות לילה מאוחרות ושינוי תזונה קיצוני - כל אלו עלולים שלא לאפשר למצטרף (פיזית ופסיכולוגית) חשיבה ביקורתית ולדכא ספקות המתעוררות בנוגע לקבוצה ולמנהיג (או המנהיגים).
ט. עיצוב תפיסת מציאות. הקבוצה מעצבת לחבריה תפיסת מציאות חברתית דיכוטומית, לפיה העולם החיצוני לקבוצה ועולמה הפנימי של הקבוצה הם שני קטבים נפרדים. כך נוצרת חציצה ברורה של "אנחנו" ו"הם", "טובים" (חברי הקהילה) ו"רשעים/שטניים" (החברה החיצונית). זו ראייה מוגבלת של "שחור" ו"לבן", היוצרת קונפליקטים עם החברה הסובבת החיצונית לקבוצה.
י. החדרת רגשות שליליים. הנהגת הקבוצה מחדירה בחבריה רגשות אשם ובושה בכדי ליצור השפעה ולהשיג שליטה. לעיתים הדבר ייעשה באמצעות לחץ קבוצתי או טכניקות שכנוע שונות. מי שיכול להציל את המאמין מ"מעשיים" אלו - זהו רק המנהיג והקבוצה.

יא. אמת בלעדית למנהיג. רק המנהיג הספציפי הזה יכול לתת למצטרף פתרונות לשלל הבעיות. ורק דרכו ניתן לעלות בדרגות הרוחניות הנכונות. להבדיל מדתות שיטענו לאמת מוחלטת בדת שלהן, אך לדרך האמת שלהן ניתן להגיע על ידי שלל דמויות רוחניות באותה הדת, המנהיג יטען ליכולת בלעדית להעביר את אותה דת/אידאולוגיה רק דרכו. משמע: אין אפשרות לעבור למורה רוחני אחר אפילו באותה הדרך.

יב. שינוי וריבוי שמות. הקבוצה משנה את שמה או מרבה לפתוח קבוצות ואגודות בעלי שמות שונים, כדי להישאר לא מזוהה תחת השמות שאולי כבר הייתה עליהם ביקורת ציבורית. בכל הקבוצות חברים אותם מנהיגים והפעילות מובילה לאותה מטרה ולאותו מנהיג.

פרט לסימנים המחשידים שציינו שני המלומדים, ראוי גם לשים לב ל"תרבות ההארה"התופסת תאוצה בקרב כתות שונות. כשמבטיח מורה רוחני כזה או אחר הארה לתלמיד - יש לחשוד כי מדובר בכת. מורים רוחניים אמיתיים, לא יבטיחו לעולם עתיד מזהיר והארה. מנהיגי כתות-כן. להתפתחות הרוחנית שמבטיחות כתות, לעולם גם אין סוף. מנהיגי כתות לעולם לא יאמרו לתלמיד כי הוא בשל לעזוב את הקבוצה ולהמשיך בדרכו. או כי הדרך הרוחנית שלו עם המורה-תמה. מהסיבה הפשוטה: הם זקוקים לשליטה ולכסף.
 
מה ניתן לעשות?
לא פשוט להוציא אדם מכת. הטוב ביותר שתוכל לעשות הוא לחפש עזרה מקצועית של פסיכולוג המכיר את הנושא כצעד ראשון, לפני כל יוזמה עצמאית, הניסיון מראה שאדם שנמצא בכת אינו פתוח לשמוע כל ביקורת עליה, ולפיכך כל ניסיון שכנוע, גם ההגיוני ביותר, לא יועיל. להיפך, הוא גם עלול להזיק.
 
הדרך היחידה לעזור לאדם לצאת מכת היא לפתוח בפניו את הבית והלב. לתת לו מרחב, להעניק לו הרגשה שאוהבים אותו ולהקשיב לו מבלי לשפוט את הקבוצה שבה הוא נמצא. אם יחוש בטוח בחברתך, הוא ישתף אותך במה שעובר עליו, גם בדברים השליליים. כדי לסייע לו לצאת מן הכת, עליך ללמוד עליה כמה שיותר. בעזרת הדרכה נכונה ממומחה, תוכל לטעת בו ספקות לגבי הדרך שבחר, מבלי להפסיק להראות את אהבתך וקבלתך אותו.
אמץ גישה סקרנית לגבי הכת, כאילו היית מגויס פוטנציאלי. שאל שאלות באופן ידידותי, והתעקש לקבל תשובות מדויקות ולא הכללות ודיבורים מופשטים. בקש לקרוא חומר, אבל היזהר מללכת לפגישות הקבוצה לפני שתכין את עצמך היטב.
 
הדרך הטובה ביותר להתמודד עם תופעת הכתות ולמנוע את התפשטות היא להתריע מפניהן. אם יש לכם ילדים, עליכם להסביר להם שישנה תופעה כזאת וממה עליהם להיזהר. אם ידוע לכם על פעילות של כת בסביבה, פנו לרשויות והתלוננו. גייסו שכנים ועמיתים על מנת לא לאפשר להם לפעול בסביבתכם. גם אם הם לא מפריעים לכם בפועל, הם עלולים יום אחד למשוך את ילדיכם, חבריכם או קרובי משפחתכם לשם.
צרו מודעות לתופעת הכתות בקרב משפחתכם וחבריכם. ארגנו הסברה בבית הספר של ילדיך והזמינו מומחים לדבר בפניה
תגובה מהירה 

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  ברוך דיין האמת. הילד יחיאל זוסמן ז"ל שנחנק מחבל שנתפס במעלית ביום שני בבית שמש נפטר און ליין 0 55 07-04-2017, 15:35
תגובה אחרונה: און ליין
  *דוברות המשטרה (צפון):* לפני זמן קצר, שריפה פרצה בבית פרטי בן 3 קומות, בכפר מוקיבלה. און ליין 0 70 28-03-2017, 10:16
תגובה אחרונה: און ליין
  אתר '360': היום נחשף בבית העלמין העתיק בצפת, קברו של רבי אברהם אבן עזרא זי"ע מגדולי ח און ליין 1 126 24-03-2017, 00:23
תגובה אחרונה: און ליין
  דוברות המשטרה(חוף) עדכון לחקירת ההתעללות בקשישים בבית האבות בחיפה- בשעה ארבע לערך תב און ליין 0 60 14-03-2017, 17:25
תגובה אחרונה: און ליין
  זק"א: ירושלים: נעדר בן 4 העונה לשם דוד וידר הילד לבש חולצה לבנה ומכנס שחור נעלי לק בצ און ליין 0 53 14-03-2017, 00:30
תגובה אחרונה: און ליין
  הקצינה שמאושפזת בבית החולים עם כוויות בכל הגוף סיפרה לשוטרים כי האסיר נכנס למשרדה עם און ליין 0 63 07-03-2017, 23:50
תגובה אחרונה: און ליין
  דוברות בימ"ש: עדכון בעניינם של 5 החשודים בפרשת התעללות בקשישים בבית אבות "נאות כיפת ה און ליין 0 48 02-03-2017, 15:39
תגובה אחרונה: און ליין
  משפחת זק''א מבכה יחד עם כל בית ישראל את פטירתו של הגאון הגדול הגר''י אידלשטיין זצוק'' און ליין 0 58 23-02-2017, 19:50
תגובה אחרונה: און ליין
  שרון גל סיים את תפקידו בבית האח הגדול משה 0 54 22-02-2017, 13:13
תגובה אחרונה: משה
  יוסטון טקסס אירוע ירי בבית חולים "בן טאוב". צוות סוואט במקום יחד עם עוד 200 שוטרים מנ און ליין 1 55 21-02-2017, 23:03
תגובה אחרונה: און ליין
קישור מקוצר לאשכול זה
» צפיות: 238

הנצפים ביותר לאחרונה
מסחטת המיצים שתסחוט לכם בעיקר את הכסף
פורום: מחשבים והייטק
תגובה אחרונה: הארץ
» תגובות: 0
» צפיות: 22
בחירות בצרפת: מועמדת הימין הקיצוני מתחזקת והיהודים מודאגים
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: צופה
» תגובות: 0
» צפיות: 20
"8 אלף חיילים עיראקים מתים בקרב מוסול"8 آلاف ق?
פורום: חדשות מהעולם הערבי - מתורגם לעברית
תגובה אחרונה: aljazeera
» תגובות: 0
» צפיות: 17
נתניהו: "מרגישים שינוי גדול במדיניות האמריקאית"
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: צופה
» תגובות: 0
» צפיות: 17
בעיצומו של המאבק: עוד 70 חרדים התגייסו
פורום: חדשות מרחבי הרשת
תגובה אחרונה: בחדרי חרדים
» תגובות: 0
» צפיות: 16
סיינפלד עונה 1 פרק 3 לצפייה ישירה - מתורגם
פורום: בדיחות וסרטונים
תגובה אחרונה: צופה
» תגובות: 1
» צפיות: 16
צה"ל תקף בסוריה; סקר: פרץ מוביל בפריימריז בעבודה. כותרות השבת
פורום: חדשות מרחבי הרשת
תגובה אחרונה: מעריב
» תגובות: 0
» צפיות: 15
למה ישיבת חדרה רוצה עובדים ששירתו בצבא
פורום: חדשות מרחבי הרשת
תגובה אחרונה: בחדרי חרדים
» תגובות: 0
» צפיות: 13


משתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים