מודעה
"גוש שחור ענק שזז": משפחת "טליבאן" תועדה בבית שמש
#1
"גוש שחור ענק שזז": משפחת "טליבאן" תועדה בבית שמש


יעקב לדרמן הופתע כשפגש ברמת בית שמש ב' אם עטופה בבד שחור עם שלושת ילדיה והחליט לתעד את המחזה. "כשהם קלטו שאני מצלם, האישה עטפה את כל הילדים בבד השחור והמשיכה ללכת כך"
תגיות: 

[Image: 1738045-53.png]יקי אדמקריום שישי, 29 במאי 2015, 00:07


 

צילום: יעקב לדרמן
יעקב לדרמן הופתע אתמול (חמישי) כשפגש ב"אימא טליבאן" בבית שמש. "האישה הלכה ברמת בית שמש ב' עם שלושת ילדיה, שתי בנות ובן נוסף שישב על מזוודה שהייתה בעגלה", סיפר לדרמן שהחליט לתעד את המחזה. "כשהם קלטו שאני מצלם תוך כדי שהם הולכים לעברי, האישה עטפה את כל הילדים בבד השחור שהיה עליה והמשיכה ללכת כך. זה נראה כמו גוש שחור ענק שזז יחד".

האישה וילדיה שייכים ככל הנראה ל"כת השאלים". הכת התפתחה בשנים האחרונות בעיקר בירושלים ובבית שמש, ושותפות לה עשרות נשים חרדיות שהגיעו מחצרות "העדה החרדית", או נשים שחזרו בתשובה. נשים אלו הקצינו את חומרת הצניעות ובחרו ללבוש שחורים ולכסות את פניהן לחלוטין, תוך שהן רואות את מנהגי הצניעות של הנשים המוסלמיות מודל לחיקוי.

[img=576x0]http://msc.wcdn.co.il/w/w-635/1915535-18.jpg[/img]בית שמש, היום (צילום: יעקב לדרמן)


רוב הנשים בקבוצה הנהיגו את קוד הלבוש המחמיר גם על בנותיהן הקטינות, והן נמנעות מלשלוח את ילדיהן למוסדות חינוך שבהם אנשי הצוות אינם נוהגים כמותן. נשות הכת זכו לכינוי "נשות הטליבאן" וזכו להכרה לאחר חשיפת ההתעללות של "האם המרעיבה" בילדיה. על פי אמונת חברי הכת, אין לשתף פעולה עם מוסדות המדינה בשום דרך וצורה.

ב-2011, אחרי שנים של התעלמות מכוונת, החסידויות הקיצוניות במאה שערים פתחו במאבק נדיר נגד הכת. כחלק מהמאבק הדירו החסידויות את נשות הכת והגדירו אותן "קבוצת נשים שעקרו דעת תורה מישראל, ומדעת עצמן מנהיגות".

הגב
#2
מומחים לנושא הכתות הגדירו מספר קריטריונים מרכזיים לזיהוי כתות בעלות פוטנציאל לפגיעה פיזית או פסיכולוגית בחברים בהן. מן הראוי לומר שאין די בקריטריון אחד בלבד, אלא יש לתת את הדעת על שילוב של כמה קריטריונים יחד, על מנת שניתן יהיה להגדיר קבוצה מסוימת ככת.

 
א. חיי הקבוצה ממוקדים במנהיג (שיכול להיות חי או מת). חברי הקבוצה מפגינים מחויבות מוחלטת למשנתו ולתפיסותיו, ונאמנים באופן קיצוני לפקודותיו הנתפסות כ"חוק" וכאמת יחידה שאין בלתה ואין כל מנגנון מבקר, כגון אלה שקיימים בדתות. הערצה והסגידה למנהיג בלתי נתנת לערעור וגוררת אף נתינה מוגזמת מצד התלמידים למנהיג כמו: נתינת כספים, עזרה בצרכיו האישיים (לדוגמא ניקיון דירתו הפרטים) והגנה על המנהיג מפני העולם החיצוני.
ב. תכתיבים. כאשר הנהגת הכת מכתיבה, לעיתים באופן מפורט, את האופן בו יחשבו, ינהגו ואף ירגישו חברי הקבוצה. למשל: חברי הקבוצה מוכרחים לקבל רשות מהמנהיג בכדי לבצע שינוי בנושא קריירה, לבוא בברית הנישואין, פגישות עם אנשים שברצונם לקיים. פעמים רבות מנהיג הכת קובע במפורש אילו סוגי בגדים ראוי ללבוש, היכן לגור, עם מי יתחברו הילדים, האם לנסוע לטיול משפחתי ועוד.
ג. לקבוצה מטרת על לא מושגת. היא מכריזה כי המנהיג או הקבוצה פועלים בשליחות מיוחדת להבטחת שלום האנושות.
ד. הקבוצה עוסקת באופן בסיסי בהשגת ממון. הקבוצה מחנכת את חבריה או מובילה אותם לחשוב כי מטרות הקבוצה הנעלות, לכאורה, מצדיקות נקיטת אמצעים אשר ייתכן וחברי הקבוצה היו תופסים אותם כבלתי מוסריים, טרם הצטרפותם לכת (לדוגמה: איסוף כסף לפעילות צדקה פיקטיבית).
ה. היעדר פיקוח למנהיג ופיקוח לתלמידים. מנהיג הקבוצה אינו נתון לפיקוח של אף סמכות או רשות רשמית. (שלא כמו מורה, כומר או רב שתמיד תהיה מעליה דמות נוספת). לעומת זאת התלמידים נתונים לפיקוח מתמיד על מעשיהם, הלשנות בקרב חברי הקבוצה גורמים לביקורת מצד המנהיג כלפי המאמינים ולענישה. הענישה על אי משמעת של תלמיד יכולה להיות קבוצתית או אישית.
ו. ויתור על יעדים. כפיפותם של החברים למרות הקבוצה מובילה אותם לוויתור על יעדים אישיים אליהם שאפו קודם לכת, תחביבים אישיים אשר האדם גילה בהם עניין טרם הצטרפותו לכת. באופן כללי כל עיסוקו והתעניינותו הופכים להיות רק בקבוצה/בכת ולא ניתן לשוחח איתו כמעט על דבר פרט לקבוצה ולמנהיג.
ז. ניתוק. חברי הקבוצה נדרשים או מתבקשים לוותר על חיי משפחה או על קשרים אינטנסיביים עם משפחתם וחבריהם. הם מתבקשים לקיים מגעים חברתיים עם חברי הקהילה הסגורה בלבד ולעיתים מחויבים לשהות רק במחיצתם, תוך שימוש באמתלות "רוחניות" שונות לכך.
ח. דיכוי מחשבה חופשית. הקבוצה מתנגדת לשאילת שאלות, הבעת ספקות או מחלוקת על תפיסותיה, ולעיתים אף מענישה מי שלא מתנהג בהתאם לכך. טכניקות של "דיכוי חשיבה" כמדיטציה, שירים, דיבור בשפה הייחודית לקבוצה, מפגשי הוקעה עצמית וגינוי שגרתיים, מטלות עבודה מתישות, פגישות בשעות לילה מאוחרות ושינוי תזונה קיצוני - כל אלו עלולים שלא לאפשר למצטרף (פיזית ופסיכולוגית) חשיבה ביקורתית ולדכא ספקות המתעוררות בנוגע לקבוצה ולמנהיג (או המנהיגים).
ט. עיצוב תפיסת מציאות. הקבוצה מעצבת לחבריה תפיסת מציאות חברתית דיכוטומית, לפיה העולם החיצוני לקבוצה ועולמה הפנימי של הקבוצה הם שני קטבים נפרדים. כך נוצרת חציצה ברורה של "אנחנו" ו"הם", "טובים" (חברי הקהילה) ו"רשעים/שטניים" (החברה החיצונית). זו ראייה מוגבלת של "שחור" ו"לבן", היוצרת קונפליקטים עם החברה הסובבת החיצונית לקבוצה.
י. החדרת רגשות שליליים. הנהגת הקבוצה מחדירה בחבריה רגשות אשם ובושה בכדי ליצור השפעה ולהשיג שליטה. לעיתים הדבר ייעשה באמצעות לחץ קבוצתי או טכניקות שכנוע שונות. מי שיכול להציל את המאמין מ"מעשיים" אלו - זהו רק המנהיג והקבוצה.

יא. אמת בלעדית למנהיג. רק המנהיג הספציפי הזה יכול לתת למצטרף פתרונות לשלל הבעיות. ורק דרכו ניתן לעלות בדרגות הרוחניות הנכונות. להבדיל מדתות שיטענו לאמת מוחלטת בדת שלהן, אך לדרך האמת שלהן ניתן להגיע על ידי שלל דמויות רוחניות באותה הדת, המנהיג יטען ליכולת בלעדית להעביר את אותה דת/אידאולוגיה רק דרכו. משמע: אין אפשרות לעבור למורה רוחני אחר אפילו באותה הדרך.

יב. שינוי וריבוי שמות. הקבוצה משנה את שמה או מרבה לפתוח קבוצות ואגודות בעלי שמות שונים, כדי להישאר לא מזוהה תחת השמות שאולי כבר הייתה עליהם ביקורת ציבורית. בכל הקבוצות חברים אותם מנהיגים והפעילות מובילה לאותה מטרה ולאותו מנהיג.

פרט לסימנים המחשידים שציינו שני המלומדים, ראוי גם לשים לב ל"תרבות ההארה"התופסת תאוצה בקרב כתות שונות. כשמבטיח מורה רוחני כזה או אחר הארה לתלמיד - יש לחשוד כי מדובר בכת. מורים רוחניים אמיתיים, לא יבטיחו לעולם עתיד מזהיר והארה. מנהיגי כתות-כן. להתפתחות הרוחנית שמבטיחות כתות, לעולם גם אין סוף. מנהיגי כתות לעולם לא יאמרו לתלמיד כי הוא בשל לעזוב את הקבוצה ולהמשיך בדרכו. או כי הדרך הרוחנית שלו עם המורה-תמה. מהסיבה הפשוטה: הם זקוקים לשליטה ולכסף.
 
מה ניתן לעשות?
לא פשוט להוציא אדם מכת. הטוב ביותר שתוכל לעשות הוא לחפש עזרה מקצועית של פסיכולוג המכיר את הנושא כצעד ראשון, לפני כל יוזמה עצמאית, הניסיון מראה שאדם שנמצא בכת אינו פתוח לשמוע כל ביקורת עליה, ולפיכך כל ניסיון שכנוע, גם ההגיוני ביותר, לא יועיל. להיפך, הוא גם עלול להזיק.
 
הדרך היחידה לעזור לאדם לצאת מכת היא לפתוח בפניו את הבית והלב. לתת לו מרחב, להעניק לו הרגשה שאוהבים אותו ולהקשיב לו מבלי לשפוט את הקבוצה שבה הוא נמצא. אם יחוש בטוח בחברתך, הוא ישתף אותך במה שעובר עליו, גם בדברים השליליים. כדי לסייע לו לצאת מן הכת, עליך ללמוד עליה כמה שיותר. בעזרת הדרכה נכונה ממומחה, תוכל לטעת בו ספקות לגבי הדרך שבחר, מבלי להפסיק להראות את אהבתך וקבלתך אותו.
אמץ גישה סקרנית לגבי הכת, כאילו היית מגויס פוטנציאלי. שאל שאלות באופן ידידותי, והתעקש לקבל תשובות מדויקות ולא הכללות ודיבורים מופשטים. בקש לקרוא חומר, אבל היזהר מללכת לפגישות הקבוצה לפני שתכין את עצמך היטב.
 
הדרך הטובה ביותר להתמודד עם תופעת הכתות ולמנוע את התפשטות היא להתריע מפניהן. אם יש לכם ילדים, עליכם להסביר להם שישנה תופעה כזאת וממה עליהם להיזהר. אם ידוע לכם על פעילות של כת בסביבה, פנו לרשויות והתלוננו. גייסו שכנים ועמיתים על מנת לא לאפשר להם לפעול בסביבתכם. גם אם הם לא מפריעים לכם בפועל, הם עלולים יום אחד למשוך את ילדיכם, חבריכם או קרובי משפחתכם לשם.
צרו מודעות לתופעת הכתות בקרב משפחתכם וחבריכם. ארגנו הסברה בבית הספר של ילדיך והזמינו מומחים לדבר בפניה


הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  *טרגדיה קשה: בבית החולים 'איכילוב' בתל אביב נפטר הלילה האברך הצעיר הרב אליהו מליק ז"ל אורח 0 36 16-03-2018, 16:57
תגובה אחרונה: אורח
  בית שמש על יד בית המשפט החדש מבצע מתנ"א עם סמוי שעומד בבית משפט וניידת שעומדת בקצה הר אורח 0 29 05-03-2018, 20:10
תגובה אחרונה: אורח
  ברק רביד ב'ערוץ 10': רה"מ נתניהו צפוי לדרוש מהנשיא טראמפ, במהלך פגישתם מחר בבית הלבן, אורח 0 33 05-03-2018, 01:00
תגובה אחרונה: אורח
  רקטה שנורתה מרצועת עזה פגעה בגג של בית בשער הנגב ולא התפוצצה – בני המשפחה היו בבית אורח 0 72 18-02-2018, 00:36
תגובה אחרונה: אורח
  גורם בבית הלבן: ״ביטול חובת ויזה לישראלים לארה״ב – עוד לפני מעבר השגרירות לירושלים״ אורח 1 47 30-01-2018, 01:47
תגובה אחרונה: אורח
  *"ילדי משפחת שבח לראש הממשלה: אשר את חוות גלעד. שלא נצטרך לפחד שיפרקו לנו את הבית"* אורח 0 22 23-01-2018, 21:56
תגובה אחרונה: אורח
  לפחות שני הרוגים בשריפה שפרצה בבית מלון במרכז העיר פראג בצ'כיה, כך על פי כוחות ההצלה אורח 0 31 20-01-2018, 23:23
תגובה אחרונה: אורח
  מטעמה של משפחת נתניהו נמסר: יחשוב כל הורה שצפה בכתבה איך היה מגיב לו כל אמירת סרק של אורח 0 104 08-01-2018, 21:35
תגובה אחרונה: אורח
  טרגדיה בבית שמש: ילד בן 4 נפל מקומה רביעית ונהרג jdn 2 114 18-12-2017, 18:26
תגובה אחרונה: אורח
Star נס הערב במושב נתיב העשרה: בני משפחת דותן חזרו מטקס הדלקת נרות אצל הסבתא- בכניסה לבית אורח 0 97 18-12-2017, 01:49
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };