מודעה
דיווחו מאנטבה: "יוני, כנראה המוכר, נפצע"
#1
דיווחו מאנטבה: "יוני, כנראה המוכר, נפצע"

39 שנים להצלחתו של אחד המבצעים הנועזים ביותר שידעה מדינת ישראל, נחשפים יומן המבצעים של "מבצע יונתן" וחלופת המכתבים בין שר הביטחון פרס לרה"מ רבין: "אומרים שזה בלתי אפשרי"
יוחאי עופר | 2/7/2015 17:00
תגיות: בחזרה לאנטבה
"איך מבצע מתחיל?" כתב בשנת 1976 שר הביטחון שמעון פרס במכתב שיועד לראש הממשלה יצחק רבין: "אומרים שזה בלתי אפשרי, המועד אינו מתאים, הממשלה לא תאשר". את הדברים כתב פרס בנוגע למבצע ההצלה הנועז שתכננה מדינת ישראל, ומטרתו הייתה לשחרר את 105 היהודים, ישראלים ואנשי צוות מטוס 'איירפנס', שנחטפו על ידי טרוריסטים במהלך טיסתם מישראל לצרפת. בכך ענה פרס לכל הקולות המהוססים שנשמעו ביחס לסיכויי הצלחת המבצע.39 שנים עברו מאז שמבצע אנטבה ('יונתן') הושלם, נירשם בדפי ההיסטוריה כהצלחה מסחררת והספיק להילמד במשך שנים ארוכות בבתי ספר ללוחמה בטרור מסביב לעולם. היום (ה') התיר ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, לפרסם חלופת מכתבים בין ראש הממשלה יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס וכן את יומן המבצעים של המבצע שזכה לכינוי 'כדור הרעם'.

קבלת פנים לחטופי אנטבה: (צילום: ארכיון צה"ל)
 
קטעים נוספים

 
[Image: 825.jpg]
קבלת הפנים לחטופים ממבצע יונתן צילום: אבי שמחוני ומיקי צרפתי, במחנה
[Image: 837.jpg] ''איך המבצע מסתיים?''. באדיבות ארכיון צה''ל במשרד הביטחון
[Image: 830.jpg] ברוך גרוס, מחזיק בבנו שי גרוס. צילום: אבי שמחוני ומיקי צרפתי, במחנהב-2 ביולי, יומיים לפני המבצע לשחרור החטופים, עדכן פרס את רבין לגבי "השכלול האחרון בתכנון: במקום כלי רכב של השדה - ירד מרצדס גדול+ דגלים" והוסיף כי אידי אמין, עתיד לחזור לאוגדנה אך לא ידע להשיב לשאלתו הגורלית של ראש הממשלה רבין - מתי.  

ביום שלמחרת, שבו כאמור היסה פרס את המלעיזים על המבצע, כתב לרבין כי הוא תוהה איך יתנהל המבצע לשחרור החטופים אך ציין כי השאלה היחידה שמעסיקה אותו עתה היא "איך זה (הניסיון לשחרור החטופים- י"ע) מסתיים".

תוך 41 שעות בלבד מקבלת ההחלטה על קיום המבצע ותכנונו שהחלו ב-1 ביולי, יצא המבצע לדרך ב-3 ביולי וב-4 ביולי 1976 - נגד כל הסיכויים, התנדפו כל סימני השאלה וכוחות סיירת מטכ"ל חילצו במבצע מוצלח את הנוסעים שנחטפו שבוע קודם לכן.

[Image: 839.jpg]
''אינני יודע אם זה יהיה אפשרי''. באדיבות ארכיון צה''ל במשרד הביטחון

המטוס שהיה במהלך נחיתת ביניים באתונה, ב-27 ביוני, ועליו 248 נוסעים ו-12 אנשי צוות, נחטף בידי שני מחבלים גרמנים ושני מחבלים פלסטינים, ולאחר הפוגה בת שבע שעות בלוב במהלכה הצטרפו שלושה מחבלים נוספים, ומשם המשיכו לאנטבה. החוטפים ריכזו ישראלים
ויהודים בטרמינל הישן של שדה התעופה המקומי ואת יתר הנוסעים שחררו. קברניט המטוס, צרפתי במוצאו, בחר להישאר עם המחבלים והחטופים וקיבל על כך אות הערכה בתום המבצע מראש הממשלה רבין.  

במסגרת המשא ומתן באמצעות מתווך מול ממשלת ישראל, ביקשו החוטפים את שחרורם של מחבלים הכלואים בין היתר בישראל וכן כופר כספי עבור בני הערובה, ודרשו להענות לאולטימטום שלהם עד ה-1 ביולי.

הטרוריסטים איימו כי יוציאו להורג את בני הערובה אם לא תענה דרישתם ועל מנת להרוויח מעט זמן, הסכימה מדינת ישראל לנהל משא ומתן עם החוטפים, ובכך דחתה את זמן פקיעת האולטימטום בשלושה ימים שנוצלו לתכנון המבצע.

בזמן זה, פעלו גורמי המודיעין והביטחון בישראל לתכנון מבצע צבאי לחילוץ החטופים, על בסיס מידע מפורט שמסרו נוסעי המטוס ששוחררו, וכללו בין היתר את מבנה הטרמינל ושעות החלפת המשמרות של המחבלים.
 
[Image: 826.jpg]
קבלת הפנים לחטופים ממבצע יונתן צילום: אבי שמחוני ומיקי צרפתי, במחנה
[Image: 829.jpg] רה''מ יצחק רבין מקבל את פני המטוסים החוזרים ממבצע ''כדור רעם''. צילום: דובר צה''ל, אורי הרצל צחיק
 ''מתי אידי אמין חוזר?''. באדיבות ארכיון צה''ל במשרד הביטחון


למרות חילוקי דעות בדרג המדיני והצבאי, ובין היתר התנגדות של הרמטכ"ל, מוטה גור, בסופו של דבר יצא המבצע לדרך וארבעה מטוסי הרקולס ועליהם לוחמי סיירת מטכ"ל, צנחנים, וגולני בפיקודו של דן שומרון שהיה באותם הימים קצין חי"ר וצנחנים ראשי, עשו את דרכם לאוגנדה.

בתוכנית המבצע נקבע בין היתר, כי הכוחות ייכנסו לאזור הטרמינל במכונית מרדצס, זהה לזו של אידי אמין, בניסיון להטעות את המחבלים, וכוחות מסיירת מטכ"ל בפיקודו של מפקד הסיירת יוני נתניהו, יהיו אלו הראשונים שיפשטו על הטרמינל ומתוכו ייחלו במבצע לשחרר את החטופים. 

עוד לפני ההשתלטות על המחבלים, נפגע נתניהו מירי של חיילים אוגנדים אחרי שכוחות הצבא זוהו, וכעבור זמן מה נפטר מפצעיו. במהלך המבצע לחילוץ החטופים, נהרגו שלושה בני ערובה וכן שבעת המחבלים החוטפים יחד עם עוד עשרות לוחמים אוגנדים שהיו בשדה התעופה המקומי.
 
[Image: 831.jpg] חוגגים עם החטופים ששבו. צילום: אבי שמחוני ומיקי צרפתי, במחנה
[Image: 828.jpg] מבצע אנטבה צילום: דובר צה''ל, אורי הרצל צחיק
[Image: 272.jpg] המרצדס שבה לארץ. צילום ארכיון: דובר צה''ל


ביומן המבצעים של ההשתלטות שנחשף עתה לראשונה מתועדת ההודעה על פציעתו של נתניהו. "מהקשר נודע" כך על פי התיעוד הצבאי. "יש עוד פצוע בשם יוני (כנראה המוכר)". כידוע, שמו של המבצע שזכה כמו כל מבצע צבאי לכינוי צבאי נקרא בפי רבים "מבצע יונתן" על שמו של מפקד הסיירת שנהרג במהלכו. בנוסף לפציעתו של נתניהו, מתעד היומן גם את פציעתו הקשה של לוחם הצנחנים סמ"ר סורין הרשקו.
 
 ''בני ערובה - 2 הרוגים לכוחתנו ו-1 פצוע''. באדיבות ארכיון צה''ל במשרד הביטחון
[Image: 841.jpg] ''מהקשר יש עוד פצוע בשם יוני (כנראה המוכר)'' באדיבות ארכיון צה''ל במשרד הביטחון
 ''להתקשר עם הכח לגבי שמות ההרוגים''. באדיבות ארכיון צה''ל במשרד הביטחון


הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  ??? *הפתגם היומי* ??? ״אם אדם לא עושה טעויות, כנראה שהוא לא מת אורח 0 25 13-03-2018, 07:21
תגובה אחרונה: אורח
  ??? *הפתגם היומי* ??? ״ואהבת לרעך כמוך - אם אתה לא אוהב את רעך, כנראה שאינך או אורח 0 24 12-03-2018, 22:01
תגובה אחרונה: אורח
  הותר לפרסום: חייל נפצע באורח קשה ו-2 חיילים נוספים באורח קל ממטען שהופעל כנגד כוחותי אורח 0 55 17-02-2018, 21:51
תגובה אחרונה: אורח
  הצלה ללא גבולות יו"ש: סיכום לתאונה הקטלנית בכביש 6 לצערינו 2 הרוגים כנראה לכודים פצו אורח 0 77 13-02-2018, 22:03
תגובה אחרונה: אורח
Star פיגוע דקירה בירושלים: מאבטח בן 35 נפצע באורח קשה מאוד; המחבל נוטרל הצעיר נדקר בפלג גו אורח 15 479 12-12-2017, 02:16
תגובה אחרונה: אורח
  הזמר גד אלבז נפצע בתחרות ריצה בארה"ב והגיע לארץ שהוא על כסא גלגלים והוא עובר ניתוח עק אורח 2 174 29-11-2017, 16:10
תגובה אחרונה: אורח
  ? *מחודש יוני: טסט תוך 3 ימים* 875 0 86 19-11-2017, 11:35
תגובה אחרונה: 875
  הצלה יו"ש: בכיכר חלמיש חיילים דיווחו שרכב ניסה לדרוס אותם לא הצליח פירסס ונמלט ללא נפ אורח 0 171 25-10-2017, 18:38
תגובה אחרונה: אורח
  ליזרוביץ בקול חי: כנראה שמישהו במשטרת י-ם מפחד לקבל החלטה אמיצה לפנות את המפגינים בי- אורח 1 84 19-10-2017, 23:23
תגובה אחרונה: אורח
  דוברות אשכול: אין נפילות בישובים, כנראה בשטחים פתוחים בתחום המועצה. עדיין מתבצעות סרי אורח 0 140 15-10-2017, 22:46
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };