מודעה
האם במבה זה המצאה ישראלית?
#1
האם במבה זה המצאה ישראלית?

תשובה בתגובות

הגב
#2
היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]
בתחילת דרכו בשנת 1964 היה החטיף בטעם גבינה,[3] אולם שיווקו לא נשא רווחים משמעותיים, ובאפריל 1965 שווק במבה בחמישה טעמים: בוטנים, גריל, קורן, קימל וגבינה.[4] מאז 1966 משווק רק הבמבה בטעם בוטנים. בראשית שנות ה-70 היה הבמבה מזוהה כחטיף לילדים ואסם ניסתה לקדם את צריכתו בקרב מבוגרים.[5]
ההצלחה הגדולה של החטיף הפכה את המותג במבה לשם גנרי לחטיף בוטנים מסוג זה. המוצרים המתחרים נמכרים בשמות "פרפר" (תלמה), "שוש" (עלית) ועוד.
נכון לשנת 2007, כל חטיף רביעי לערך הנקנה בישראל הוא במבה, והוא החטיף המלוח הנמכר ביותר בישראל.[6]
מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]
שם החטיף הומצא על ידי עופר גולן, רעיונאי במשרד הפרסום "אריאלי". שם המוצר נבחר בגלל דמיונו הפונטי למילים הראשונות אותן לומד התינוק להגות: "אמא" ו"אבא" וכולל הברות זהות.
סלוגן המוצר "אין כמו במבה" והזמריר הזהה נוצרו בשיתוף פעולה של משרד הפרסום עם עופר מאירי בשנות ה-90.[7]
סוגי במבה[עריכת קוד מקור | עריכה]
[Image: 250px-Bamba_snack.jpg]
 • []ב[url=https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%A0%D7%95%D7%AA_%D7%94-90_%D7%A9%D7%9C_%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%94_%D7%94-20]שנות ה-90 של המאה ה-20 החלה אסם לייצר ולשווק במבה בסין. הבמבה המשווקת מלוחה יותר מהחטיף המיוצר בישראל, וזאת כדי להתאים לטעם המקומי בסין.

  []מותג נוסף של אסם הוא "במבה מתוקה" בטעם תות שדה שמיוצרת מ-1980. שמו העממי הוא "במבה אדומה". צבעו האדום של החטיף מתקבל משימוש בצבע מאכל מסלק וממיצוי תותים.

  []בשנת 2004 החלה אסם לשווק דגני בוקר של במבה בשיתוף עם חברת נסטלה, אך המוצר נכשל מבחינה מסחרית וירד לאחר כשנתיים מהמדפים.

  [
  ]בשנת 2008 החלה החברה לשווק במבה במילוי קרם נוגט לכבוד חגיגות ה-60 למדינת ישראל בתחילה כמהדורה מוגבלת ולאחר מכן כמוצר קבוע. חברת אוסם פנתה לציבור וקראה לו להציע טעמים חדשים. בסופו של דבר ההצעה שזכתה הייתה הצעה של חייל למלא את הבמבה בשוקולד (שעברה הסבה לנוגט שוקולד) בהשראת נוהג צה"לי לדבריו לטבול את הבמבה בשוקולד.

  []בשנת 2010 שווקה במבה במילוי קרם חלבה.

  [
  ]בשנת 2012 שיווקה החברה במבה במילוי קרם במבה.

  []בשנת 2013 שיווקה החברה את במבה פרוזן. הוא במבה במילוי קרם נוגט שעבר הקפאה, ניתן היה להשיג אותו רק בבית קולנוע.

  [
  ]בשנת 2015 שיווקה החברה את "במבה בומבה" במארז של 60 גרם. כמו גם במבה בטעם פונץ' בננה במארז של 60 גרם.

  []בשנת 2016 שיווקה החברה במבה בקוטר הדומה למטבע תחת השם "במבה עגולה". כך שיווקה את במבה במביני (הלחם של המילים במבה ומיני), שהייתה במבה מוקטנת.

  [
  ]בשנת 2017 שיווקה החברה במבה בצורת בייגלה לקראת הפורים תחת השם "במבה שהתחפשה" וגם את הבמבה בומבה ששווקה בצורה דומה לפני מספר שנים
תהליך הייצור[עריכת קוד מקור | עריכה]
בתהליך הייצור של הבמבה נדחסות כמויות גדולות של תירס גרוס. התירס מחומם, נחתך ויוצר את הצורה הגלילית של הבמבה. לאחר מכן, חותכים לחלקים ומצפים בחמאת בוטנים. בסופו של התהליך המוצר נארז בשקיות ומשווק לחנויות. בדקה אחת מיוצרות בישראל כ־450 שקיות במבה (27,000 שקיות בשעה).
לציון אירועים מיוחדים, נחתכת הבמבה לצורות שונות ומיוחדות.
 • []בשנת 1999 לקראת המילניום יוצרה בצורת הספרות 2 ו-0 (היה קיים יחס של 1:3 בין הצורות כמו במספר 2000)

  [
  ]בשנת 2003 יוצרה במבה בצורת גלגלים או בצורת לבבות כאשר החטיף נקרא "במבה מאהבה".

  []בשנת 2010 שווקה מהדורת במבה קוביות איתה ניתן לשחק.

  [
  ]לקראת חג הפסח תשע"א (2011), יוצרה מהדורת במבה בצורת פירמידה.
במפעל הבמבה בחולון יש מרכז מבקרים בו מודגמת שיטת ייצור הבמבה.

הגב
#3
אריזת במבה[עריכת קוד מקור | עריכה]
במבה נמכרת בעיקר באריזות קטנות לצריכה אישית, במשקל 25 גרם. קיימות גם 2 אריזות של 80 גרם; אחת במראה אריזת ה-25 גרם והשנייה כתומה.[8] בעבר הייתה קיימת אריזת ענק (במשקל 500 גרם ואחר כך במשקל 250 גרם) בשם "מסיבמבה" אולם בשנים האחרונות ירד המוצר מהמדפים והוחלף במארז של 20 אריזות במשקל 15 גרם (300 גרם).
בתחילת שנות התשעים ניסתה חברת אסם להחליף את האריזה השקופה הוותיקה של הבמבה באריזה אטומה, אך התנגדות ציבורית גרמה לחברה להחזיר למדפים את האריזה השקופה, שהמשיכה להימכר במקביל לאריזה האטומה. בשנת 2005 נפסק שוב שיווק האריזה השקופה, ובמקומה עלתה למדפים אריזה אטומה חדשה המשפרת לדברי החברה את טריות המוצר, ונמכרת במקביל לאריזה האטומה שקדמה לה.
לכבוד יום העצמאות השישים למדינת ישראל השיקה אריזה הנושאת את הכיתוב המקורי, כפי שהופיע באריזות הראשונות של במבה.
ערכים תזונתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערכים תזונתיים למנה של 100 גרם חטיף: [*]תוספי התזונה בבמבה[עריכת קוד מקור | עריכה]
מכתבה שפורסמה באפריל 2007 ב"הארץ" עולה כי המוצר מכיל שומן רב (כ-35%) והאסטרטגיה השיווקית שבמסגרתה הוספו שלל ויטמינים, מעוררת חששות בקרב תזונאים. הספקות בקשר לחטיפי הבוטנים מתחדדים לנוכח הסודיות סביב המוצרים. היצרניות מסתירות מידע חשוב הנוגע למרכיבים ולאופן ייצור הבמבה.
בדיקת רכיבי "במבה" מעלה שכמויות חלק מהוויטמינים עברו את כמות הצריכה המומלצת של הוויטמין ליום, בייחוד לגבי ילדים בני פחות משלוש.
בסוף 2015 אסם הוציאה את הוויטמינים מהבמבה נוגט.
הבמבה שמיוצרת בישראל עבור השוק האמריקאי לעומת זאת לא מכילה תוספי תזונה.

הגב
#4
התינוק של במבה[עריכת קוד מקור | עריכה]
[Image: 250px-PikiWiki_Israel_19201_Bamba_%28Ose..._Holon.JPG]

בשנת 1993 נוצרה דמות התינוק של במבה – [url=https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%92]דמות מותג
 שמייצגת את החטיף – שאותה פיתח האנימטור גיל אלקבץ יחד עם "אולפני אנימה" וחברת הפרסום אריאלי.[9] מאז שהוצגה דמותו, הוא הופיע בכל פעילות פרסומית של המוצר, והוא אף מופיע על האריזות של חלק ממוצרי במבה. במהלך השנים הוצגה הדמות במעל ל-15 סרטים, בהם סרטי תדמית וסרטי מבצעים.[10]
התינוק של במבה החל כדמות מצוירת, שהופיעה בסרטון פרסומת מונפש לצלילי השיר "אין כמו במבה". מאוחר יותר נוצרה גם גרסת אנימציה ממוחשבת לתינוק של במבה והיא הופיעה גם בפרסומות מצולמות לצד השחקנים ניר שלמון ויהודה לוי.
המדבבת והשחקנית גני תמיר מעניקה את קולה לדמות.[11]
הדמות הופיעה גם בקלטות וידאו שונות, בהן בקלטת "בוא אלי פרפר נחמד" שבה שיחק בין היתר איתי שגב ובקלטת "זהבה ושלושת הדובים". במסגרת התוכנית "ערב אדיר" ביצעו הסטנדאפיסט שלום אסייג והשחקן גדי רבינוביץ' קטע ובו שיר הומוריסטי המבוסס על "אין כמו במבה", שבו התחפש אסייג לתינוק של במבה.
הדמות אף כיכבה בכמה משחקי מחשב: "המסיבמבה של במבה" (1996; חברת Multimedia K.I.D ואסם),[12] "במבה 2" (1996; חברת Multimedia K.I.D),[13] "תעלולי במבה" (1998; חברת בסט מולטימדיה),[14] וכן במשחק הרשת "הרפתקאות במבה בממלכה הקסומה" (2009; חברת Playful Shark) ובסדרת משחקי הרשת "במבה בעקבות החטיף החטוף".
לקראת אולימפיאדת לונדון ב-2012 בחר הוועד האולימפי הישראלי את דמות התינוק של במבה כקמע הרשמי של המשלחת הישראלית למשחקים, לאחר שנפסלה האפשרות לשלוח דמות קמע של קקטוסהדומה לקישקשתא, בשל טענות להפרת זכויות יוצרים מצד הטלוויזיה החינוכית; אולם בעקבות קולות מחאה בציבור שטענו כי אין זה נאות לשלוח כקמע המשלחת דמות מסחרית, בוטלה גם אפשרות זו.[15][16]
בעקבות בחירת הדמות לקמע המשלחת האולימפית, הופיע ירון ברלד בעונה התשיעית של התוכנית "ארץ נהדרת" במערכון שבו התחפש לתינוק של במבה, שמתנסה במקצועות אולימפיים שונים.[17]
אזכורים בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]
על עטיפת האלבום חומר מקומי של הדג נחש ישנה תמונה של במבה.

הגב
#5
איפה נולד חטיף הבמבה?

[url=https://eureka.org.il/scripts/cc.asp?photosurl=24558955389][/url]

מי המציא את הבמבה?

לא רבים יודעים שהבמבה הוא החטיף הנמכר ביותר בישראל. עוד פחות יודעים שזהו מזון שהומצא בישראל. ככל הידוע לנו, מדעני המזון של חברת "אוסם" הם שפיתחו את המוצר לראשונה. בשנת 1964 הוקם מפעל הבמבה הראשון וב"אוסם" החלו לייצר את החטיף בטעם גבינה. אבל החטיף החדש לא ממש עורר תיאבון בקרב הצרכנים ובאוסם החליטו להוציא עוד כמה טעמים. האכזבה הייתה גדולה. לא רק טעם הגבינה כשל. גם טעמי הגריל, התירס והקימל זכו לאדישות מופגנת של הקונים. 

אבל נקודה אחת הייתה כן מוצלחת. למרבה ההפתעה, נראה היה שאת ה"במבה בטעם בוטנים" בכל זאת קונים... "אוסם" יצרה הרבה ממנה והיא הפכה להצלחה כמעט מיידית. היצרנית החליטה להפסיק לייצר את שאר הטעמים ולהתרכז בטעם הזה. היצרנית שיווקה אותו בהצלחה הולכת וגוברת. נראה היה שיש לה להיט ביד. 

מאז אנו מכירים את במבה בתור חטיף בטעם בוטנים והצלחתו רק הלכה וגדלה. למעשה הוא נחשב לחטיף הישראלי הנמכר ביותר בישראל. ישראלים רבים החיים בחו"ל מעידים עליו שהוא אחד המוצרים הנחשקים שלהם וסוג של מושא געגועים... הבמבה זכה לחיקויים רבים של יצרנים מתחרים, אבל נשאר מוצר הדגל של היצרנית המקורית, אוסם. בשנות ה-90 נוסף לקמפיין גם התינוק של במבה, שהפך לדמות מצוירת ואהובה על הילדים. המותג רק התחזק, לא מעט בזכות הקמפיינים שדחפו אותו לכל בית. 

עד היום נחשב הבמבה לחטיף הישראלי המצליח בכל הזמנים. 


בואו למסע בארץ הבמבה, בהדרכת התינוק של במבה:והתינוק הזה הפך לכוכב פרסומי עצום:

הגב
#6
בואו למסע בארץ הבמבה, בהדרכת התינוק של במבה:


הגב
#7
והתינוק הזה הפך לכוכב פרסומי עצום:

הגב
#8

הגב
#9
הוא יודע להתחבר לטרנדים החמים:

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.
משתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
  Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };