מודעה
האם יושבים שבעה על פג - תינוק בין 3 שבועות
#1
Thumbs Down 
מאיזה גיל יושבים שבעה.

שבעה על פג בין 3 שבועות.


קבורת תינוקות ונפלים

 
תינוק שנפטר בתוך 30 הימים הראשונים לאחר לידתו אינו נחשב כמי שהגיע למעמד של 'בר קיימא' (בעל יכולת קיום) ולכן מנהגי הקבורה והאבלות לגביו במסורת היהודית שונים. למעשה, משפחתו של תינוק כזה אינה נדרשת לקריעת הבגד כסמל לאבלות, לישיבת שבעה ולאמירת קדיש. מציאות הלכתית זו, בה לא מתאבלים על תינוק רך שנפטר בימים הראשונים לחייו מהווה הקלה לחלק מן המשפחות ואילו על משפחות אחרות מקשה מאד. רצונם של חכמים שהנהיגו כלל זה היה להקל על ההורים האבלים ולפטור אותם מדיני האבלות. חלק מן המשפחות אכן מרגישות שירד מעל כתפיהן עול השבעה, ואילו לאחרות חסרה מסגרת האבל היהודית הקבועה בה ניתן להתמודד עם האובדן בחיק החברה והמשפחה. משפחה המעוניינת בכך תוכל לנהוג מנהגי קבורה ואבלות, כפי שיפורט להלן.
 
איזה תינוק נכלל בהגדרת 'נפל'?
'נפל' הינו תינוק שנפטר במהלך חודשי ההריון, במהלך הלידה או במהלך 30 הימים שלאחר מכן. העובדה שהתינוק שהה זמן מסוים באינקובטור המדמה רחם אינה משנה לענין זה, שכן הזמן הקובע הוא זמן הלידה עצמה. תינוק שעבר את גיל חודש יצא מגדר 'נפל' ונחשב לתינוק 'בר קיימא' (שיש לו קיום). אם חלילה יחלה תינוק שכזה וימות, ייחשב כילד לכל דבר ומשפחתו תתחייב באותם מנהגי קבורה ואבלות הנהוגים בעקבות פטירת מבוגר.
עבור תינוקות הנולדים חולים מאד, עם מומים שאינם ברי ריפוי, אשר הצפי לגביהם הוא שלא יישארו בחיים, מתארכת תקופת הביניים עוד. במקרים כאלה יכולה תקופת הזמן בה התינוקות נחשבים כ'נפל' להימשך יותר משלושים יום. כך אם לאף רגע אחד לא היו התינוקות מחוץ לכלל סכנה ולבסוף נפטרו מאותה מחלה עמה נולדו. במקרה כזה, גם אם התינוק נפטר לאחר חודשיים, שלושה או ארבעה, עדיין ייחשב כנפל.
 
מנהגי קבורה ואבלות
אם התינוק נפטר לפני גיל שלושים יום, בטלים למעשה כל מנהגי האנינות (מנהגי האבל שבין המוות לקבורה), הקבורה והאבלות. הקבורה מתבצעת ללא טקס וללא נוכחות ההורים, והתינוק נקבר בחלקת קבר אישית באזור מיוחד המיועד לשם כך, ללא מצבה. גם מנהגי האבלות שונים – הורי התינוק ואחיו לא מחויבים לקרוע קריעה בבגד, לומר קדיש לשבת שבעה ולנהוג מנהגי אבלות, אם כי ההלכה מאפשרת להם לעשות זאת אם רצונם בכך.

הגב
#2
מפחיד.
ה' ישמור

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  מסכת שבועות - הדף היומי *אשכול און ליין 20 342 22-12-2017, 06:32
תגובה אחרונה: און ליין
  כבוד הרב אמנון יצחק שליט''א ?יושבים עם פלורוסנט.. ?לא רואים את החושך! און ליין 0 79 02-01-2017, 00:27
תגובה אחרונה: און ליין
  שבועות און ליין 4 844 13-06-2016, 13:10
תגובה אחרונה: און ליין
  ממתק לחג שבועות. אורח 0 234 25-05-2015, 10:18
תגובה אחרונה: אורח
  שוברים את הכללים | חג שבועות ועקנין 0 182 25-05-2015, 10:11
תגובה אחרונה: ועקנין
  שבועות מתי מניחים תפילין ארז 1 473 21-05-2015, 20:54
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };