מודעה
הבנקים מרוויחים 10,000% 
על חלק מהפעולות בבורסה
#1
הבנקים מרוויחים 10,000% 
על חלק מהפעולות בבורסה


הבנקים גובים מלקוחותיהם בממוצע פי 20 יותר ממה שהם משלמים לבורסה על כל פעילות קנייה או מכירה של ניירות ערך


http://www.themarker.com/opinion/1.2787355

הגב
#2
הבנקים מרוויחים 10,000% 
על חלק מהפעולות בבורסה
הבנקים גובים מלקוחותיהם בממוצע פי 20 יותר ממה שהם משלמים לבורסה על כל פעילות קנייה או מכירה של ניירות ערך

עדי ריבלין
16:30 עודכן ב- 16:30

בחודשים האחרונים התברר שהמהות האמיתית של התוכנית ל"הפרטת" הבורסה לניירות ערך היא שינוי אופייה המשפטי מחברה לתועלת הציבור (סוג של מלכ"ר) לחברה למטרות רווח, והעברת המניות בחברה החדשה ללא תמורה לחברי הבורסה, והבנקים בראשם.

ערך הבנקים יתפח עקב כך במיליארדי שקלים, בין אם ימכרו את המניות ובין אם לא, שכן כיום אין במאזניהם נכס שנקרא בורסה - אך ביום שבו יושלם המהלך, "ייוולד" להם נכס כזה. היות שקשה להאמין שמשרד האוצר, בראשות השר משה כחלון, ורוב של חברי הכנסת יאשרו "מתנה" של מיליארדים לבנקים - נראה שדינה של התוכנית להיגנז, ובצדק.

הבורסה בת"א. הקרטל הבנקאי שולט בשרשרת הערך הבורסאית
הבורסה בת"א. הקרטל הבנקאי שולט בשרשרת הערך הבורסאית צילום: מוטי מילרוד
ואולם המצב הקיים, שבו הקרטל הבנקאי שולט בכל שרשרת הערך הבורסאית - החל במסחר עצמו, דרך הסליקה (העברת הכסף וניירות הערך בין חברי הבורסה) וכלה במשמורת של ניירות הערך - אינו סביר, ומזכיר מאוד את יתר מיליציות המיסוי.

הבנקים גובים מלקוחותיהם בממוצע פי 20 יותר ממה שהם משלמים לבורסה על כל פעילות קנייה או מכירה של ניירות ערך. מהלקוחות הקטנים, המבוגרים והחלשים הם גובים יותר מפי 100 מהעלות, דהיינו רווח של יותר מ-10,000%. כדי להגן על בור השומן האדיר הזה, מונע הקרטל הבנקאי כל תחרות אמיתית במגזר הבורסאי, תוך שיתוף פעולה מלא של הנהלת הבורסה ועצימת עיניים מצד רשות ניירות ערך ושאר הרגולטורים.
פרסומת

דו"ח מקיף שהכינה באחרונה חברת הייעוץ מקינזי, מתאר כיצד הבורסה מציבה תנאים וחסמים אבסורדיים שאינם מקובלים באף בורסה אחרת, וכך מבריחה בצורה שיטתית כל גוף בינלאומי המבקש להתחרות בקרטל המקומי. לא ברור כיצד משרד האוצר, החרד לתחרות בסלולר, באשראי ובענפים אחרים, יכול לעמוד מנגד כשתחום כה חשוב ומרכזי בשוק ההון סובל מקרטליזציה כה בוטה.

על הרגולטורים לקדם בנחישות את השתלבותם של גופים בינלאומיים תחרותיים שרוצים לפעול כאן. כפי שהוכח בסלולר ובמגזרים אחרים, די בכמה גופי לואו קוסט כדי להוריד מחירים בחדות ולהכריח את הקרטל הקיים לפעול בצורה תחרותית. לעומת זאת, כמעט בכל מגזר שבו בוצעה הפרטה ללא הסדרה נאותה, הוביל הדבר לעיוותים וכשלי שוק.

צעד הכרחי להשגת תחרות במסחר בניירות ערך הוא ניתוק הבורסה מהמסלקות השייכות לה כיום במבנה של מונופול אנכי. אם הדבר אינו מתאפשר, יש להקים מסלקה חדשה בבעלות ציבורית ולחייב את הגופים הפעילים לעבוד מולה באותם תנאים שבהם הם עובדים מול מסלקות הבורסה. כשהמסלקה תהיה עצמאית, יוכל כל גוף מסחר ראוי בארץ ובחו"ל להתממשק אליה ולהציע את שירותיו לציבור. גם רשת רמי לוי וגופים דומים יוכלו להתחבר אליה ולהציע שירותי בורסה מוזלים, כפי שעשו בהצלחה בתחום הסלולר.

כדי לבצע את הפרויקט בזריזות ובזול, יכול משרד האוצר להסתמך על הניסיון שצבר בהקמת המסלקה הפנסיונית וברפורמת עושי השוק לפני כעשור, רפורמה שהצליחה לשלב גופים בינלאומיים גדולים בשוק האג"ח הממשלתיות באופן שהעלה באופן דרמטי את הסחירות באג"ח ובו זמנית הוריד את המרווחים.

אם חברי הבורסה ישתפו פעולה עם הכנסת תחרות למסחר בניירות ערך ובהפרדת הסליקה, תתאפשר עסקת חבילה שבמסגרתה יקבלו את מניות הבורסה בעלות מופחתת.

הכותב היה נציג משרד האוצר בדירקטוריון


הגב


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  מסתמן: הבנקים וסיידוף ינסו לגבש מתווה חדש ביורוקום גלובס 0 1 לפני 5 שעות
תגובה אחרונה: גלובס
  חברת ההלוואות KKR בדרך לגיוס הון וגיוס חוב בבורסה בת"א גלובס 0 1 לפני 7 שעות
תגובה אחרונה: גלובס
  4 אחר הצהרים - שעת האקשן בבורסה גלובס 0 4 19-03-2018, 12:40
תגובה אחרונה: גלובס
  יציבות בבורסה בת"א, מזור רובוטיקה מאבדת 5% Ynet 0 6 18-03-2018, 12:40
תגובה אחרונה: Ynet
  זינוק של 10% במספר הצ'קים החוזרים ב-2017; עמלות הבנקים גדלו Ynet 0 4 16-03-2018, 19:40
תגובה אחרונה: Ynet
  עשור לקריסת בר סטרנס: הסנאט אישר ביטול רגולציה על הבנקים themarker 0 6 15-03-2018, 18:16
תגובה אחרונה: themarker
  הבנקים צריכים לפצל את יורוקום - ולמכור אותה בחתיכות גלובס 0 6 14-03-2018, 17:16
תגובה אחרונה: גלובס
  נעילה חיובית בבורסה בת"א; מניית שיכון ובינוי עלתה בכ-4% גלובס 0 5 14-03-2018, 14:24
תגובה אחרונה: גלובס
  נעילה חיובית בבורסה בת"א; פרוטרום טיפסה ב-3.2%, פז עלתה ב-2.5% Ynet 0 5 13-03-2018, 20:40
תגובה אחרונה: Ynet
  נעילה יציבה בבורסת ת"א, מניות הבנקים בלטו לחיוב Ynet 0 5 12-03-2018, 20:24
תגובה אחרונה: Ynetמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };