מודעה
הותר לפרסום - אזרח ישראלי מוחזק בשבי חמאס
#1
Bug 
אברה מנגיסטו, בן 28 מאשקלון, תועד בספטמבר 2014 חוצה רגלית את הגבול. בתחילה התקבל מידע שלפיו הוא בידי חמאס אך כעת לא ידוע היכן הוא אחיו: אף נציג רשמי לא פגש את המשפחה במשך לפחות שבועיים לאחר התקריתתושב אשקלון בן 28 חצה בתחילת ספטמבר 2014 את הגבול בין ישראל לרצועת עזה, באזור חוף זיקים, ומאז נעלמו עקבותיו - כך הותר היום לפרסום. ל"הארץ" נודע כי בימים הראשונים של הפרשה היה בידי מערכת הביטחון מידע על כך שהצעיר, אברה מנגיסטו, בן 28, היה בידי כוחות הביטחון של חמאס, אך לא ידוע מה עלה בגורלו מאז. גם ניסיון ליצור קשר עם הרשויות בעזה, בניסיון להשיג פרטים נוספים על מקום הימצאו או מצבו, לא צלח.


בתקופה האחרונה פורסמו ידיעות בכלי תקשורתבעזה ובלבנון על אזרח ישראלי שנחטף בידי חמאס. הפרסום האחרון בנושא בכלי תקשורת פלסטיני, שלא קיבל שום אישור במערכת הביטחון, טען כי ישנה גופת חייל אתיופי ברצועת עזה, ומדובר ככל הנראה בשיבוש של פרטי המידע הקשורים להיעדרו של הצעיר. 


על הפרשה הוטל צו איסור פרסום גורף, שאסר אף לצטט ידיעות בנושא אילו פורסמו בכלי תקשורת זרים. שופטת בית משפט השלום באשקלון אורית חדד הסירה היום את הצו לבקשת "הארץ" באמצעות עו"ד טלי ליבליך. בסביבת משפחתו של מנגיסטו, ששמרו עד כה על שתיקה לבקשת גורמים במערכת הביטחון, ביקשו גם הם לפרסם כעת את המקרה. זאת לאחר שלדבריהם, ניסיונות המדינה להשיבו הגיעו למבוי סתום. 


"נמאס לנו, אנחנו רוצים לצאת עם הסיפור הזה החוצה", אמר ל"הארץ" אחיו, יאלו מנגיסטו. יאלו, שמתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה, סיפר כי במשך לפחות שבועיים לאחר המקרה לא הגיע אף נציג מטעם צה"ל או משרד הביטחון לבית המשפחה. בנוסף, לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו מעולם לא נפגש עם המשפחה ולא השיב למכתב שנשלח מטעמה. "יש אכזבה מאוד קשה מצד המדינה. זה יותר מגזענות, אני קורא לזה 'בלאקשמיות'. אני בטוח במיליון אחוז שאם הוא היה לבן לא היו מגיעים למצב כזה". משפחתו של הצעיר סובלת מקשיים כלכליים ומטופלת בידי שירותי הרווחה בעיר.

הגב
#2
אברה מנגיסטו, בן 24 מאשקלון, יצא לשחייה בים בסתיו 2014 ונסחף לרצועת עזה, שם נעצר. מאז איש לא ראה אותו.
אביו איילין מנגיסטו, אישר כי בנו מוחזק בעזה, אולם הוסיף כי צה"ל הורה לו להימנע מלדבר על כך.

הגב
#3
אור הלר: שניים מוחזקים בעזה. שמו של השני טרם הותר לפרסום.

הגב
#4
הבחור השני ככל הנראה בדואי

הגב
#5
‏צה"ל מתיר לפרסום: ברצועת עזה נמצא גם ערבי ישראלי שחצה בעבר ולא שב. מדובר בערבי שהיה נכנס מידי פעם לרצועה. מאז הפעם האחרונה הוא נעלם.

הגב
#6
הותר לפרסום: שני ישראלים מוחזקים בעזה. משדר מיוחד ב-ynet 
שני ישראלים מוחזקים בעזה - כך הותר לפרסם הבוקר (יום ה'). הראשון הוא אברהם מנגיסטו, רווק בן 29 מאשקלון, שנמצא ברצועה מאז 8 בספטמבר 2014, לאחר שחצה את הגדר מישראל לעזה. השני הוא בן מיעוטים תושב הדרום, המוכר כלוקה בנפשו, שחצה את הגבול לרצועה שלושה חודשים לאחר מכן. הפרסום מגיע לאחר שמנהיג חמאס חאלד משעל הצהיר כי ישראל מנהלת מגעים עם הארגון בנוגע להשבת גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו במבצע צוק איתן. עם זאת, גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet כי הצעיר אכן נכנס לרצועת עזה אולם לא ידוע אם הוא נמצא בידי חמאס. הפרשה הותרה לפרסום לבקשת "ידיעות אחרונות" ו"ידיעות אשקלון". ynet מעביר משדר מיוחד בעקבות הפרסום.
 
בהודעה שמסר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, נטען כי ממידע שקיים מנגיסטו מוחזק בידי חמאס ברצועת עזה. עם זאת גורמים ביטחוניים בכירים טענו כי לא ברור אם הצעיר מאשקלון אכן נמצא בידי הארגון.
 
בראיון לעיתון "ידיעות אשקלון" מרשת "ידיעות תקשורת" שיתפרסם בסוף השבוע, אמר האח יאלו מנגיסטו: "עכשיו כשהסיפור של אחי יצא סוף סוף החוצה אנו לא נשתוק יותר. יהיו עצרות והפגנות, תהיה תקשורת ובעיקר אנחנו נדבר. ישמעו אותנו. איבדנו אמון במדינה ונראה כאילו לא אכפת לה מהאח שלנו. רק ביום רביעי השבוע ראש הממשלה טרח להתקשר אלינו. שלחנו לו מכתב כבר בהתחלה והוא לא מצא את הזמן להיפגש איתנו".


מקור ביטחוני בכיר הוסיף שלמנגיסטו יש רקע של היעדרויות מביתו: "הוא חדר לרצועה דרך החוף. אין מידע עדכני על גורלו ובתקופה הראשונה נעצר על ידי חמאס. האחריות על גורלו היא של חמאס. חמאס מכחיש שהוא אצלם. לטענתם הוא נחקר ושוחרר כי הוא לא חייל. יש מגעים לנסות להגיע למו"מ. שתי סיבות אפשרויות למה חמאס מכחיש בפנינו שאברהם בידו: או ככלי למו"מ או כי משהו חמור קרה לו. אנו פועלים לפי הנחת עבודה שהוא בחיים אף שלא התקבל עד כה סימן חיים".
 
אמו של מנגיסטו מתגוררת באשקלון ואילו אביו מתגורר במרכז הארץ. יש לו שמונה אחים ואחיות. הוא יצא מבית אמו בתחילת ספטמבר ועשה את דרכו לתוככי רצועת עזה, לאחר שחצה את גדר המערכת בצפון הרצועה, ליד חוף זיקים. מאז פעלה ישראל בחשאי מול חמאס בניסיונות להחזירו לארץ, ובמקביל להשיב את גופותיהם של שאול וגולדין ז"ל. מתחקיר צה"ל עולה כי מנגיסטו שהה בקרבת חוף זיקים בגפו, באזור הסמוך לגדר הגבול - שבו מותר לכל אזרח לשהות.
 
תצפיתנית של אוגדת עזה זיהתה תנועה חשודה בצד הישראלי של הגדר, והסיטה לכיוונו מייד את מצלמות התצפית. בשלב זה נגע מנגיסטו בגדר, וכוחות החטיבה הצפונית באוגדת עזה קיבלו על כך התרעה. תצפיתנית אף הקפיצה למקום כוח סיור, אך בדקות שחלפו עד שהכוח הגיע למקום הוא הספיק לקפוץ מעל לגדר ולעבור לצד העזתי. הלוחמים שהגיעו למקום ראו שאינו חמוש ולכן לא פתחו לכיוונו באש. מסקנות התחקיר העלו שהם הגיבו בצורה נכונה. האיש החל להתרחק מהגדר לכיוון דרום, הגיע לרצועת החוף העזתית, שם התחבר עם קבוצת דייגים מקומיים, ומאז נעלמו עקבותיו.

הגב
#7
כמעט שנה עברה מאז 8 בספטמבר 2014, היום שבו התקשר איש שב"כ לאחד מילדי משפחת מנגיסטה שבאשקלון והודיע להם כי אחיהם, אברהם מנגיסטה בן ה-28, חצה את הגבול לרצועת עזה וכעת הוא נמצא בשטחי האויב. "הוא אמר לנו לא לדבר עם אף אחד ולא לספר לאף אחד מהמשפחה הרחוקה, אפילו לא לילדים, כי מדובר במקרה מסווג ביטחוני שיסכן את החיים שלו", שחזר יאלו מנגיסטה בן ה-32, הבכור מתוך תשעה אחים, בני משפחת מנגיסטה. "ברגע כזה כל מה שאומרים לך אתה חושב שזה אמיתי. אנחנו הקשבנו, שתקנו, היינו בשוק, עשינו את מה שאמרו לנו".כבר יומיים שיאלו, ראש המשפחה, לא ישן. עיניו אדומות מחוסר שינה, טרודות מדאגה גוברת לקראת היום שבו יתפרסם מקרה נפילתו בשבי של אחיו. יאלו בדיוק חוזר מפגישה במשרד הביטחון יחד עם כל בני המשפחה. מזה שנה שבני משפחת מגניסה שותקים ומקשיבים לבכירים במערכת הביטחונית. עתה, כשהם מאוכזבים ומתוסכלים, הם מבינים שהגיע הזמן לדבר. אחיהם נמצא בשבי חמאס מזה עשרה חודשים, וכל הצעדים להנמיך פרופיל במטרה להחזירו בחיים אל חיקם עלו בתוהו.

מנגיסטה (צילום: באדיבות המשפחה)


במהלך מבצע צוק איתן הוא היה אומר 'אני אלך להציל את החיילים בעזה'. זאת הסיבה היחידה ההגיונית שהביאה אותו לעבור את הגבול


אברהם מנגיסטה תושב אשקלון, נכנס לדיכאון עמוק עקב מותו של אחיו הגדול ממנו בשנתיים. "הוא איבד כל קשר עם המציאות, הוא הוגדר כלוקה בנפשו", סיפר אחיו יאלו על מצבו הבריאותי של אברהם. לדבריו, אברהם אושפז בבית החולים סורוקה שבבאר שבע פעמיים, אך הטיפולים לא עזרו והוא השתחרר עקב התנהגות טובה. בבית החולים טענו כי הוא לא מסכן את עצמו ולא את הסביבה. במידה רבה, מסבירים בקרבת בני המשפחה, הסיבה הבריאותית היא שהביאה את אברהם לחצות את הגבול וליפול בשבי האויב.


"אחד החברים שלו אמר לי שבמהלך מבצע צוק איתן הוא היה אומר לו 'אני אלך להציל את החיילים בעזה', זאת הסיבה היחידה ההגיונית שהביאה אותו לעבור את הגבול. הוא בן אדם ישר, הגון ושומר חוק", תיאר יאלו, "נכון שיש כאלו שיחשבו שאם הוא חצה את הגבול הוא עשה את זה מרצונו, אבל מדובר באדם שלקה בנפשו. הוא עשה את המעשה הלא הגיוני בגלל מצבו הבריאותי". יאלו מספר כי מצבו הנפשי גרם לאברהם לא פעם להיעלם מהבית. "הוא נעלם כמה פעמים. בכל פעם היינו מחפשים אותו, באחת הפעמים פנינו למשטרה ומצאו אותו בטבריה. כחלק מההפרעות הנפשיות הוא היה יוצא למסעות, הולך".


"מה ששמענו כאן בשכונה זה שהוא יום אחד קם, לקח תרמיל והלך לכיוון עזה. בדרך ראו אותו אנשים בשביל של קצ"א, הסיור הצבאי מצא את התרמיל שלו על הגדר, בתיק היה תעודת זהות וספר תנ"ך ומאז נעלמו עקבותיו. חלק אומרים שהוא באונר"א וחלק אומרים שהוא חטוף על ידי חמאס", מסביר אחד הדיירים בשכונה על השמועות סביב סיפור נפילתו בשבי של שכנם. "זאת פדיחה של צה"ל שאפשרו לאזרח לעקוף אותם ולחצות את גדר המערכת. הם מתביישים בזה ובגלל זה מונעים את הפרסום".


הוא אמר שהם לא יודעים איפה הוא. 'איבדנו קשר עימו'. נכנסנו לשוק טוטאלי, היינו בהלם ולא האמנו


בסוף החודש, לאחר שיחת הטלפון של איש השב"כ, מגיע מפקד אוגדת עזה אל בני המשפחה כדי לעדכן אותם במצבו של בנם. "הוא אמר לנו 'אנחנו יודעים איפה הוא, יש לנו את האנשים שלנו ואנחנו עוקבים אחריו'"., אמר יאלו. "רצינו לדעת פרטים ואמרו לנו שהוא בריא. אמרו לנו שהוא בשבי חמאס, חקרו אותו שם ושומרים עליו. אמרו לנו לשתוק, כי זה היה אחרי מבצע צוק איתן. לא רצו שיחשיבו אותו כחייל, כי הוא אזרח".


בתחילת השבוע פנו בני המשפחה אל חברת הכנסת לשעבר, פנינה תמנו שטה שמאז אותו יום מלווה את המשפחה. היא הפעילה את קשריה ולחצה על משרד ראש הממשלה כדי שיפעל בנושא ולא יסיר אחריות. בעקבות פעולותיה של חברת הכנסת לשעבר, נשלח אל בית המשפחה אלוף-משנה במילואים, ליאור לוטן, (מתאם מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו את נושא הנעדרים והשבויים - ד"י). "המידע שהוא נתן לנו היה הפוך לגמרי מהמידע שנתן לנו מפקד אוגדת עזה", סיפר יאלו, "הוא אמר שהם לא יודעים איפה הוא. 'איבדנו קשר עימו'. נכנסנו לשוק טוטאלי, היינו בהלם ולא האמנו. הוא הביא לנו את הדוגמה של גלעד שליט ואמר כי פרסום האירוע רק יזיק לו (לאברהם מנגיסטה). 'שליט היה בשבי במשך חמש שנים רק בגלל הפרסום התקשורתי', הוא אמר לנו". את הטענה הזו משמיעים גורמי הביטחון לבני המשפחה בכל פעם שעולה השאלה בדבר פרסום המקרה. לדבריו של יאלו, לוטן אמר לו 'אם אתה רוצה תפרסם, אבל זה רק יזיק לאחיך, אתה אחראי. אנחנו נמשיך לפעול עבורו, אבל אתה מחבל במאמצים, אתה יכול להסיר את הצו פרסום, אבל אתה צריך להחליט - אתה רוצה את אחיך או את התקשורת'.


יאלו מנסה לתאר את התחושות שעוברות על בני המשפחה. "עובר יום, עוברים עוד יומיים, כל יום אתה מאמין שמחר יחזירו אותו. עובר שבוע. אנחנו חיים עם התקווה שהוא יחזור, אתה חייב להאמין". אבל כבר עשרה חודשים,
ואחיהם עדיין לא שב.


 משפחת השבוי: "ראש הממשלה נתניהו לא נפגש איתנו"


בני משפחת מנגיסטה ממשיכים להיפגש עם בכירים במערכת הביטחונית, במיוחד עם לוטן, אך לא מסתירים את רגשותיהם הקשים כלפי ראש הממשלה שלא נפגש או יצר קשר ישיר עמם מאז נפל אחיהם בשבי. "נפגשנו עם שר הביטחון, הוא אמר לנו את אותם דברים: 'אין לנו כרגע מידע, אנחנו פועלים בכל הערוצים, המדיניים והבינלאומיים, אנחנו מפעילים את כל הקשרים, תנו לנו את הזמן לפעול. הוא אזרח ישראלי לכל דבר'. אבל עד עצם היום הזה ראש הממשלה לא נפגש איתנו. הוא לא מצא זמן לדבר איתנו, למרות שהבענו הרבה פעמים את רצוננו להיפגש אתו. פנינה תמנו שטה ויו"ר האגודה של יוצאי אתיופיה זיוה מקונן העבירו לו מסרים שאנחנו רוצים להיפגש איתו, אך עד היום זה לא קרה".

"הוא איבד קשר עם המציאות". אחיו של אברהם, יאלו מנגיסטו, מימין (צילום: באדיבות המשפחה)


יאלו שומר על ממלכתיות. הוא מנסה לא להיראות כמי שתוקף את הממשלה ואת הבכירים שניהלו את המשבר. הוא שומר על איפוק במידה רבה, בעיקר כדי לא לחבל במאמצים להחזיר את אחיו הבייתה. בניגוד אליו, ראובן, חבר המשפחה, מסביר את התחושות הקשות שעברו עליהם בשנה האחרונה. "מרמור, תסכול, הרבה בלבול, איבדנו אמון בממשלה", הוא אומר. "האמא והאבא לא מוצאים את עצמם. מדוכדכים, לא יודעים למי להאמין. זה נראה כאילו לאף אחד לא אכפת. בכל פעם שרצו ללכת ולדבר אמרו להם לא. מנעו מהם". ראובן פונה אל יאלו ומטיח בו – "תגיד את הדברים האלה. אלו הדברים הכי נכונים. תהיה ישיר, אין מה לעשות זה האמת". ראובן ממשיך: "אמרו להם שהכל יסתדר בשקט. שהוא ישתחרר. אבל אנחנו רואים שזה לא קורה. למה עד היום אתם (התקשורת) לא יכולים לפרסם את זה? למה בית המשפט מנע את זה מכם?".


 "עד היום לא קיבלנו את התחקיר הצבאי בנושא"


על השאלה אם מדובר בכשל של צה"ל שאפשר לאזרח לעבור את גדר המערכת ולהגיע אל שטח האויב בעזה השיב יאלו: "עד עצם היום הזה לא קיבלנו את התחקיר הצבאי באשר למקרה. גם אנחנו שואלים את השאלה איך הוא עבר את הגדר".


פרסום אירוע חטיפתו של אברהם מגיע אחרי תקופה סוערת בקהילה האתיופים. יאלו מסביר כי הוא חושש מהסלמה בקהילה בעקבות חשיפת האירוע. "אני בטוח שיהיו כמה גורמים בקהילה האתיופית שינצלו את ההזדמנות ויצאו להפגנות בשמו של אברהם. אני קורא לכולם ואומר שאנחנו כמשפחה לא נגד המדינה, המטרה היחידה שלנו היא להחזיר אותו הביתה. אנחנו לא נפגין אלימות, לא נשתמש באלימות, וכל מי שיפעל באלימות בעצרות - נגנה אותו".


יאלו הסביר כי האחים רצו לפרסם את האירוע מאז שהתרחש, אולם הוריהם החליטו להיענות לבקשת הממשלה ולא לפרסם את הפרטים. "בעדה יש כבוד מאוד גדול לשלטון. בעיני העדה ראש הממשלה הוא כמו מלך - מה שהוא אומר מכבדים ומקבלים בהכנעה. למרות שאנחנו, הילדים ובני המשפחה, התנגדנו וביקשנו להסיר את צו איסור הפרסום, קיבלנו את הבקשה של ההורים והלכנו יד ביד עם המדינה. זה לא היה מרצון, זה היה מאילוץ. אמא שלי אמרה לי שהיא מוכנה לעשות הכל כדי שיחזירו את אברהם. אם יגידו לה לא לאכול ולא לשתות בשביל שהוא יחזור - היא תעשה את זה. באחת הפגישות אמרתי לליאור לוטן, 'מה זה? אתם לא מתקדמים, לא עושים כלום, אני קם והולך לשגרירות אתיופיה, הוא אזרח אתיופיה בדיוק כמו שגלעד שליט היה אזרח צרפת'. ההורים שלי ישר התרעמו ואמרו 'מה פתאום? אנחנו יהודים ישראלים'. זה עצוב".

הגב
#8
גרשון בסקיון לרדיו103 הייתי בקשר עם החמאס. אנשי החמאס רצו לשחרר את מנגיסטו שיחזור לארץ. הוא סרב. אולי ברח בחזרה לאתיופיה.

הגב
#9
‏דיווח: "אברהם מנגיסטו הועבר למצרים דרך מנהרה".

הגב
#10
אביו של מנגיסטו: "החיילים ירו בתיק של הבן שלי לפני שחצה לעזה"היילי מנגיסטו: ירו בתיק שלו - הוא ישראלי ויהודי, מבקש שתחזירו לי אותו
היילי, אביו של אברה מנגיסטו, מבהיר כי החיילים שזיהו את בנו בגדר בין ישראל לרצועת עזה, באזור זיקים, ירו בתיקו האישי ופגעו בו, אך לא פעלו בכדי לעצור אותו ולמנוע את מעברו לעזה.
לטענת היילי מנגיסטו, כוחות הביטחון דרשו שיישב בשקט ולא יפרסם את הסיפור ואת דבר העדרות בנו.
"זה הבן שלי, הוא ישראלי ויהודי, אני רק מבקש שתחזירו אותו הביתה בשלום", אמר האב.
בצה"ל מבהירים כי אברה זוהה ע"י תצפיתניות כחשוד. בתחילה סברו שמדובר בערבי שחזה מעזה לישראל וחזר בסופו של דבר לרצועה לאחר שזוהה. רק בשלב מאוחר יותר התברר כי מדובר באברה מנגיסטו.0404

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  הותר לפרסום: בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בנו אור ורעייתו איריס הם בין העצורים במסג אורח 1 108 23-02-2018, 13:40
תגובה אחרונה: אורח
  הותר לפרסום: חייל נפצע באורח קשה ו-2 חיילים נוספים באורח קל ממטען שהופעל כנגד כוחותי אורח 0 55 17-02-2018, 21:51
תגובה אחרונה: אורח
  הותר לפרסום: במהלך פעילות כוחות הביטחון הלילה בג'נין, לתפיסת רוצחי הרב רזיאל שבח הי"ד אורח 0 22 18-01-2018, 01:21
תגובה אחרונה: אורח
  *הותר לפרסום סוכל פיגוע התאבדות בשוק חג המולד בעיר לודושייפן בגרמניה בסוף שנת 2017 ע אורח 0 113 08-01-2018, 22:26
תגובה אחרונה: אורח
  הותר לפרסום: רוצח החייל בערד תכנן לחטוף בעזרת חומרי הרדמה. אורח 0 102 22-12-2017, 14:34
תגובה אחרונה: אורח
  הותר לפרסום: סתיו לוי היא הנערה שנהרגה בתאונת הטרקטורון מעריב 0 94 16-12-2017, 18:51
תגובה אחרונה: מעריב
  לפני זמן קצר התקבל דיווח על ירי לעבר אוטובוס ישראלי ממוגן, סמוך לעין יברוד שבמרחב בחט אורח 0 151 10-12-2017, 22:24
תגובה אחרונה: אורח
  הותר לפרסום: צה"ל הרס מנהרת טרור שחדרה לישראל מרצועת עזה. אורח 0 151 10-12-2017, 15:44
תגובה אחרונה: אורח
  לפני זמן קצר התקבל דיווח על ירי לעבר אוטובוס ישראלי סמוך לכפר יעבד שבמרחב החטיבה המרח אורח 0 132 05-12-2017, 20:32
תגובה אחרונה: אורח
  הותר לפרסום: גם נהגו ועוזרו הפרלמנטרי של דוד ביטן נעצר בפרשת השחיתות ומעצרו הוארך בשל אורח 0 125 05-12-2017, 20:31
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };