מודעה
*השבת יום השנה ה64 לפטירתו של החזון איש זצוק"ל* סיפור לשבת בשנת תש"ח, שלוש שנים לאחר
#1
השבת יום השנה ה64 לפטירתו של החזון איש זצוק"ל
סיפור לשבת
בשנת תש"ח, שלוש שנים לאחר שהסתיימה השואה, הגיע למוסד 'בתי אבות' שע"י ישיבת פוניבז' ילד בן עשר, פליט שואה, שאיבד את הוריו במחנה אושוויץ. דודה זקנה הצליחה לשמור עליו והביאה אותו.
גברת מונק, אם הבית של המוסד, קיבלה את הילד באהבה ובחמלה. הילד היה מופנם וסגור. אם הבית הביאה לו, כמו לכל ילד חדש, סט מצעים, סדין, ציפה, ציפית ופיג'מה חדשה. הילד אכל את ארוחת הערב הראשונה שלו בשקט, והחביא בכיסו פרוסות לחם, הוא חי עדיין תחת אימי המחנות, רוצה להיות בטוח שכשיקום יהיה לו לחם לאכול.
לאחר מכן הלך לישון עם הבגדים, עם הנעליים, בלי להתרחץ. גב' מונק רואה הכל ולא אומרת כלום.
למחרת, בהגיע הערב, היא פונה אליו ברכות: מוטי, בא תתרחץ, הכנתי לך גם פיג'מה חדשה, אך הילד מסרב. הוא הולך לישון בבגדים מלוכלכים ונעליים מלאות בוץ. כולו שחור משחור, ואין עם מי לדבר…
עובר יום ועוד יום, קשה עד בלתי נסבל להמשיך באופן כזה. היא מנסה לשדל אותו בחום: אתן לך שוקולד! אך הילד מסרב בעקשנות. הרב גרנדביץ ז"ל, הפסיכולוג שטיפל בילדים במוסד, ניסה אף הוא ללטף את הילד ולדבר איתו, אך הילד בשלו – לא מוכן להתפשט, לא מוכן להתרחץ, והולך לישון עם הנעליים והבגדים המלוכלכים.
גברת מונק רואה שאין לה ברירה והיא קוראת לרב מפוניבז', הרב יוסף שלמה כהנמן זצ"ל, שהיה 'אבא' של ילדי המוסד, הוא היה מנשק ומחבק אותם, ובכל יום שישי היה מחלק להם כסף שיקנו ממתק לכבוד שבת, בקיוסק הסמוך.
הרב מפוניבז' ניגש לילד החדש: 'מוטל'ה המתוק, למה אתה לא מתרחץ?', הילד שותק ולא עונה. אומר הרב לגב' מונק: 'אי אפשר להישאר במצב כזה, נלך לחזון איש!' משלחת שלמה מגיעה לביתו של החזון איש, שגר בסמוך לפנימייה: הגב' מונק, הרב מפוניבז', הרב גרנדביץ והילד הקטן, מוטי.
דובר המשלחת היה הרב מפוניבז': 'כבוד הרב, הוא פונה לחזון איש, יש לנו ילד חדש, מוטי המתוק. מאז שהגיע אלינו לפני ארבעה ימים הוא לא רוצה להתרחץ, ללבוש פיג'מה, הוא ישן עם הבגדים, וחם פה כל כך…
החזון איש מנסה את מזלו ופונה ברכות לילד הרך: מרדכל'ה, למה אתה לא רוצה להתרחץ? ולפתע, כאילו נפלו חומות ההגנה של הילד, הוא מתפרץ ועונה בזעם: אני לא רוצה להתפשט! כל פעם שהתפשטתי, לקחו לי את הבגדים, והשאירו אותי עם הפיג'מה המפוספסת. בברגן בלזן, באושוויץ, תמיד גנבו לי את הבגדים. אם אין לי הורים שישמרו לי על הבגדים – אני לא אתפשט!
כל הנוכחים שתקו בתדהמה, קשה היה להם לראות באיזה חוסר אמון נתון הילד האומלל, שלא שם את מבטחו באיש. הרב מפוניבז', בעל הרגש הגדול, יצא החוצה ופרץ בבכי.
אמר החזון איש לילד: אל תדאג, הגב' מונק תשמור לך על הבגדים. הילד משיב במרירות: אני לא מאמין לה.
ממשיך החזון איש: הרב גרנדביץ ישמור לך על הבגדים. והילד: אני לא מאמין לו. החזון איש מנסה שוב: אז אולי הרב מפוניבז' ישמור לך על הבגדים? והילד: אני לא מאמין לו.
ניסה החזון איש את הנשק האחרון: מוטי, אתה יודע מה? אני אשמור לך על הבגדים….., הילד מביט בחשדנות על עמוד ההוראה של ישראל: הרב, אתה תשמור לי על הבגדים?
כן, משיב החזון איש. אף פעם לא שיקרתי. אני אשמור לך על הבגדים. משיב בן העשר: אם הרב ישמור לי… אני מוכן!
תוך עשר דקות שבה הגברת מונק לביתו של גדול הדור עם הפיג'מה. הילד נכנס לחדר, התלבש בפיג'מה, וכל הארבעה: הגב' מונק, הרב גרדנביץ, הרב מפוניבז' והחזון איש עומדים ומחכים. תוך כמה דקות יצא הילד עם הבגדים בידיים ופנה לחזון איש: רב'ה, תשמור לי, פה הציצית, פה הגרביים, פה הכותנות, פה החולצה…
ודאי, אני שומר לך, אתה יכול ללכת, מאשר החזון איש, ומוטי הולך עם הגב' מונק לפנימייה, להתקלח.
כשיוצאים השניים, מביט החזון איש ברב כהנמן ושניהם פורצים בבכי. לאמיר זיין די טאטע און די מאמע פון דער מרדכל'ה (הבה נהיה האבא והאמא של מרדכל'ה), אומר החזון איש.
החזון איש הוריד את חליפתו, הפשיל את שרווליו, לקח פיילה, מילא במים, וביחד עם הרב מפוניבז' השרה את הבגדים המלוכלכים במים נקיים.
הבגדים שחורים משחור, מים עכורים ממלאים את הקערה. הרב גרנדביץ הצעיר, מנסה למנוע מהרבנים הזקנים להתעסק בעבודה, ומציע להחליפם, אך הרבנים מסרבים: 'מה פתאום?! זו המצוה שלנו!!
כשהיו המים כבר שחורים לחלוטין, שפך הרב גרדנביץ את המים והביא מים חדשים. הרב מפוניבז' משפשף עם 'סינטבון', החזון איש משפשף גם הוא את הצווארון, והדמעות של שניהם זולגות לתוך המים.
כשסיימו לכבס את החולצה, לשביעות רצונו של החזון איש, תלו אותה לייבוש. הם ממשיכים עם הציצית, שגם היתה שחורה כזפת, כבר עברו 25 דקות, ופתאום מגיע הילד כשהוא רחוץ ומריח, לבוש בפיג'מה נקיה.
שואל הילד מיד: 'איפה הבגדים?' והחזון איש עונה לו בנחת: 'הנה מרדכל'ה, הנה החולצה, הציצית והמכנסיים, אנחנו מכבסים אותם כעת, אני שומר לך על הבגדים, הלילה תישן אצלי…
(מקור - נשנושים של הרב יהונתן גרילק)

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  ב"ה ממתק לשבת פרשת ויגש תשע"ח אחד מתלמידי הבעל שם טוב קרא פעם בספרים שמי שנמנע מלדבר אורח 0 126 23-12-2017, 19:16
תגובה אחרונה: אורח
Video -סיפור מאוד יפה – סיפור על זוגיות און ליין 0 122 21-12-2017, 16:11
תגובה אחרונה: און ליין
Thumbs Down בס"ד ?סיפור חסידי למוצ"ש ? 875 0 175 10-12-2017, 00:51
תגובה אחרונה: 875
  סיפור ששלחה חני דונין אחות של רבקי הולצברג הי"ד: אספר לכם משהו ששמעתי עכשיו מבעלי: אורח 0 152 30-09-2017, 23:48
תגובה אחרונה: אורח
  ??⚜ *להתחיל את היום בקדושה* ⚜?? *הלכות ומנהגי ראש השנה* *סימן תקפו - דיני השופר אורח 0 155 17-09-2017, 17:18
תגובה אחרונה: אורח
  ראש השנה אורח 3 199 17-09-2017, 01:57
תגובה אחרונה: אורח
  סיפור למוצש אורח 0 164 16-09-2017, 22:59
תגובה אחרונה: אורח
  ?? *להתחיל את היום בקדושה* ?? *הלכות ומנהגי ראש השנה* *ה*. המנהג לתקוע על הבימה אורח 1 250 15-09-2017, 16:06
תגובה אחרונה: אורח
Star ימי חודש אלול הם סוף זמן השנה שבהם אנו צריכים לעשות חשבון של מעשינו בשנה הקודמת אורח 0 173 11-09-2017, 22:14
תגובה אחרונה: אורח
  ?? *להתחיל את היום בקדושה* ?? *הלכות ומנהגי ראש השנה* *ז*. בברכת בורא פרי העץ ע אורח 0 185 04-09-2017, 21:53
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };