דירוג האשכול:
  • 0 הצבעות - 0 בממוצע
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ידיעות אחרונות: *מתחם הקבר של הבאבא סאלי בנתיבות — אשר נחשב לגדול רבני יהדות מרוקו
#1
ידיעות אחרונות:


מתחם הקבר של הבאבא סאלי בנתיבות — אשר נחשב לגדול רבני יהדות מרוקו ומושך אליו מדי שנה יותר מחצי מיליון מאמינים — יעבור בקרוב ביוזמת השר דרעי מתיחת פנים נוצצת בעלות של כ־15 מיליון שקל

את החניון המוזנח עם הפחונים והסככות יחליפו אחוזת קבר מפוארת בסגנון מרוקאי, מרכז מבקרים ומורשת, בית־כנסת ומבני אבן להדלקת נרות התפילה • כבוד רב
הילה שמר, Xnet
02.04.17
כ־600 אלף איש פוקדים מדי שנה את מתחם ציון הקבר של הרבי ישראל אבוחצירא ז"ל ("הבאבא סאלי") ואשתו מרים בנתיבות — עדות לחשיבותו התרבותית של מי שנתפס אצל רבים כגדול רבני יהדות מרוקו בזמננו. כיאה למעמדו, יעבור המתחם בקרוב מתיחת פנים ויעוצב מחדש כאחוזת קבר מפוארת.


למרות מאות אלפי המבקרים שנוהרים למתחם הקבר, מדובר למעשה בחניון מוזנח עמוס בטלאי פחונים וסככות, מוצף עשן מנגלים. לפני 33 שנה הלך לעולמו הבאבא סאלי, והשנים ניכרות על המתחם שמנציח את זכרו. רוב המגרש משמש חניון, חתני בר־מצווה בחליפות מתרוצצים בין המכוניות, משפחות סועדות תחת גגוני פח וחנות מזכרות נדחסה למבנה ארעי. ובלב כל זה ממוקם המבנה המרכזי — "היכל ציון הקבר" (כלומר מקום הקבר עצמו).

בעקבות ההזנחה במקום החליט לאחרונה השר אריה דרעי להעביר כשמונה מיליון שקלים להקמת מרכז מבקרים ומורשת על הבאבא סאלי. חלק מהתקציב לפרויקט מגיע משני משרדים: המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ומשרד הדתות — שיעבירו את הסכום במשך שלוש שנים. יתרת התקציב, כ־8 מיליון שקלים נוספים, תגויס מתרומות במבצע שיתחיל אחרי חג הפסח, ובסך הכל יידרשו כ־15 מיליון שקל להשלמת הפרויקט.משרד האדריכלים איבגי־קרמן מתכנן את חידוש המתחם, וחושף אותו לראשונה בערוץ האדריכלות של Xnet, בכתבה גדולה המתפרסמת הבוקר. לדברי האדריכל אשר איבגי, "הייתי בהלם מהבסטות ומהמבנים, זה 'ברדק' שלם".


הדבר הבולט ביותר בשיפוץ מתחם הקבר הוא הסגנון האדריכלי והעיצובי. במקום אספלט, פחונים ואבן ירושלמית — הפרויקט יעטה ארשת מרוקאית מובהקת, במחווה לסביבת מגוריו של הרב ב־60 השנים הראשונות לחייו במרוקו, טרם עלותו לישראל. החניון הציבורי הועתק אל מחוץ למתחם מבני הקודש. במקום החניון הנוכחי תהיה רחבה גדולה שתאפשר למתפללים להתכנס יחדיו ותיצור רצף בין שרשרת המבנים. משכן הקבר יישאר מרכז המתחם העתידי, בשטח של כ־1,400 מ"ר על פני קומה אחת.

הפרוכת תוסר מהקבר של הבאבא סאלי, והוא ייעטף מחדש באבן ועליה חריטה. מלבד חדר לשימושו של הרב ברוך אבוחצירא, הבן שממשיך לפקוד את המקום פעמיים בשבוע ולמשוך קהל מתפללים גדול, יהיה במתחם בית־כנסת, משרדים, חדרון עם חלון צפייה אל הקבר לשימוש הכוהנים שאינם מורשים להיכנס לחלל, אולם כנסים לקהילה וכולל נפרד. במקום חנות המזכרות ייבנה מרכז המורשת והמבקרים, שיתוקצב וימומן על ידי הממשלה. יהיו בו מוצגים אותנטיים של הרב המנוח, כמו הגלימה, הגביע, כתבי ידו וספרי תורה שכתב אביו. "כל זה נמצא אצלנו, אבל לא מוצג לאף אחד", מספר גואל ועקנין, מנכ"ל מוסדות הבאבא סאלי וממקורביו של השר דרעי. "אלה נכסים ששווים הרבה מאוד והם שמורים ומוגנים בתנאים מיוחדים שבהם צריך לשמור ספר תורה היסטורי, על כל המשתמע מכך". בקרת אקלים תמנע פגיעה במוצגים, והמבקרים יוכלו להעשיר את דעתם בעזרת תמונות וסרטונים.

ועוד שינוי בולט: סככות ההתארגנות ואזורי הסעודות הורחקו לקצה המגרש. שני מבני אבן חדשים ישמשו בתי־מדורה חדשים, שיחליפו את מבנה הפח המסוכן שאליו משליכים המתפללים נרות בוערים. "חשבנו שקל יותר למצוא את הפתרונות הטכנולוגיים המתאימים מאשר להסביר ל־20 אלף איש איך להדליק נרות בצורה בטיחותית", מסביר האדריכל.


בעוד כחודשיים יחל גיוס הכספים, בשאיפה שעבודות החידוש יחלו בקיץ הקרוב, מבלי להשבית את הפעילות במתחם. בנוסף, טרם הושלמו ההליכים הסטטוטוריים הנדרשים, כמו אישורי בנייה וסיפוח שטח קטן בקצה המתחם.
תגובה מהירה 

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  הגר"ח קנייבסקי הגיע להשתתף בכינוס מאות עסקנים ועשרות רבני קהילות מכל הארץ על פגעי הטכ און ליין 0 102 12-11-2016, 23:05
תגובה אחרונה: און ליין
  בבקשה נא להתפלל לרפואת זקן רבני ישראל הגאון רבי דוד שלוש בן סעדה און ליין 0 82 05-06-2016, 20:01
תגובה אחרונה: און ליין
קישור מקוצר לאשכול זה
» צפיות: 19

הנצפים ביותר לאחרונה
פסיכיאטרים קובעים: "הנשיא טראמפ חולה נפש ויש להדיחו מתפקידו"
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: משה
» תגובות: 0
» צפיות: 30
"ביום השואה נתניהו מתערב לטובת מיכל שמסכן מיליון במוות מגז"
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: משה
» תגובות: 1
» צפיות: 25
ראיונות עסקיים עם בעלי עסקים-מומלץ
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: liatsofer
» תגובות: 0
» צפיות: 25
היום חמישה עשר יום, שהם שני שבועות ויום אחד לעומר
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: משה
» תגובות: 0
» צפיות: 21
ארה"ב לאונסק"ו: סכלו החלטה נגד ישראל פרסום ראשון
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: משה
» תגובות: 0
» צפיות: 21
דיווח: "ישראל חיסלה את מפקד פיגוע 'ליל הגלשונים'"
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: משה
» תגובות: 0
» צפיות: 19
הרפורמה של השר כץ שוברת שיאים בנתב"ג
פורום: חדשות ונייעס
תגובה אחרונה: משה
» תגובות: 0
» צפיות: 18
מת הרווי קרוגר, שהיה אחראי לכניסה של חברות ישראליות למסחר בוול ?
פורום: כלכלה
תגובה אחרונה: themarker
» תגובות: 0
» צפיות: 17


משתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים