מודעה
כל מה שמעניין על גמילת ילדים מהחיתולים
#1
גמילה מחיתולים: הזמן היבש

מתי יודעים שהפעוט כבר בשל לגמילה מחיתולים? איך גומלים? ומהם הסודות להצלחה בתהליך? מדריך

בקיצור

1.
איך יודעים שהתינוק בשל לגמילה? מציעים לו להשתמש בסיר או בשירותים ובוחנים את תגובותיו ואת התנהגותו.
2.
כמה זמן אורך תהליך הגמילה? התהליך הבסיסי - החל מהישיבה על הסיר וכלה בשימוש מוצלח בו - עשוי להימשך כשישה שבועות.
3.
כלל חשוב להצלחת הגמילה: ילדים לומדים יותר טוב כשהם מתוגמלים על הצלחותיהם ועל התקדמותם מאשר אם הם נענשים על שגיאותיהם.

הגב
#2
הורים רבים מחכים בקוצר רוח לשלב הגמילה מחיתולים, הן מטעמים כלכליים (חיסכון בטיטולים יקרים) והן מטעמי נוחות, אולם מבחינת הפעוט מדובר בתהליך מורכב המשלב בשלות פיזיולוגית עם תהליך פסיכולוגי.
מתי הפעוט בשל לגמילה מחיתולים?
מועד הגמילה הוא מאוד אינדיבידואלי, אולם החל מגיל שנתיים יש לתינוק יכולת פיזיולוגית וקוגניטיבית שמאפשרת לו להיגמל. קודם לכן עליו לעבור שלבי התפתחות שונים שיכשירו אותו למשימה:
12-0 חודשים - בפרק הזמן הזה חווה התינוק התפתחות קוגניטיבית ולשונית שבסופה הוא מסוגל לקשר בין סיבה לתוצאה. מהבחינה הרגשית מתפתחת אצלו היכולת ליהנות ממחמאות ומשבחים. בגיל הזה אין לתינוק יכולת לשלוט על הסוגרים.
את אפליקציית התפתחות הילד​ כבר הורדת?
מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם.

הגב
#3
 
18-12 חודשים - בפרק הזמן הזה מתחילה להתפתח היכולת לקשר בין תחושת מלאות בבטן לבין התרוקנות המעי. מהבחינה הרגשית־חברתית גדל הרצון של הפעוט לחקות התנהגויות של ילדים אחרים. הוא מסוגל לתקשר באמצעות כמה מילים ונהנה לבצע משימות בכוחות עצמו.
24-18 חודשים - בפרק הזמן הזה מתפתחת יכולת שליטה לזמן קצר על שרירי הסוגרים, והפעוט מסוגל לשבת יציב לאורך זמן. מהבחינה הקוגניטיבית מתפתחת אצלו היכולת לדמיין מטרה כמו "סיר" ולזכור אותה לאורך זמן. במקביל מתפתחת אצלו היכולת המילולית. מהבחינה הרגשית־חברתית מתפתחת אצלו שליטה עצמית, ומתפתח הרצון לרצות את ההורים כדי לקבל מהם חיזוקים חיוביים (מחמאות ושבחים).
36-24 חודשים - לפעוט כבר יש יכולת פיזית לשלוט בסוגרים, והוא מסוגל (באופן חלקי) להתלבש - למשל להוריד ולהרים מכנסיים. בתחום השפה והקוגניציה הוא מסוגל להבין הסברים מילוליים. הזיכרון והדמיון שמתפתחים בשלב הזה עוזרים לפעוט להצליח במשימת הגמילה באמצעות משחקי דמיון ומשחקי תפקידים. הפעוט נהנה מאוד מהיכולות לעשות דברים בעצמו. הוא מודע למגדר שלו ומסוגל לחקות את פעולות ההתרוקנות בשירותים של ההורה מאותו המין.
גיל 3 ויותר - פעולות מערכת העיכול מפותחות דיין כך שלפעוט יש יותר שליטה על פעולות ההתרוקנות ופחות "תאונות" של איבוד שליטה על הסוגרים. מהבחינה הקוגניטיבית יש לפעוט יכולות להפסיק ריכוז במשחק כדי לגשת לשירותים ולהתפנות ולהימנע מהסחת הדעת עד להשלמת ה"משימה" בשירותים. בגיל הזה יש "דרבון חברתי" לשימוש בשירותים, והפעוט נהנה מאוד לקבל פרסים על הצלחה במשימה.
איך יודעים אם הפעוט בשל לגמילה?
הציעו לו להשתמש בסיר או בשירותים ובחנו את התנהגותו ואת תגובותיו לכך. אם הוא מפגין התעניינות, סקרנות, מדבר על השימוש בסיר ומביע הנאה מישיבה על הסיר - תוכלו לשער שהוא אכן בשל רגשית לתהליך. אם הילד דוחה את הרעיון ומביע התנגדות במילים או בבכי כשאתם מדברים על השימוש בסיר - הוא כנראה מביע קונפליקט פנימי, ותצטרכו להמתין עוד קצת לזמן המתאים.
איך נעשה תהליך הגמילה בפועל?
• קיימו שיחה מקדימה עם הגננת ו/או עם המטפלת וסכמו יחד על תחילת התהליך.
• רכשו ספר מתאים העוסק בנושא והקריאו אותו לילדכם.
• שחקו עם הפעוט במשחקי דמיון מתאימים כמו בובה שמושיבים על סיר.
• רכשו מלאי של תחתונים חדשים שילדכם יאהב.
• קנו סיר או ישבנון (אפשר לשתף את הפעוט בבחירת הסיר) והניחו אותו בשירותים.
• התחילו בתהליך בבית בעת שאתם נמצאים בו ויכולים לתמוך בפעוט.
• החליפו את החיתול בתחתונים לזמן קצר וקצוב של כשעתיים. במהלך השעתיים הזכירו לילדכם כל 40-30 דקות לגשת לשירותים. צפו לפספוסים והגיבו בהבנה ובמתן חיזוק חיובי.
• לאחר כמה ימים שבהם תראו שיש התקדמות ושיתוף פעולה של הפעוט, דברו שוב עם הגננת והמשיכו בתהליך גם בגן. בתחילה אפשר להמשיך להביא את הילד לגן עם חיתול, והצוות בגן יוריד לו אותו כך שיישאר בתחתונים למשך זמן קצר וקצוב המוסכם מראש. בהמשך, עם התקדמות הפעוט והצלחותיו בתהליך, הוא ייפרד בגאווה רבה מהחיתול - לצמיתות.
צפו איך נגמלים מהחיתולים בפרק מהסדרה הקומית של כללית "הורים ללא הפסקה":

הגב
#4
איך אפשר לעזור לפעוט להיגמל בהצלחה מהחיתולים? 
1. תמיכה
ילדים לומדים טוב יותר באמצעות קבלת תגמולים על הצלחותיהם ועל התקדמותם מאשר באמצעות עונשים על שגיאותיהם. להורה יש תפקיד חשוב בהצלחת תהליך הגמילה מהחיתולים - תהליך שהוא לעיתים איטי והדרגתי. הפעוט מצליח? תנו לו חיבוק, מילות עידוד ואפילו פרס קטן. הפעוט נכשל? אמרו לו שאתם בטוחים שהוא יצליח יותר בפעם הבאה והציעו לו עזרה בניגוב ובניקוי לאחר כל כישלון. לדוגמה: "בוא, אני אעזור לך להתנקות ולהתלבש, ואני בטוח/ה שבפעם הבאה תצליח יותר". אפשר לתת פרס קטן על כל הצלחה, אך יש להימנע מענישה ומהבעת אכזבה בעקבות פספוס.
2. עקביות
מערכת הציפיות של ההורה מהפעוט צריכה להיות הגיונית ועקבית ומותאמת ליכולות של הפעוט. אפשר לצפות מהפעוט לפחות לנסות לבצע את הפעולה בכל פעם ולחזור על הדברים במילים פשוטות. כדאי להקפיד ככל האפשר על עקביות בשגרת ההליכה לשירותים: הסיר/ישבנון צריך להיות מונח באותו המקום כל הזמן, ופעולות הניגוב ורחיצת הידיים צריכות להיעשות בכל פעם באופן שגרתי. מומלץ לרתום את כל הצוות המטפל של הפעוט למשימת הגמילה כדי לשמור על אחידות ולהימנע מיצירת בלבול וחוסר ודאות אצל הפעוט.
3. מעורבות והשגחה
צרכים, התנהגויות ויכולות של פעוטות הם לא תמיד צפויים ומשתנים לעיתים קרובות. לעיתים תהליך גמילה שהתחיל טוב לא יצליח ביום מסוים. זו אינה סיבה לייאוש. יש להמשיך בתהליך הגמילה כפי שהתחלתם אותו, להיות קשובים לצורכי הפעוט ולתמוך בו בהתאם לקשיים שמתעוררים.
4. הנאה
גמילה מחיתולים היא תהליך טבעי, וכדאי לראות בה פעולה מהנה. אל תילחצו מהקשיים שמתעוררים ועזרו לילדכם ללמוד את המיומנות החדשה בדרך שמחזקת את הביטחון העצמי שלו ואת ההערכה העצמית שלו. זכרו: כל פעוט לומד להשתמש בשירותים במוקדם או במאוחר, וגם הילד שלכם ייגמל. נסו ליהנות מהקסם ומהרגעים המצחיקים שבתהליך, ולכולכם יהיה קל יותר.
5.משחק
הפעוט ייהנה מאוד לשחק עם חומרים המסמלים את ההפרשות ומעניקים לו אפשרות לביטוי תחושתי. הכוונה היא למשחק בבצק ובפלסטלינה, בצבעי ידיים, בחימר, בחול, בבוץ או בעיסת נייר. יש לתת לפעוט להתלכלך בהנאה בזמן המשחק, כך שתהיה זו בעבורו תעסוקה חלופית למגע עם הצואה. משחק כזה עשוי לעזור לו להתגבר על הקושי בשחרור היציאות ובפרידה מהן.
כמה זמן אורך תהליך הגמילה?
התשובה אינה חד־משמעית. אם הפעוט בשל לתהליך הגמילה מהבחינה הפיזיולוגית, הקוגניטיבית והרגשית, עשוי התהליך הבסיסי - החל מהישיבה על הסיר וכלה בשימוש מוצלח בו - להימשך כשישה שבועות. עם זאת, גם לאחר התקופה הזאת ייתכנו "תאונות" ופספוסים עד לגמילה המלאה.
ממה נגמלים קודם - פיפי או קקי?
לרוב לומד הפעוט מהר יותר להטיל שתן בסיר. עשיית קקי בסיר היא מיומנות שהלימוד שלה מצריך זמן רב יותר. לפעוט קשה יותר להיפרד מהצואה, מכיוון שהוא רואה בה חלק מגופו. יש לדעת שתהליך הגמילה אינו טכני, אלא זוהי חוויה גופנית משמעותית בעבור הפעוט. בגיל הזה הפעוט מפתח את עצמאותו ואת פרטיותו. תחושת השליטה בתהליך חשובה לפעוט, כי הוא רואה בצואה חלק מגופו שממנו עליו להיפרד. ניסיונות של ההורים ללחוץ על הפעוט עלולים לדרבן אותו להתנהגות סרבנית ומרדנית המתבטאת בעצירת הצואה. כך למעשה מביע הפעוט את שליטתו במה ששייך לו.
יש להתייחס בעדינות לקשיים של הילד להפריש צואה, ויש לאפשר לו לעשות זאת בקצב שלו. עצירות תגרום לפעוט סבל רב, ויש לטפל בה במהירות באמצעות פנייה לרופא. אם הפעוט מבקש להמשיך לעשות קקי בחיתול אף שהוא כבר הוא משתין בסיר, יש לאפשר לו לעשות זאת. לאחר שהפעוט עשה קקי בחיתול, כדאי לגשת יחד איתו לשירותים, להראות לו את ה"תוצר" ולתת לו הזדמנות להיפרד ממנו באסלה.
האם הגמילה ביום מהירה יותר מהגמילה בלילה?
לרוב כן. ייתכן שהפעוט יהיה גמול לחלוטין מהחיתולים במהלך היום, אך בלילה עדיין יזדקק לחיתול. אם הפעוט נגמל מהחיתולים ביום ובמשך כשבוע קם בבוקר עם חיתול יבש - כדאי להציע לו להיפרד מהחיתול גם בשעות הלילה.
קיץ או חורף?
עקרונית אין משמעות לעונה שבה מתקיים תהליך הגמילה מהחיתולים, אלא רק לבשלות ולמוכנות של הפעוט. עם זאת, קל יותר לגמול בחודשי האביב והקיץ, מכיוון שאין שכבות של בגדים, וקל יותר להתפשט ולהתלבש. מובן שאם הפעוט מביע רצון להיגמל בחורף - אין סיבה לדחות את התהליך.
שרון דורמן חג'ג' היא אחות בטיפת חלב ומדריכת הנקה במרפאת כללית במושב חרוצים

הגב
#5
זוהי תכנית אינטנסיבית ממוקדת המיושמת על ידי ההורים באופן רציף במהלך מספר ימים (מומלץ בסוף שבוע ארוך או במהלך ימי חג).


מאת: ד"ר ברוך קושניר, מטפל בהרטבת לילה, בעיות ביציאות גמילה מחיתולים


לפני יישום התכנית, יש לוודא כי הילד מראה סימנים ברורים של מוכנות לגמילה, ובמיוחד גילויי רצון להפסיק את השימוש בחיתול ולעבור לשימוש באסלה. מומלץ ליישם את התכנית לאחר תקופה שבה הילד נחשף לספרים ולסרטונים בנושא.  
 
 
 
מפנים סוף שבוע ארוך (יומיים-שלשה) ומקדישים אותו במיוחד לנושא הגמילה.
במהלך השבועיים שקודמים לאותו סוף שבוע, מתחילים לדבר עם הילד על הנושא ומבצעים סדרה של הכנות: הולכים עם הילד לחנות ורוכשים אתו תחתונים חדשים בשבילו תוך שיתופו בבחירה (צבעים, דוגמאות) והפיכת המאורע למשהו מרגש, שמח ונעים. יש לרכוש מספר רב של זוגות תחתונים (כ-20) כי בהתחלה יהיו החלפות רבות, ולא יהיה זמן לכבס ולייבש. קיום מלאי גדול של זוגות להחלפה מפחית את הלחץ מההורים בתהליך.
רוכשים עם הילד בובה שניתן למלא אותה במים ואשר יכולה "לעשות פיפי". עדיף בובה באיכות טובה.
מכינים מלאי גדול של פרסים קטנים כגון: מדבקות וצעצועים זעירים.
מתחילים את התהליך בכך שמגייסים את הילד למשימה של גמילת הבובה מחיתולים. 
בשלב הראשון, הבובה עדיין לובשת חיתול. מציעים לה להסיר את החיתול וללמוד לעשות את צרכיה בשירותים.
עם הילד, מסירים מהבובה את החיתול, ממלאים אותה במים ומתחילים במשחק תפקידים שבו משחקים ומדברים עם הבובה. ברגע מסוים, הבובה מודיעה (את תפקיד הבובה משחק אחד ההורים) שהיא מרגישה צורך להתפנות בשירותים. משבחים אותה ומחמיאים לה על עצם זיהוי התחושה ועל הבקשה להתפנות בשירותים. לוקחים אותה ברוב הוד והדר לשירותים ומאפשרים לה לעשות פיפי בשירותים. מרעיפים עליה מחמאות על ההצלחה, מדביקים על הבגד שלה מדבקות צבעוניות ואף ניתן להציע לה צעצוע קטן כפרס.
ממלאים את הבובה מים מחדש. ממשיכים לשחק במשחקים שונים ולאחר זמן מסוים היא שוב מודיעה על צורך להתפנות בשירותים. חוזרים שוב על התהליך.
חוזרים על התהליך כמה פעמים במשך כשלוש –ארבע שעות. מקפידים לתת לילד תפקיד מרכזי בטיפול בבובה, בלקיחתה לשירותים ובהדרכה שלה לגבי הורדת מים, רחיצת ידיים וגם לגבי הענקת המדבקות והפרסים. מומלץ להושיב את הבובה בכל התהליך על ישבנון או על מקטין אסלה.

 
פעם בחצי שעה, בודקים לבובה פיזית את התחתונים ומשבחים אותה בכל פעם שהתחתונים יבשים. מחמיאים לבובה על היכולת שלה להתאפק ולשמור על תחתונים יבשים. מציעים לה מדי פעם מדבקה או צעצוע.
במשך כל התהליך, מציעים לילד משקאות החביבים עליו במיוחד, אפשר גם אבטיח – הכול כדי למלא את שלפוחית השתן בנוזלים וליצור בה לחץ וצורך להתפנות.
במקרים רבים, בשלב מסוים, הילד עצמו יביע רצון להצטרף לבובה ולהסיר גם הוא את החיתול. אם אין יזמה מצד הילד, כעבור כשלוש שעות, מזמינים אותו בעדינות להצטרף לתהליך. אין לדחוק בילד או ללחוץ עליו וגם אין לנסות לשכנעו באופן מוגזם. על ההורים להתנהג באופן המבהיר כי הילד אינו צריך לעשות דבר כדי לספק את רצונם. 
אם הילד מסרב להשתתף, מניחים לו וממשיכים בתהליך עם הבובה.
אם הילד מסכים להשתתף, מסירים ממנו את החיתול ומלבישים לו את אחד מזוגות התחתונים החדשים.
עם הילד והבובה, הולכים לשירותים כל חצי שעה ומשתדלים שהילד ישב על האסלה במשך כחמש דקות.
משבחים את הילד בכל מקרה שבו הוא עושה את צרכיו באסלה.
מעודדים אותו להודיע כאשר הוא חש צורך להתפנות.
פעם בחצי שעה, בודקים פיזית את התחתונים שלו, ומשבחים אותו בכל פעם שהתחתונים יבשים. 
במקרים כאלו, מעניקים לילד מדבקות צבעוניות או צעצועים ואף מטלפנים לקרובי משפחה (סבא וסבתא) ומתגאים בהישג שלו.
במקביל, ממשיכים לבדוק, לקחת לשירותים ולשבח גם את הבובה.
כאשר מרגישים התקדמות של ממש בתגובות הילד, עוברים לפרקי זמן ארוכים יותר של שעה, ואחר כך של שעה וחצי וכן הלאה, ומאפשרים לו לגלות יותר ויותר יזמות משלו.
בהדרגה, הילד מפתח עצמאות בנושא עד אשר הוא עצמאי לחלוטין.
 
יש לציין כי לא תמיד מסתיים התהליך כולו בתוך סוף שבוע אחד. במקרים רבים, תהליך כזה נותן דחיפה רצינית לנושא הגמילה, אך דורש עבודה נוספת במשך כמה ימים או שבועות נוספים. יש להתכונן לאפשרות של נסיגות ומעידות מדי פעם, גם לאחר שנראה כי הושגה גמילה מלאה. יש לקבל אירועים כאלה בהבנה ולא להביע כעס ואכזבה כלפי הילד.

הגב
#6
גמילה - קשה אבל שווה

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  כל מה שמעניין על גמילת ילדים מהחיתולים אורח 0 102 07-05-2017, 23:20
תגובה אחרונה: אורח
  כל מה שמעניין על גמילת ילדים מהחיתולים אורח 0 103 07-05-2017, 23:20
תגובה אחרונה: אורח
  כל מה שמעניין על גמילת ילדים מהחיתולים ליטל 0 119 07-05-2017, 23:19
תגובה אחרונה: ליטל
  כל מה שמעניין על גמילת ילדים מהחיתולים ליטל 0 113 07-05-2017, 23:19
תגובה אחרונה: ליטל
  *סיפר המגיד מדובנא זצ"ל:* היה זוג שלא היו להם ילדים והם עשו מאמצים רבים ולא זכו להיפק און ליין 0 34 14-08-2016, 12:32
תגובה אחרונה: און ליין
  *בס"ד* יוחאי ושרה שהו עשר שנים ללא ילדים...?? ערב אחד יוחאי הלך לישון וחלם שהוא נ און ליין 0 35 28-05-2016, 21:45
תגובה אחרונה: און ליין
  בס״ד כולנו רוצים משפחה, ילדים, פרנסה וכו' ושהכל יצליח בצורה 'חלקה'. אורח 0 46 22-12-2015, 20:56
תגובה אחרונה: אורח
  בס"ד בוקר טוב☀ ?ממתק יומי? יב' תשרי פרשת "האזינו" לפני יובל שנים קבוצת ילדים שבה מ אלי 0 326 27-09-2015, 00:16
תגובה אחרונה: אלי
  סיפורה המרגש של אם לארבעה ילדים שהושבו לחיק היהדות ארז 0 135 26-05-2015, 20:40
תגובה אחרונה: ארזמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };