מודעה
כמה מריחואנה אפשר לעשן לפני נהיגה?
#1
 כמה מריחואנה אפשר לעשן לפני נהיגה?

יותר משלוש שנים אחרי שבית המשפט העליון הורה למדינה להסדיר את עניין הנהיגה של חולים שצורכים מריחואנה, תתכנס ועדה בין-משרדית ותדון בהמלצות מומחים שמבקשים לקבוע "רף שכרות" למי שעושה שימוש בסם למטרות רפואיות. ומה עם מי שצורך מריחואנה למטרות פנאי?
[Image: thecar_logo_credit.gif]
TheCar צוות | 25/10/2015 11:12


 

    []
    []
    [
    ]

בחודש הבא תתכנס ועדה בין-משרדית לדיון שעשוי להקל על חייהם של כ-22 אלף חולים שצורכים מריחואנה ברישיון של משרד הבריאות. יותר מארבע שנים לאחר שהחלה לפעול, הוועדה תדון בהמלצות שנועדו לאפשר לחולים שצורכים מריחואנה למטרות רפואיות לנהוג לאחר צריכת הסם.
על-פי המלצות שגיבש ד"ר שלמה אלמוג, מומחה לטוקסיקולוגיה, משרד הבריאות יקבע מעין "רף שכרות" לחולים שמשתמשים במריחואנה למטרות רפואיות. אותו "רף שכרות" יגדיר את הכמות המרבית המותרת של החומר הפעיל במריחואנה בדם: 5 ננו-גרם THC למיליליטר דם. בנוסף, ד"ר אלמוג, שמשמש גם כחבר בוועדה הבין-משרדית, ממליץ לקבוע שפרק הזמן להימנעות מנהיגה לאחר צריכת קנאביס במינון של 20 עד 40 גרם בחודש יהיה שלוש שעות.
המלצה שלישית נוגעת לצריכת אלכוהול על-ידי מי שמשתמשים במריחואנה רפואית למטרות רפואיות. לפי ד"ר אלמוג, יש לקבוע רף שכרות - כמות אלכוהול מותרת - שיהיה נמוך מזה שקבוע בחוק לכלל הנהגים.
לאחר הדיון בוועדה הבין-משרדית, צפויה הוועדה להגיש את המלצותיה הסופיות למשרד הבריאות עד סוף השנה. אם תאמץ הוועדה את המלצותיו של ד"ר אלמוג, ואם יקבל משרד הבריאות את ההמלצות, יבוא אל קצו מחדל שנמשך כבר שנים ארוכות ואשר מסב סבל מיותר לאלפי חולים במחלות כרוניות וסופניות.
רישיון הנהיגה נשלל מהחולים
לפי החוק כיום, הנהיגה תחת השפעת מריחואנה (קנאביס) אסורה, ואין זה משנה אם צריכת הסם נעשית למטרה רפואית או למטרות "פנאי". עבור חולים שמשתמשים במריחואנה ברישיון ולמשך תקופה ארוכה, החוק כיום מהווה פגיעה בחופש התנועה, שכן שרידי סם נמצאים בדמם גם כאשר אין כל השפעה על תפקוד מוטורי וקוגניטיבי.

למעשה, חולים נדרשים לבחור בין ויתור על נהיגה בתקופת מחלתם ובין הסתכנות בביצוע עבירה חמורה שדינה שלילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה. את מצב החולים היטיבה לתאר ח"כ תמר זנדברג, בדיון שנערך בוועדת הכלכלה לפני כשנה: "האנשים האלה לעולם לא יהיו שלא תחת השפעה? לכן נשאלת השאלה האם אנחנו הופכים אנשים שמטופלים בתרופה לפי הגדרות משרד הבריאות לעבריינים כל הזמן? המשמעות היא שאסור להם לנהוג, ובעצם רישיון הנהיגה כביכול ניטל מהם".
כבר לפני יותר משלוש שנים דרש בית המשפט העליון ממשרדי הממשלה להסדיר את עניין נהיגתם של חולים שצורכים מריחואנה ברישיון. "השאלה הרלוונטית לעניין זה היא הפגיעה ביכולת הנהיגה של צורך הסם", הבהיר השופט סלים גו'בראן בהחלטה מאוגוסט 2012. "השאלה... היא מהו פרק הזמן הנדרש עד להתפוגגות ההשפעה של הסם, וחזרה למצב של יכולת נהיגה תקינה. שאלה זו מורכבת ומסובכת, וטוב יעשה משרד הבריאות אם יקדם את התקנת התקנות בנושא".
[Image: Accident006s-300x199.jpg] 
[url=http://www.thecar.co.il/wp-content/uploads/2014/03/Accident006s.jpg]שימוש במריחואנה פוגע בכישורים קוגניטיביים ומוטוריים


אלא שדבריו של השופט, שנכתבו לאחר הבטחה מפורשת של משרד הבריאות להסדיר את העניין, לא הובילו לשינוי במצב החוקי. "נציגי משרד הבריאות הבטיחו לא פעם כי הנושא יוסדר", מציינת אוריאנה אלמסי ממרכז המחקר והמידע של הכנסת, "אולם עד כה הדבר לא נעשה".
ומה עם מי שמעשן סתם?
נדמה שאין מי שיערער על הקביעה לפיה צריכת מריחואנה, בדומה לצריכה של אלכוהול, פוגעת במיומנויות קוגניטיביות ופסיכומוטוריות. בדיון שערכה בשבוע שעבר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, אמר ד"ר אלמוג כי "על-פי מחקרים רבים שבוצעו בעולם נמצא כי עצם נטילת קנאביס... מעלה את הסיכון לתאונות דרכים בעיקר כאשר הנהיגה מתבצעת בסמוך לזמן השימוש".

אולם, כמו במקרה של אלכוהול, מתעוררת שאלה של מינון. לפי אלמסי ממרכז המחקר של הכנסת, שמבססת את דבריה על סקירה מקיפה שערך ד"ר אלמוג, "כאשר מינון ה-THC בדם נמוך, הפגיעה העיקרית תהיה בתפקודים הקשורים למהירות הנסיעה ולשמירת מרחק... כשהמינון בדם גבוה, ייפגעו תפקודיו הקוגניטיביים של הנהג".
ההצעה של ד"ר אלמוג, לפיה יקבע "רף שכרות" לחולים שמשתמשים במריחואנה למטרות רפואיות, מיושמת כיום בכמה מדינות בעולם. לפי ד"ר אלמוג, קביעת אותו רף מרבי להימצאות החומר הפעיל במריחואנה תואמת "קונצנזוס... במדינות העולם, והוא תואם את המלצותיהם של כמה צוותי מומחים בין-לאומיים".
אולם, הרף המוצע על-ידי ד"ר אלמוג נוגע אך ורק לחולים שצורכים ברישיון מריחואנה רפואית, בעוד שמי שצורכים מריחואנה למטרות "אחרות" לא יוכלו לנהוג לאחר צריכת הסם. האם יש סיבה להבחין בין סוגי שימושים שונים?
"מחקרים מצביעים על כמה הבדלים בין המשתמשים בקנאביס לצרכים רפואיים לבין המשתמשים שלא לצרכים רפואיים", כותבת אלמסי ממרכז המחקר של הכנסת. "המעשנים שלא לצרכים רפואיים יעשנו עד אשר יגיעו לתחושת אופוריה באופן סובייקטיבי, ואילו המעשנים לצרכים רפואיים יעשנו את הכמות שקבע להם הרופא עד להשגת הקלה בכאב".
בנוסף, אלמסי מציינת כי "הואיל והשימוש בקנביס רפואי הוא שימוש כרוני, גופם של המטופלים מסתגל לחומר הפעיל שבקנביס, ולכן יש דעיכה הדרגתית של תופעות הלוואי הפסיכו-אקטיביות שנגרמות מעישון הקנביס, שלא כמו אצל מעשנים מזדמנים. משום כך, ייתכן שהסיכון למעורבות של משתמשי קנביס לצרכים רפואיים בתאונת דרכים תהיה קטנה יותר".
אלא שלמרות דברים אלה, ראוי לציין כי יש מדינות שקבעו בשנים האחרונות "רף שכרות" לצריכת מריחואנה שאינו מותנה בסוג השימוש בסם. בין השאר, בהולנד ובמדינת וושינגטון בארה"ב נקבע "רף שכרות" שאינו מבחין בין מי שצורך מריחואנה למטרות רפואיות ובין מי שצורך את הסם למטרות "פנאי".


הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  *דוברות המשטרה (מרחב דן);* לפני זמן קצר התקבל דיווח בגין חטיפת נשק ממאבטח ברח' הרב ש אורח 0 63 15-02-2018, 23:33
תגובה אחרונה: אורח
  רפורמת הרישיונות שפירסמנו הערב: תבוטל החובה לשאת רישיון נהיגה ורכב בעת הנהיגה, ובהתא אורח 0 72 11-02-2018, 22:29
תגובה אחרונה: אורח
  *?יממה לפני הפיגוע הרצחני:* *המחבל קילל חיילים באריאל,* *תוחקר - ושוחרר*(ynet) אורח 0 60 07-02-2018, 21:18
תגובה אחרונה: אורח
  חב' בורסלינו האיטלקית שהוקמה לפני 160 שנה פונה אחרי הפסדים לפשיטת רגל. אורח 2 229 30-01-2018, 01:48
תגובה אחרונה: אורח
  גורם בבית הלבן: ״ביטול חובת ויזה לישראלים לארה״ב – עוד לפני מעבר השגרירות לירושלים״ אורח 1 36 30-01-2018, 01:47
תגובה אחרונה: אורח
  עוד לפני הסערה: היום יהיה גשום וקר Nana10 0 43 17-01-2018, 11:00
תגובה אחרונה: Nana10
  לפני דקות נשמעו פיצוצים נוספים בגזרת כרם שלום , מדובר בפיצוצי משנה מהמנהרה שהותקפה. אורח 1 68 14-01-2018, 02:51
תגובה אחרונה: אורח
  הבחירות לרבנות העיר חדרה נדחו בעוד 21 יום. כזכור לפני חודש התפרסם בכאן 11, כי הוגשה ת אורח 0 79 11-01-2018, 21:56
תגובה אחרונה: אורח
Star לפני שחוגגים סילווסטר ! אורח 0 113 31-12-2017, 19:28
תגובה אחרונה: אורח
  עקיבא וייס ב'כאן 11': על פי שנתון החברה החרדית, שיעור החרדיות עם רישיון נהיגה עלה ב-8 אורח 0 101 31-12-2017, 19:27
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };