מודעה
לך לך. -- "ותרא כי הרתה ותקל גברתה בעיניה... ותענה שרי" (טז, ד-ו) רבי משה רוזנשטיין
#1
"ותרא כי הרתה ותקל גברתה בעיניה... ותענה שרי" (טז, ד-ו) 

רבי משה רוזנשטיין, משגיח בישיבת לומז'א הקשה: וכי איך ניתן להבין ששרה אמנו עינתה את הגר שהייתה מעוברת, הלא בכל העולם מקובל לכבד אשה במצבה? וביאר, שאכן שרה לא עינתה אותה, אלא רק המשיכה לצוות עליה למלא את משימותיה כרגיל. אך "ותקל גבירתה בעיניה" - היא פרקה את עולה של שרי גבירתה מעליה, וסירבה לקבל את מרותה. אך שרי, שידעה כי מעמדה של הגר צריך להישאר כמקודם, כדי שלא תהפוך לגבירת ביתו של אברהם, חלילה, עמדה על כך שהגר תמשיך לקבל את מרותה. ועל כך נסב הוויכוח ביניהן. ומאחר שהגר פרקה את עולה, היה כל ציווי שהורתה לה לעשות כעינוי של ממש בעיניה של הגר, עד שלבסוף היא החליטה לברוח מבית אברהם ושרה ולפרוק את עול גבירתה לגמרי. מכך יש להסיק - המשיך הרב רוזנשטיין - שאם חש אדם שקיום התורה והמצוות הופך לעול כבד על צווארו, עליו לבחון עד כמה מכופף הוא את עצמו כעבד נאמן על מנת לעשות רצון קונו. 
יהודים רבים מתמודדים עם קושי לקום בבוקרו של יום לעבודת הבורא בזמנה. מספרים, כי פעם נכנס בחור להיכל הישיבה בשעה עשר בבוקר. המשגיח קידם את פניו בתמיהה, בעודו מורה על שעונו, ושאל: "מה קרה?" 
"כבוד המשגיח!" קורא הבחור, "לבטח תשמח כאשר תשמע מה ארע לי הבוקר. היום ערכתי ויכוח מר ונוקב עם היצר הרע. הייתה זו מלחמה של ממש, אך בסופה, ברוך ה', הצלחתי לנצח!" 
"על מה נלחמת?" חקר המשגיח. 
והבחור סיפר: "כאשר העירו את הבחורים בשעה שש וחצי לתפילה, רציתי מאוד לקום, אולם היצר הרע משך אותי בכוח חזרה למיטה, וצווה עלי להמשיך לשכב... מה אומר למשגיח? עד השעה תשע נלחמתי אתו בכל כוחי, עד שלבסוף בשעה תשע - ניצחתי והצלחתי לקום"... 
ואכן, קושי של קימה בבוקר לעבודת הבורא מחייב בדיקה, שמא הגיע המצב לכלל "ותקל גבירתה בעיניה"?... שכן הקב"ה אינו נותן מצוות קשות מדי, ואם אנו חשים בקושי, עלינו לבחון היטב שלא פרקנו מעלינו עול שמים, ומכאן הקושי לעשות את רצון אדוננו. וכאשר נכפוף את עצמנו כעבד לפני מלכנו, שוב לא נחוש בקושי לעשות את מצוותו. הגר, שלא הסכימה לקבל את מרותה של שרי גבירתה, ברחה למדבר, והקב"ה שלח אליה מלאך. המלאך פונה ואומר לה: "הגר שפחת שרי אי מזה באת ואנה תלכי" (טז, ח), מהיכן הגעת ולאן מועדות פניך? והגר משיבה לו: "ותאמר מפני שרי גבירתי אנכי בורחת". כשמוע המלאך את התשובה הוא מורה לה: "שובי אל גבירתך והתעני תחת ידיה", עליך לחזור אל בית אברהם ושרי, ולהמשיך לקבל את מרותה של גבירתך. (ומתוק האור)

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.
משתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };