מודעה
*מהם התנאים לחישוב מס נפרד בין בני זוג העובדים בעסק משותף?*
#1
מהם התנאים לחישוב מס נפרד בין בני זוג העובדים בעסק משותף?

תשובה:
הסבר רקע למי שלא בקיא בנושא:
חישוב מאוחד פירושו, שכל ההכנסה תיוחס לבן זוג אחד וכל המס יחושב אצלו. לעומת חישוב נפרד בו, ההכנסה תחולק בין 2 בני הזוג (כפי שיפורט להלן) ורק אז יחושב המס, אצל כ"א אחד בנפרד, בהתאם להכנסה שיוחסה לו.

מה ההשלכות של הנ"ל ?
תשובה:
פיצול ההכנסה בין בני זוג מביא לחיסכון במס (ברב המקרים), ומכאן נובע שורש המחלוקת בין הנישומים לבין מס הכנסה: הנישום שואף לביצוע חישוב מס נפרד (=חיסכון במס), ומאידך מס הכנסה חותר לחישוב מאוחד (=סכום המס גבוה יותר).

השתלשלות העניינים:

בעבר ולאורך שנים רבות מאוד, החוק לא התיר חישוב מס נפרד לבני זוג העובדים בעסק משותף. בשנים האחרונות החלו להיווצר בקיעים בחומת החזקה החלוטה (שמנעה אפשרות של חישוב מס נפרד בכל המקרים ללא יוצא מן הכלל), בעקבות מס' פסקי דין שנטו לטובת הנישומים (החלוץ שבהם פס"ד קלס בשנת 2003), אך בין לבין היו גם פסקי דין שנטו לעמדת מ.ה., ולכן מאז פס"ד קלס שררה תקופה של חוסר וודאות וחוסר אחידות בטיפול בתיקים אלה בפקידי השומה השונים.

שינוי מינורי
בתקופת "דימדומים" זו, בעקבות פס"ד קלס, החלו "לנשוב רוחות של שינוי" ופקודת מ.ה. החלה להתיר חישוב מס נפרד, אך בסכומים נמוכים מאוד, שהחלו בכ-2,300 ₪ לחודש ובמקסימום הגיעו להכנסה בסך של כ 4,000 ש"ח, שזה כמובן בגדר "לעג לרש", וברב המקרים לא תאם את תרומת ב.הזוג לעסק. כמו-כן הוטלו מגבלות רבות שנימנו בסעיף 66(ה), שחוקק במיוחד לצורך זה.

שינוי מהותי-השינוי המיוחל
בסופו של תהליך ומאבק בלתי מתפשר, החוק שונה והחל משנת 2014 הותר לבצע חישוב מס נפרד לבני זוג העובדים בעסק משותף, ללא מגבלת סכום ותחת מס' מצומצם ביותר של מגבלות וקריטריונים:

מי זכאי לחישוב נפרד?

על מנת לזכות לחישוב נפרד, יש לעמוד בתנאים שנקבעו בסעיף 66(ד) לפקודה:
א. נחיצות
יגיעתו האישית של כל אחד מבני הזוג נדרשת לייצור ההכנסה ממקור ההכנסה המשותף.
(פירוש: אם בן הזוג לא היה מאיישה, היו חייבים לקבל עובד אחר למשרה זו).
ב. שכר ראוי
ההכנסה הנזקפת לכל אחד מבני הזוג תואמת את תרומתו לייצור ההכנסה ממקור ההכנסה המשותף והינה ביחס ישיר לתרומתו לייצור ההכנסה.
(פירוש: השכר מתאים, סביר ואינו חריג ביחס לתפקיד שממלא בעסק, וזה השכר שהיה משולם לעובד אחר לו היה מבצע תפקיד זה).
ג. לא מהבית
העבודה לא מתנהלת מהבית, אלא אם בית המגורים משמש דרך קבע את מקור ההכנסה ומרבית פעילות מקור ההכנסה מתנהלת מהבית. (פירוש: עיקר הפעילות העסקית מתנהלת מבית המגורים).

צורי ג'רבי,
רואה חשבון
הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  ביקורת בעסק לשירותי מטבע בתל-אביב חשפה אי רישום הכנסות של מאות אלפי ₪ אצל בעלי עסקים חני 0 29 11-09-2017, 08:40
תגובה אחרונה: חני
  התנאים לחישוב מס נפרד בין בני זוג העובדים בעסק משותף חני 0 18 24-05-2017, 20:01
תגובה אחרונה: חני



משתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..