מודעה
מה זה אלרגיה
#1
ואיך עושים בדיקה לאלרגיה

הגב
#2
אלרגיה

תגובה אלרגית מקומית, 2015
אלרגיה (בעברית: רַגֶּשֶׁת) היא תגובה חיסונית לא צפויה ולא רצויה של הגוף לחומרים, שבדרך כלל אינם מעוררי מחלות. בשעה שתגובה חיסונית כנגד פתוגנים (גורמים מעוררי מחלות) נחשבת לדבר חיובי, שבזכותו אנו נשארים בריאים רוב הזמן, הרי שאלרגיה היא "תקלה" במערכת החיסון, ומהווה תופעה שלילית. כ-12%-25% מאוכלוסיית העולם סובלים מאלרגיה כזו או אחרת. לנטייה לאלרגיה קיים מרכיב תורשתי מובהק.

מלבד אלרגיה, קיימות תופעות אחרות של רגישות או אי סבילות, כמו למשל רגישות לפול עקב חסר באנזים G6PD (הנפוצה בעיקר בקרב יוצאי כורדיסטן וצפון עיראק) או אי סבילות לסוכר החלב. תופעות אלו אינן קשורות במערכת החיסון ולכן אינן אלרגיות.

תוכן עניינים [הסתרה]
1 גורמים
2 תהליך התפתחות האלרגיה
3 תסמינים
4 אבחון האלרגיה
5 טיפול וריפוי
6 הטיפול באלרגיה ברפואה אלטרנטיבית
7 קישורים חיצוניים
8 הערות שוליים
גורמים[עריכת קוד מקור | עריכה]
אחת הסיבות לתופעת האלרגיה היא רגישות יתר של מערכת החיסון כלפי חומרים מסוימים הנימצאים בסביבתנו (אלרגנים). רגישות יתר זו עשויה לגרום לתסמינים שונים בהתאם לסוג האלרגיה, חומרתה ודרך החשיפה לגורם האלרגיה. החומרים עלולים להוביל לתגובות אלרגיות שונות מאדם לאדם.

אלרגנים נפוצים:

קשקשים, ריר ושתן של חתולים (ולאו דווקא שערות החתול) - בחדירת אלרגנים לאף בנשימה או במגע עם העור.
לטקס שהוא חלבון הגומי הצמחי (לדוגמה בכפפות) - במגע עם העור.
עקיצת דבורים או צרעות.
מזונות כגון חלב (אלרגיה לחלב), ביצים, אגוזים, תותים או בוטנים - באכילה. (יש גם תופעות אי סבילות או רגישות לא אלרגית למזונות, כמו אי סבילות לחלב, לאלכוהול או לפול).
הפרשותיה וביציה של קרדית אבק הבית וחרקים אחרים - בחדירת אלרגנים לאף בנשימה. (הציבור מכנה בטעות תגובה אלרגית זו כ"אלרגיה לאבק" או "אלרגיה לפוך" משום שהאלרגנים האלו מתרכזים בגרגרי האבק ובפוך. אולם, לא האבק ולא הפוך הם האלרגנים עצמם).
אבקה מאבקני פרחים עונתיים - בחדירת אלרגנים לאף בנשימה.
מתכות כמו הניקל, הקובלט והכרום - במגע עם העור. המנגנון הגורם לאלרגיה במקרים אלו אינו מובן, אך נראה שחיידקי העור מתווכים בין האדם לבין הניקל באלרגיה זו ולא בטוח שהמתכות הן האלרגנים עצמן‏[1].
תרופות מסוימות - בבליעה. חלק מהאנשים, שרגישים לפניצילין, מפתחים תגובה אלרגית (עודף נוגדני IgE) וחלק מפתחים רגישות, שאינה אלרגית‏[2]. זאת להבדיל מרגישות לתרופות, המכילות סולפה, כמו אופטלגין ואספירין, שהיא רגישות, שלעולם אינה אלרגית והיא תופעה זהה לרגישות לפול.
עובש - בחדירת אלרגנים לאף בנשימה.
תהליך התפתחות האלרגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחשת המנגנון הפתולוגי של האלרגיה
יש מספר סוגי אלרגיה, הנפוצה בהם היא האלרגיה המיידית הקשורה בנוגדני האלרגיה מסוג IgE. כאשר האדם נחשף לראשונה לאלרגן, התוצאה היא יצירת נוגדנים מסוג IgE המופיעים בדם. נוגדנים אלו נצמדים לדופן תאי פיטום (mast cells) הנמצאים בכל הרקמות בגוף, בעיקר ברקמות החשופות לסביבה (דרכי נשימה, מערכת העיכול ועור). כאשר האדם נחשף בפעם השנייה לאותו אלרגן, הדבר גורם לקישור של שני נוגדנים מסוג IgE על פני תאי הפיטום ולהפעלת מערכת תאית הגורמת להפרשה של חומרים המעוררים תגובה אלרגית ודלקתית שבראשן הוא החומר הקרוי היסטמינים. ההיסטמין גורם לתגובות האלרגיות כגון פריחה, גרד, אודם, נפיחות ונזלת אלרגית.

תסמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]
חשיפה לאלרגן יכולה לגרום לתופעות במערכות ואברי גוף שונים:

קושי בנשימה ואף חנק כתוצאה מכיווץ שרירים והפרשות בדרכי הנשימה - למעשה זהו התקף של אסתמה (גנחת).
הרחבת כלי הדם וירידת לחץ הדם עד כדי הלם אנפילקטי, אובדן הכרה, ובמקרים קיצונים גם מוות.
נזלות, עיטושים ודלקות עיניים.
כאב בטן, שלשול והקאות.
פריחות מסוגים שונים (כמו אקזמה וסרפדת).
דלקת עור אטופית ("אסתמה של העור").
אבחון האלרגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדיקה עורית
אבחנת האלרגיה לא תמיד ברורה ולעתים דרושה רמת חשד גבוהה מצד הרופא כדי להבין שמחלתו של החולה נגרמת למעשה מגורם אלרגני כלשהו. כאשר עולה החשד לאלרגיה, יופנה החולה לבדיקת אלרגיה. הבדיקות מתחלקות לשלושה סוגים: בדיקות עוריות, בדיקות שאיפה ובדיקות דם (בדיקת RAST).

בדיקות עוריות - קיימות 3 שיטות:

אלרגולוג (רופא מומחה לאלרגיות) יטפטף טיפות קטנות של תמציות מצמחים, בעלי חיים או גורמים סביבתיים אחרים הידועים כאלרגנים נפוצים (זו לצד זו בסדר ידוע), אחר כך ישרוט בעדינות את העור שמתחת לכל טיפה עם מחט כדי להחדיר את החומר אל העור עצמו. לאחר כ-15 דקות, יבדוק אם נוצרה תגובה דלקתית (נפיחות ואדמומיות) ואם כן, בדיוק באיזה אלרגן (איזו טיפה) השתמש כדי ליצור את הגירוי.
הזרקה תת-עורית של אלרגנים ובדיקת התגובה אליהם.
מדבקות המוצמדות לעור החולה למשך יום או יומיים ובדיקת התגובה אליהן.
אם נוצרת תגובה דלקתית, פירושו שהאדם רגיש (אלרגי) לאלרגן שהוזרק, הוחדר בשריטה או הוצמד לעור.

בדיקות דם - בודקים את הימצאותם של נוגדנים גורמי אלרגיה (מטיפוס IgE) בדם ולאיזה חומרים הם נקשרים. במידה שנמצא נוגדן מטיפוס IgE שנקשר לחומר ידוע, יצביע הדבר על האפשרות שהנבדק אלרגי לחומר זה.

בדיקות שאיפה - מתאימות לאלרגיות לאבקת פרחים, אבק או עובש.

האבחון הסופי הוא שילוב של האינפורמציה הרפואית בתוצאות הבדיקות.

טיפול וריפוי[עריכת קוד מקור | עריכה]
הטיפול מתחיל קודם כל בזיהוי הגורם והימנעות ממנו. כאשר ההימנעות קשה לביצוע, עוברים לטיפול תרופתי. בין הטיפולים לאלרגיות ניתן למצוא תרופות אנטי-היסטמיניות המנטרלות את פעילות ההיסטמין, סטרואידים המעכבים את הדלקת הנגרמת עקב האלרגיה, נוגדי גודש, נוגדי לויקוטריאנים‏[3] ואמצעים רפואיים רבים אחרים. בחירת הטיפול המתאים נעשית על פי סוג האלרגיה, חומרתה ותדירותה.

אחת השיטות היעילות לריפוי של ממש מהאלרגיה ולא רק טיפול בתסמינים, הוא חיסון. בשיטה זו (המכונה אימונותרפיה) מקבל החולה, במינונים הולכים ועולים, תמציות מגורם האלרגיה, באופן כזה שבסופו של דבר הוא מתחסן מפני השפעותיו המזיקות. התהליך הוא איטי וקיים בו סיכון לתגובה אלרגית קשה במהלכו ולכן מבוצע רק על ידי רופאים מומחים לאלרגיה.

כהכנה לטיפול חירום בהתקף אלרגיה קשה, לאנשים שסובלים מאלרגיה קשה מומלץ מאוד לשאת איתם מזרק אפיפן, שעשוי להציל את חייהם במקרה של התקף פתאומי.‏[4]‏[5]

הטיפול באלרגיה ברפואה אלטרנטיבית[עריכת קוד מקור | עריכה]
ברפואה אלטרנטיבית מקובל לטפל במקרי אלרגיה על ידי נטורופתיה, צמחי מרפא, הומיאופתיה, רפואה סינית מסורתית‏[6] וקינסיולוגיה. מאמר מדעי שפורסם בשנת 2006 על ידי "מאיו קליניק" (Mayo Clinic)‏‏[7], בדק מאות מקרי אלרגיה, כולל אסטמה וזיהומים בדרכי הנשימה, שטופלו על ידי מרפאים אלטרנטיביים שונים. ברוב המקרים הטיפולים האלטרנטיביים לא היו יעילים ולא ניכר שינוי לעומת טיפול בפלסבו. בפרט נבדקו טיפולים הומיאופתיים במקרי אלרגיה אצל ילדים ומתבגרים; מחברי המאמר הגיעו למסקנה שהגישה האלטרנטיבית לא מספקת פתרון מוכח לבעיות אלו.

קישורים חיצוניים

הגב
#3
אלרגיה

מהי אלרגיה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם אלרגיה? מדריך
[Image: 184323701.png]
[Image: alert_icon.png]לתשומת ליבך, השימוש באפשרויות השונות של "פייסבוק" עשוי לשתף את המידע עם אחרים

שם האבחנה בעברית: אלרגיה
שם האבחנה באנגלית: Allergy
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Allergy

[/url]תוכן העניינים:
מה זה?
ממה נגרמת אלרגיה? 
מהם התסמינים?
עם מי ניתן להתייעץ באינטרנט?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם אלרגיה?


מה זה?

אלרגיה היא תגובת יתר של המערכת החיסונית נגד חומרים שונים. באופן תקין יודעת המערכת החיסונית שלנו לזהות גורמים שעלולים להזיק לגוף - למשל חיידקים או נגיפים - להגיב נגדם ולחסלם. אולם לעיתים היא "מתבלבלת" ומגיבה נגד חומר שאין בו איום פוטנציאלי כמו אבקני פרחים, עובש ומזונות שונים. חומר כזה מכונה אלרגן.
בחזרה למעלה

/ממה נגרמת אלרגיה?
אלרגיה נגרמת משילוב של גורם גנטי־תורשתי עם חשיפה לאלרגנים (גורמי האלרגיה). בעת החשיפה הראשונה לאלרגן תהיה תגובה ראשונית של מערכת החיסון. התגובה הראשונית הזאת תהיה בדרך כלל מתונה, ולעיתים לא תורגש כלל. במהלך החשיפה הראשונה הזאת ייווצר "הזיכרון החיסוני", כך שבחשיפה שלאחר מכן כבר תתרחש תגובה אלרגית שתורגש ביתר שאת. קיימים סוגים רבים ושונים של אלרגנים, ובהם:
1. אלרגנים נשאפים כמו אבקני פרחים, אבק הבית (הכולל גם הפרשות של קרדית האבק), עובש ופרוות חתולים.
2. מזונות שונים כמו בוטנים, פירות שונים וחלב.
3. תרופות כמו פניצילין.
4. עקיצות חרקים כמו עקיצת דבורים.
5. כימיקלים שונים כמו תמרוקים ואבקות כביסה.
בחזרה למעלה

/מהם התסמינים?
אנשים שונים מפתחים תגובות אלרגיות שונות. התגובות שונות באופיין (למשל, גודש באף ופריחה בעור)  ובעוצמתן (פריחה קלה ומינימלית לעומת פריחה קשה ומפושטת, גודש באף לעומת תגובה סוערת ביותר המכונה אנפילקסיס שעלולה לסכן חיים). אלה הן הקבוצות העיקריות של התגובות האלרגיות:
1.  קדחת השחת היא תגובה אלרגית, עונתית בדרך כלל, שבאה לידי ביטוי בגודש באף, בצריבה בעיניים ובעיטושים חוזרים.
2. אטופיק דרמטיטיס (דרמטיטיס אטופית, דלקת עור אטופית) היא אלרגיה שבאה לידי ביטוי בעור. ביטוייה הם פריחה, אודם, גרד וקילוף עור (אטופיה היא מילה יוונית שמשמעותה "לא במקום". הכוונה היא שהתגובה האלרגית מתרחשת הרחק ממקום המפגש של הגוף עם האלרגן. למשל, אכילת מזון מסוים גורמת לפריחה בעור או לנזלת).
3. אלרגיה למזון יכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים כמו גרד בחלל הפה, התנפחות השפתיים, הלשון והלוע ופריחה אדומה. לעיתים הביטוי שלה הוא תגובה סוערת של אנפילקסיס שעלולה לסכן חיים.
4. עקיצות חרקים עלולות לגרום לתגובות שנות - החל מתגובה מקומית נרחבת באזור העקיצה (אודם ונפיחות שמוגבלים לאזור העקיצה), עבור דרך גרד מפושט, פריחה מפושטת, נפיחות של הפנים וקוצר נשימה וכלה בתגובה קשה וסוערת - אנפילקסיס ("הלם אלרגי").
5. אנפילקסיס היא תגובה אלרגית קשה ביותר ומסכנת חיים. היא שכיחה בתגובה לעקיצת דבורה,  למזון (למשל בוטנים) ולתרופות (פניצילין). לאחר החשיפה לאלרגן עלולים לחוש סחרחורת וזמן קצר לאחר מכן מופיעים ירידה חדה בלחץ הדם, קוצר נשימה, פריחה בעור ונפיחות של דרכי הנשימה שעלולה לגרום לחנק ולאובדן הכרה. התגובה מתפתחת במהירות ובגלל חומרתה היא מחייבת התערבות רפואית מהירה.
יש להדגיש שאנשים יכולים לסבול מביטויי אלרגיה שונים ומגוונים באיברים רבים בגוף בעת ובעונה אחת. כך, למשל, הצירוף של נזלת ושל אסתמה הוא שכיח מאוד: 80% מחולי האסתמה, ובעיקר ילדים, סובלים גם מנזלת אלרגית. לעומת זאת שכיחות הנזלת האלרגית רבה יותר, ורק 30% מהסובלים מנזלת אלרגית יסבלו גם מאסתמה.
שילוב דומה קיים גם בין אסתמה ונזלת אלרגית לבין דלקת עור אטופית (אטופיק  דרמטיטיס, או בשפת היומיום: אסתמה של העור), האופיינית בעיקר בילדים, אך גם מבוגרים יכולים לעיתים לחלות בה.
שילוב השכיחות בין תופעות אלרגיות
  [Image: %D7%90%D7%99%D7%95%D7%A8%20%D7%90%D7%9C%...%D7%94.jpg]
לעיתים קרובות מופיעים המצבים האלה ברצף המוגדר "המצעד האלרגי", שבו סימפטום רודף סימפטום: התינוק שסובל מדרמטיטיס אטופית הוא בסיכון לפתח נזלת אלרגית, והנזלת היא סיכון להתפתחות האסתמה.
 "המצעד האלרגי"
[Image: %D7%93%D7%A8%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%98%D7%A1.jpg] 
האלרגית גורמת - בהתאם לחומרתה - לאי־נוחות רבה, להפרעה בנשימה ובשינה, לעייפות במהלך היום, להפרעה ביכולת הריכוז בבית הספר ולהפרעה משמעותית בתפקוד היום־יומי - עד כדי מצבים מסכני חיים. נזלת אלרגית, למשל, היא גורם סיכון להתפתחות אסתמה ולהחמרת התקפים של אסתמה. ללא טיפול בנזלת לא ניתן יהיה להגיע לשליטה מיטבית באסתמה.
בחזרה למעלה

/עם מי ניתן להתייעץ באינטרנט?
ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?
אחד מכל חמישה אנשים סובל כיום מאלרגיה - כך עולה ממחקרים רבים שנעשו בעולם ובישראל. שכיחותה של האלרגיה בקרב הציבור גבוהה יותר משכיחותה של כל בעיה בריאותית או רפואית אחרת.
אחת הבעיות העיקריות בהתמודדות עם האלרגיה היא הקושי לאבחן אותה. הקושי הזה נובע, בין היתר מכך שלאלרגיה יש סימפטומים רבים שהרופאים לא תמיד מצליחים לקשר ביניהם. קישור כזה מחייב לראות את החולה באופן הוליסטי, כוללני, ולא להתייחס בנפרד לכל סימפטום וסימפטום שעליו הוא מדווח. 
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?
תגובות אלרגיות שונות נמשכות פרקי זמן שונים. יש תגובות שיכולות להימשך בין כמה שעות לכמה ימים (למשל, גודש באף). אולם תגובות אחרות יכולות להימשך זמן רב יותר: שבועות ואף חודשים. למשל תגובות אטופיות, כמו דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס), עלולות להיות ממושכות למדי.
תגובה אנפילקטית מתפתחת לרוב במהירות (בתוך כמה דקות ועד כמה שעות) ועלולה להיות מסכנת חיים. לכן היא מחייבת התערבות רפואית מיידית.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?
איתור גורמי האלרגיה מאפשר להדריך את החולה כיצד להימנע באופן יעיל מהגורמים האלה ולהציע לו במקרים מסוימים טיפול חיסוני כדי להפחית את הרגישות שלו לאותם הגורמים. ההנחיות הבינלאומיות כוללות המלצה להפנות לייעוץ אלרגי כל חולה שסובל מבעיה מתמשכת של אסתמה או של נזלת ושנדרש לטיפול תרופתי מתמשך.
אבחון אלרגיה הוא פשוט ומהיר ונעשה במרפאה לאלרגיה באמצעות תבחינים בעור שבהם מטפטפים על פני אמת היד טיפות של חומרים אלרגניים שונים ומחדירים בעדינות את הטיפות לעור באמצעות נגיעה עדינה בדוקרן בכל אחת מהטיפות. התגובה שמתפתחת בתוך כ־15 דקות, מראה אם קיימת רגישות אצל הנבדק ולאיזה מהגורמים.
לעיתים יש לעשות בדיקת דם כדי לגלות את הרמה של נוגדני IgE סגוליים (ספציפיים) לאלרגנים השונים. הרופא המומחה לאלרגיה יוכל לקבוע איזו בדיקה רצויה ומהי המשמעות של תוצאות הבדיקה כדי להנחות באופן נכון את החולה.
במקרה של חשד לתגובות מקומיות בעור ניתן לבצע תבחיני עור לבדיקת רגישות למגע באמצעות הדבקת מדבקות המכילות את החומרים החשודים ובדיקה חוזרת לאחר מספר ימים.
בחזרה למעלה

תבחין עור למציאת הגורם לאלרגיה
[Image: %D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA%20%D7%90%...%D7%94.jpg] 
איך מטפלים?
1. מניעה. אם הגורם לאלרגיה ידוע, ניתן למנוע או להקטין את החשיפה אליו. למשל, אם הגורם הוא פרוות חתולים, יש להימנע מלאמץ חתול. אם הגורם הוא סוג מסוים של מזון, יש להימנע מלצרוך אותו.
2. השלב השני הוא טיפול תרופתי. קיים כיום מגוון של תרופות יעילות ובטוחות. להפחתה מהירה של הנזלת האלרגית ולהקלה על העקצוץ והעיטוש נותנים טיפול אנטי־היסטמיני דרך הפה. קיים מגוון של תכשירים מתקדמים שיתרונם שהם פועלים במשך כל היממה ואינם מלוּוים בתחושת נמנום כמו אריוס, טלפסט וזילרג'י. לעיתים ניתן להיעזר בטיפול אנטי־היסטמיני מקומי כמו רינולסט לאף או אופטילסט לעיניים. במקרה של נזלת מתמשכת יש צורך בטיפול נוגד דלקת בריריות האף באמצעות תרסיס מקומי כדי למנוע או לפחות להקטין את תפיחת הריריות ואת הגודש באף (תכשירים כמו אוומיס, סטרונז, נזוקורט, פליקסונז או נזונקס).
במצב של אסתמה קלה נותנים טיפול מיידי במרחיבי סימפונות להרפיית כיווץ השריר החלק (תכשירים כמו ונטולין או בריקלין). במקרה של אסתמה מתמשכת נותנים טיפול מונע ממושך בתרסיס סטרואידי בהשאפה לדרכי הנשימה כדי למנוע או לפחות להקטין את התהליך הדלקתי בדרכי הנשימה (תכשירים כמו בודיקורט או פליקסוטייד).
יש להדגיש שהטיפול הזה, שמכיל מינון נמוך של סטרואידים, בטוח יחסית וכמעט אינו מלוּוה בתופעות לוואי. במצבים קשים יותר ניתן לטפל במשאפים, שבהם משולבים הסטרואידים עם מרחיבי סימפונות ארוכי טווח הפועלים כ־12 שעות (תכשירים כמו סימביקורט או סרטייד).
טיפול אחר שאינו סטרואידי למצבי הדלקת הוא בתכשיר סינגוליר הניתן בטבליות לבליעה או ללעיסה או בגרגירי אבקה דרך הפה. במקרים של אסתמה מתמשכת ניתן לשלב בין טיפול במשאפים מורכבים הכוללים סטרואידים ומרחיבי סימפונות ארוכי טווח לבין טיפול בסינגוליר דרך הפה.
במצב של אסתמה אלרגית קשה קיים טיפול חדשני יחסית שניתן בזריקות תת־עוריות בתכשיר זולאייר (Xolair) כדי להפחית את כמות הנוגדנים מסוג IgE ולמנוע בכך את התהליך האלרגי, את התקפי האסתמה ואת הצורך באשפוזים חוזרים.
3. אימונותרפיה. השלב השלישי בטיפול במצבי אלרגיה הוא מתן חיסון להפחתת הרגישויות שמהן סובל החולה. הטיפול הזה ניתן במצבים שבהם ברור הקשר בין הגורם האלרגני לתופעות האלרגיות, ואין הטבה משמעותית ומשביעת רצון עם הפחתת החשיפה והטיפול התרופתי.
הטיפול מבוסס על הזרקה תת־עורית של האלרגנים הטבעיים המטוהרים כדי ליצור סבילות של הגוף כלפי אותם הגורמים ולהפחית בכך את רגישות החולה. הטיפול הזה הוא בעל שיעורי הצלחה גבוהים של 90%-80%, ובעצם זהו הטיפול היחיד שתוקף את המחלה עצמה ומפחית את הצורך בטיפולים תרופתיים ממושכים. טיפול חיסוני אחר, נוח יותר, הוא באמצעות מתן האלרגן דרך הפה, אך הוא עדיין אינו בסל הבריאות ולכן עולה כסף.
4. אדרנלין בהזרקה (אפיפן). מומלץ לכל מי שסובל מאלרגיה קשה ומסכנת חיים לשאת עימו לכל מקום מזרק אפיפן (Epipen). כמו כן מומלץ ליידע אנשים הנמצאים בסביבה בנוגע לאלרגיה ולצורך לתת את הזריקה בעת הצורך. את האדם שקיבל זריקת אפיפן בעקבות התקף קשה של אלרגיה יש לפנות לחדר מיון מיד לאחר שקיבל את הזריקה.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?
מכיוון שמדובר בתגובה של המערכת החיסונית, המצב עלול בדרך כלל לחזור. המהלך האופייני הוא של החמרות שמשכן משתנה מאדם לאדם. בין ההחמרות יש תקופות שקטות.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?
• אנפילקסיס. זהו סיבוך מסכן חיים, שבו מתפתחת תגובה אלרגית מהירה וקשה. התגובה הזאת מחייבת התערבות רפואית מיידית. אנפילקסיס שכיחה במיוחד באלרגיה לעקיצות, למזון ולתרופות.
• תגובה אלרגית נוספת. אדם שיש לו אלרגיה לאלרגן מסוים נמצא בסיכון יתר לפתח אלרגיה גם לאלרגנים נוספים.
• אסתמה. אדם שסובל מאלרגיה נמצא בסיכון יתר לפתח אסתמה.
• זיהומים של דרכי הנשימה. אם האלרגיה גורמת לגודש בדרכי הנשימה, ישנו סיכון שיתפתח זיהום כמו דלקת בסינוסים ודלקת ריאות.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
תסמינים שמעוררים חשד שנוצרה תגובה אנפילקטית מחייבים פנייה מיידית לקבלת עזרה רפואית. אם ידוע שלאדם יש נטייה לפתח תגובות אנפילקטיות, ויש ברשותו אפיפן, מומלץ להזריק את האפיפן ולהזעיק מיד עזרה רפואית.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
תלוי בסוג האלרגיה. ישנן אלרגיות שנמשכות שעות עד ימים, ואחרות נמשכות שבועות ואף חודשים. טיפול יעיל באלרגיה בעזרת רופא המשפחה או מומחה לאלרגיה יכול להפחית מאוד את עוצמת התסמינים. בדרך כלל, לאחר שהתגובה האלרגית חולפת, תהיה יש תקופה שקטה ללא תסמינים, אולם בעתיד תהיה בדרך כלל חזרה של התסמינים.
בחזרה למעלה

[url=http://www.clalit.co.il/]איך לומדים לחיות עם אלרגיה?
חשוב מאוד להימנע ככל האפשר מלבוא במגע עם חומרים מעוררי אלרגיה (אלרגנים). למשל, אם ידוע לך על רגישותך למזון מסוים או לתרופה מסוימת, ההמלצה היא להימנע כליל מצריכתם. דוגמה נוספת: אם ידוע לך שגופך רגיש לאבקנים של צמח ספציפי - מומלץ לך להימנע לחלוטין מלהיות בקרבת הצמחים שמפזרים את האבקנים האלה.
אם האלרגיה היא לאבק הבית או לפרווה של בעל חיים, ניתן להפחית את החשיפה באמצעות הרחקת בעל החיים או הקפדה על ניקוי הבית לעיתים קרובות, כולל שאיבת אבק, הסרת האבק מהרהיטים ושטיפת הרצפה. מומלץ גם להחליף בתדירות גבוהה מצעים וכן לשאוב אבק מספות, מרהיטים וממזרנים.
מומלץ למי שסובל מאנפילקסיס לשאת כל הזמן מזרק אפיפן ולהזריק אותו מיד עם החשיפה לאלרגן. למשל, אם מישהו סובל מאלרגיה לעקיצת דבורה, יש להזריק לו את האפיפן מיד לאחר שנעקץ. לאחר ההזרקה יש להזעיק מיד עזרה רפואית (רצוי ניידת טיפול נמרץ).
כמו כן מומלץ לשאת דיסקית על שרשרת או על צמיד שבה מצוינים סוג האלרגיה והגורמים לה. מטרת הדיסקית היא לאפשר לצוות הרפואי לקבל מידע חיוני במקרה שמאבדים את ההכרה.
בחזרה למעלה


ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

פרופ' מנחם רתם הוא מומחה לאימונולוגיה קלינית ולאלרגיה, מנהל השירות לאלרגיה, לאסתמה ולאימונולוגיה במרכז הרפואי העמק ובמחוז הצפון של שירותי בריאות כללית. כמו כן הוא פרופ' משנה קליני בפקולטה לרפואה בטכ

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  שלום וברכה, לביתנו התינוקת כנראה יש אלרגיה למוצרי חלב והרופאה אמרה לתת לה תחליף חלב אורח 4 879 06-03-2017, 01:33
תגובה אחרונה: צופהמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };