מודעה
מה עושים כשהבת מתקלקלת - סיפור שחובה לקרוא
אסתר גדלה בבני ברק בשכונה חרדית. כשהיתה נערה בת 17, הגיעה לחנות לקנות בגד, ונהנתה ממבטי הערצה של המוכר. אט אט נרקם קשר של אהבה ביניהם. לאחר מריבה קולנית עם הוריה, אסתר עזבה את ביתה בוכה ונסערת, ונכנסה לרכב חברה כשהיא נשבעת שלא תשוב לעולם.... 
(הסיפור המלא בפנים) 

?▪?▪?▪?

שאלה: 

לרב עדס היקר שלום רב, 
קוראים  לי  אסתר (שם בדוי). התגוררתי בקטנותי בבני ברק, היום אני בת 36, וממש נהנית לקרוא את השאלות בפינת ההלכה. 

הרב יש לי בעיה גדולה. 
ההורים שלי חרדים בקהילה אשכנזית. היו לי חיים של חרדית, מגיל קטן חונכנו לעשות את המצוות קלה כבחמורה. אנחנו 6 אחיות ו4 אחים, פאות חצאיות, גרביונים, צניעות מהדרין מן המהדרין. בית קצת צפוף בשכונת בני ברק. 

אני בחורה די נאה, מקובלת בחברה, ואפילו קצת מלכת הכיתה. יום אחד, אמי שלחה אותי לקנות בגד בחנות שתי רחובות ממני. נכנסתי לחנות והיה בחור חרדי נחמד שעבד שם. הוא כל הזמן הסתכל עלי. זה מאוד החמיא לי והרגשתי שמאוד נהנתי מהמבט שלו, אבל כמובן לא הראתי לו. 

חשבתי על מה שקרה בחנות בבית, והגעתי למסקנה שממש נהנתי מהמבט שלו. והוא ממש החיה אותי מתוך השעמום החרדי שהייתי נתונה בו, לקלח את הילדים, לעשות פרוסות,  לצחצח את הבית, ועוד. הרב, לי זה כבר נימאס, מה לעשות? 

התחלתי לעבור ליד החנות בכוונה, הוא לפעמים עבד בחוץ. 
התחלתי לחשוב עליו כל הזמן. הרב, היתי בת 17, אתה  יודע גיל לא פשוט גם לחרדיות.  
עברתי שוב באותו מקום והוא שאל אותי לשמי, אך לא עניתי והמשכתי ללכת...ואז הוא אמר שהוא חושב עלי כל הזמן, ושאני יפה מאוד...עצרתי וחזרתי אליו. 
הוא סיפר לי בדיחות והחל להצחיק אותי, התחלתי להסמיק ואמרתי לו ׳אני חייבת ללכת לבית׳.  חזרתי לביתי שמחה ומאושרת. למחרת עוד פעם באתי אליו, והשיחה היתה יותר חופשית. ככה כול פגישה, הוא מתענין יותר, אני גם שואלת, לאט לאט נהיה לי כיף ממש לדבר איתו. הוא פשוט החיה אותי.  

יום אחד הוא שאל את שאלת הגורל: ׳מה דעתך שנצא קצת למסעדה׳? ישר אמרתי לו: ׳השתגעת? אתה רוצה שיהרגו אותי? ניפגש פה אם תירצה. הוא שלף איפון ואמר: ׳קחי זה מתנה בשבילך׳. לא הסכמתי לקבל בהתחלה, אך הוא אמר שזה מתנה ממנו, על מנת להתקשר כדי שנפגש. לקחתי  וכמובן שהחבאתי את הפלאפון היטב. 

כך התחלנו להפגש עוד כמה פעמים, לאט לאט הוא הביא לי בגדים שהלכו והתקצרו, ולאט לאט התחלתי להתחצף להורי, ברחתי מבית ספר, לאט לאט הלבוש ירד מהפסים,  ואף התווסף לו עגיל באף.
הרב, יום אחד אימי סידרה את חדרי וגילתה את הפלאפון. היא מיד אמרה לאבי, שכל כך כעס והגיב כאילו ראה פסל בבית. הם כעסו, השתגעו... ונהיה פיצוץ גדול, ממש צעקות של שבר. 

לא אשקר, אבי הכניס אותי לחדר. הרב, מכות שרואים רק בסרטים, כולי היתי כחולה. אמא  הסתכלה עלי, ובקול מאשים אמרה לי: ׳מגיע לך׳! לא אשכח את המילים הכואבות האלו. 
הרב, צלצלתי לחברי. הוא הגיע עם רכבו, כולי בוכה וסוערת יצאתי מהחדר... אבי רדף אחרי. נכנסתי לרכבו וצעקתי לו שיברח!  נשבעתי שאני לבית הזה יותר לא חוזרת. הוא אמר שהוא שוכר דירה והלכתי אליו, ויותר לא חזרתי הביתה. הבחור הציל אותי. הרב, שנתיים לאחר מיכן הוריו מהצפון חיתנו אותנו, ההורים שלי כמובן לא היו.

וכך חלפו השנים, נולד לי ילד ועוד ילד ועוד ילדה חמודים ממש. יום אחד, אימי יצרה איתי קשר ושאלה לשלומי, לא רציתי לענות לה. אני שונאת אותה ואת אבי, מכות כאלו כמו אותו יום אי אפשר לשכוח, ואת מבטה הנוקב  של אימי ואמירתה הקשה ׳מגיע לך׳! מי יכול לשכוח?

היא התקשרה פעם נוספת, ואז שפכתי עליה מה שהיה לי כל השנים. היא בכתה ובקשה שנאחה את הקרעים. 
בעלי שמע על השיחות ואמר שכדאי, חבל שהמשפחה במצב כזה. הזמנתי אותה לביתי היפה ברעננה, היא הגיעה עם אחותי והתרשמה מאוד, וגם הביאה ממתקים לילדים. הרב, ממש בכינו אני ואחותי איזה שעה,  אימי נקרעה. לאט לאט נפתחנו והחלטנו שאיננו מדברות על זה והקשר התחיל להתאחות. 
אבא עד היום לא מדבר איתי...אומר שבשבילו נפטרתי מהעולם. 

הרב, אני ובעלי חרדים היום,  הבנות בבית יעקב. אבל יש לי בת  שגילה 16, שהולכת כבר עם חבר... מצב קשה מאוד, הולכת לפאבים, מיני, עגילים בכול מקום בפרצוף. הרב, מה  לעשות? אני מרגישה שמה שעשיתי נהיה לי. מה אני עושה במצב הזה? האמת, לפעמים היא מתחצפת אלי, בקושי מדברות. הרב, מה לעשות?  עכשיו היא כבר מעשנת ולא מקשיבה לי. הרב, הצילו!!! לפעמים אני מבינה לפתע את אבי, אבל איני יכולה לסלוח לו, והאמת שגם לאימי. האם יש דרך לסלוח? הרב, אשמח לתשובה.

תשובה:

אשה יקרה,
שמעתי את סיפורך הקשה, ואומר לך את האמת ראיתי עוד מקרים כאלה רק שהבנות נפלו עם ערבים, ה" יצילנו. המקרה שלך הוא עוד יחסית טוב.
בחסדי ה", בחור טוב שהכרת עזר לך, יכלת ליפול אם איזה ערבי, ולכי תידעי איך זה היה ניגמר. לכן, קודם כול נודה לה" יתברך על חסדו.

אינני מאשים את הוריך, אף שהתנהגו לא נכון בכלל. אבל צריך להבין שאת פרצת גדרות ואת כול כללי הבית. רק שאם היו מתקשרים אלי היה הכל מסתדר,  כמובן אם ה" היה רוצה.

כעת נעבור לבעיה שלך ונראה אך מתמודדים אם הבת, שהרי ודאי שאינך מעונינת  שבתך תברח מהבית. לכן קודם כל עליך להבין שכולם אוהבים פרגון ולא הערות, והיום רוב הגרושים זה בגלל שאחד מעיר לשני בצורה גסה. לכן אשה יקרה, את חייבת קודם כל לראות אך את יכולה להיות החברה הכי הטובה של בתך בת ה16, ולהחמיא לה המון, ולחבק אותה על אף המצב שבו היא נמצאת. ולספר לה מה עבר עליך בעבודה, ושהיא תתן את דעתה. להחשיב ממנה, על מנת למשוך אותה להיות החברה הטובה ביותר.
מה אשמה הילדה שהסביבה קשה? בכול מקום הסביבה הורסת, אז היא נפלה מה לעשות? אבל אמא יקרה, על ידי אהבה היא לפחות תהיה בבית,  תשמע עוד קידוש מבעלך הצדיק, עוד סיפור על שולחן שבת, מה זה לא הרבה בעניך? וכך לפחות לא  יתלבש עליה איזה ערבי רשע שמכה נשים יהודיות.

לכן ודאי הכול צריך לבוא מתוך אהבה גדולה. זיכרי היא אנוסה על פי הדיבור. ה" הוריד אותה לשם, והתפקיד שלך זה להחזיר אותה רק על ידי חיבוקים ואהבה.

לגבי הוריך אני מציע  לך לנסות ולהשלים עם האבא, ושאימך תשתדל לעשות את המקסימום בזה. כמובן שתתני לי את הפלאפון של אביך, אולי אוכל להועיל יותר. תודה, נא להשתמע.

סיפור זה הוקלט לפני 3 וחצי חודשים בידיעה על ידי הבחורה,  משך השיחה היתה 3 שעות, ואושרה  לפרסום ללא הזכרת שמות.

תגובת האמא הצדיקה:

הרב עדס שלום,
דבר ראשון, שמחתי שהתקשרת לאבי, ברוך ה" נהיה שלום גדול. אבי דוקא מחבב את ביתי הכי הרבה, וקונה לה מתנות. הוא גילה לי שזה העצות שלך, ממש נהיה לי שמחה.

חזרתי אל משפחתי וסלחתי בלב שלם ממש. בקשר לביתי,   הלכתי אחרי עצתך, היא עוד לא השתפרה בלבוש אבל נהינו חברות טובות. היא ממש אוהבת אותי, מדברת איתי על העולם שלה, ואני על העולם שלי. היא התחילה לפחות לנטול ידים ולברך על כל דבר, לפחות יש לי חברה טובה ואמיתית.
תודה הרב על ההשקעה העצומה. תודה על הכול, אין מילים, אתה פשוט רב ואבא טוב!
הגב

[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.