מודעה
מה עושים כשתינוק אלרגי לחלב
#1
תרכובות מזון לתינוקות – היכרות בסיסית חוזרת 
בריג'יט כוכבי, טל שדה קוהן, יורם בוינובר אדמונד ולילי ספרא לילדים, מרכז רפואי ע"ש ח' שיבא, תל השומר 

ארגוני הבריאות בעולם, כולל משרד הבריאות בישראל, ממליצים על הנקה כהזנה אידיאלית לתינוקות בשנת חייהם הראשונה. אולם כאשר תינוק אינו יונק או יונק חלקית, משמשות תרכובות המזון לתינוקות (תמ"ל) להזנה במקום חלב אם. 
סוגי התמ"ל הקיימים היום בשוק רבים ועונים על הצרכים השונים של התינוק. כולן מאוזנות תזונתית ומכילות כ-70 קלוריות ל-100 מ"ל וכ-2 גרם חלבון ל-100 מ"ל, בדומה לחלב אם. 

תמ"ל על בסיס חלב פרה 
מוצר סטנדרטי להזנת תינוקות בשלים אשר מכיל את כל אבות המזון, ויטמינים ומינרלים חשובים. 
יש כמה פורמולות בשוק, כולן עומדות בסטנדרטים המקובלים. חלב הפרה עובר עיבוד והתאמה לצורכי התינוק. 
כיום חלק ניכר מתמ"ל אלה מועשרות במרכיבים שונים: 
LCPUFA (Long Chain Polyunsaturated Fatty Acids) או חומצות שומן רב בלתי רוויות. מרכיבים אלה זכו להתייחסות רבה כי הן חיוניות להתפתחות תקינה של מערכת עצבים והמוח אצל העובר – בייחוד בחודשים 8-4 להיריון – ומשתתפות בין השאר בהתפתחות עצב הראייה. חומצות שומן אלה מועברות מהאם לעובר במהלך ההיריון, ולאחר הלידה – בהנקה. 
נוקליאוטידים. חומצות גרעין המצויות גם בחלב אם. לנוקלאוטידים טווח רחב של תפקידים פיזיולוגיים ומטבוליים. הם תורמים להתפתחות מערכת החיסון ומסייעים בהבשלת תאי המערכת. 
פרוביוטיקה. תוסף מזון חיידקִי חי אשר עוזר ליצירת איזון בפלורה במעי. 
פרהביוטיקה מסוג GOS Galacto Oligosaccharide)). רכיב פרה-ביוטי הדומה ביותר לקיים בחלב אם ונמצא במחקרים קליניים כמסייע לחיזוק המערכת החיסון של התינוק באמצעות עידוד צמיחה של חיידקים פרוביוטיים; בהיותו מצע אופטימלי להתפתחות סלקטיבית של החיידקים הפרוביוטיים הקיימים במערכת העיכול. 

תמ"ל על בסיס חלב סויה 
תמ"ל על בסיס סויה שונות מתמ"ל על בסיס חלבון חלב פרה מבחינות רבות: מקור החלבון (זמינותו הביולוגית נמוכה, לכן ריכוז החלבון גבוה יותר בהשוואה לחלב פרה), הרכב חומצות האמינו וסוגי הפחמימות. היא עשויה לשמש תחליף הולם בעיקר לתינוקות בני שישה חודשים ומעלה, ולחלק מהתינוקות הסובלים מאלרגיה לחלב פרה המתוּוכת על ידיIgE ושהוכח כי אין להם נוגדני IgE ספציפיים גם נגד חלבוני סויה. היא עשויה להתאים גם לגלקטוזמיה, לאי סבילות מולדת ללקטוז (נדיר מאוד) ולתינוקות ממשפחות המעדיפות להימנע ממזון מין החי (טבעונים, צמחונים) . 

תמ"ל היפואלרגני 
על פי ההערכה המקובלת, שכיחות האלרגיה לחלבון חלב פרה היא 3%-1% מכלל אוכלוסיית התינוקות. ילדים בעלי היסטוריה משפחתית של אלרגיה נתונים בסיכון גבוה יותר לפתח אלרגיה לחלבון חלב פרה. מצב זה חולף בדרך כלל עד גיל 3 שנים. 
אלרגיה לחלב פרה היא תופעה הנובעת מתגובה חיסונית חריגה לאחד מחלבוני החלב לפחות. היא מתבטאת במיגוון תסמינים – עוריים (פריחה, אקזמה), נשימתיים (קשיי נשימה, שיעול כרוני, אסטמה, ריניטיס) וגסטרואינטסטינליים (הקאה, שלשולים, דמם וכאבי בטן). התסמינים מופיעים בדרגות חומרה שונות ועלולים להתפרץ בטווחי זמן שונים לאחר צריכת החלב (דקות עד ימים). 
אבחון מדויק של אלרגיה חשוב לצורך מניעת התגובות השליליות. הדרך היחידה לטיפול באלרגיה לחלב היא הרחקת החלב מהתפריט. תמ"ל על בסיס חלבון סויה יכולות להתאים לחלק מהתינוקות האלרגיים לחלבון חלב פרה. אך יש לזכור כי 14%-10% מהתינוקות האלרגיים לחלב פרה יגיבו באופן שלילי גם לחלבון סויה. 
לתינוקות אלו יש לתת תמ"ל היפואלרגניות המבוססות על חלבון מפורק. אלו הן תרכובות על בסיס הידרוליזאט של חלבון המפורק באופן חלקי, לפפטידים, או באופן מלא לחומצות אמינו חופשיות. 
נוטרמיגן: פורמולה היפואלרגנית על בסיס קזאין 
התוויות לשימוש: אלרגיה או אי סבילות לחלבון חלב פרה. אלרגיה לחלבון סויה. אי סבילות ללקטוז ו/או לסוכרוז. 
פרג'סטמיל. פורמולה היפואלרגנית על בסיס קזאין המכילה 55% שמן MCT (Medium Chain 
Triglycerides) 
התוויות לשימוש: SBS, CF, שלשולים קשים ומצבי תת-ספיגה של שומנים. 
נאוקייט. פורמולה על בסיס חומצות אמינו חופשיות כמקור לחלבון 
התוויות לשימוש: לתינוקות עם אלרגיה לחלב פרה וסויה שלא השתפרו עם הידרוליזאט של קזאין 
תת-ספיגה קשה. 
השימוש בתמ"ל אלה ייעשה בהמלצת רופא בלבד 

תמ"ל על בסיס חלב פרה ללא לקטוז 
תמ"ל אלה מיועדות לטפל בתינוקות בעלי חוסר סבילות ללקטוז. ברוב המקרים תופעה זו היא משנית, ובדרך כלל נמשכת פרק זמן קצר לאחר מחלת שלשולים מתמשכת או לאחר גסטרואנטריטיס. 
הרכב תמ"ל אלה דומה להרכב תמ"ל על בסיס חלב פרה, אך במקום לקטוז הפחמימה מורכבת ממוצקי סירופ תירס בתוספת סוכרוז או בלעדיו, בדומה לתמ"ל על בסיס סויה. 
יש לשים לב שתמ"ל ללא לקטוז מכילות שאריות קטנות מאוד של לקטוז, ולכן לא יתאימו למצבים שבהם חל איסור מוחלט על מתן לקטוז, כמו בגלקטוזמיה. תמיסות ללא לקטוז חשובות במיוחד במקרים של שלשולים ממושכים מאוד, שמלווים לעתים בחסר לקטוז עד לשיקום המעי. 

תמ"ל לתינוקות הסובלים מרפלוקס 
פליטות והקאות הן תסמינים שכיחים בקרב תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם. הסיבה העיקרית היא החזר של תוכן מהקיבה לוושט (Gastroesophageal Reflux). רוב התינוקות בעלי רפלוקס סובלים אך ורק מפליטות או מהקאות, ללא סיבוכים רפואיים. מצב זה מכונה Uncomplicated Reflux או Happy Spitter. 
הטיפול התזונתי המומלץ הוא שמרני וכולל הדרכה להורים להימנע מהאכלת יתר, האכלה בזווית והסמכה של כלכלה הכוללת מרכיב פחמימתי מורכב כגון קורנפלור; או מעבר לתמ"ל ייעודיות, כדוגמת אנפמיל AR. האנפמיל היא פורמולה מאוזנת על בסיס חלב פרה המתאימה לתינוקות בריאים, אך למקרים אלה הוסיפו לה מרכיב עמילני (אורז שעוותי) שעובר הסמכה-הצמגה בעת חשיפה לחומצת הקיבה. לתמ"ל מסוג זה יתרון על פני הסמכה של תמ"ל רגילות, כי אין הגדלה של הריכוז הקלורי. 

תמ"ל לפגים 
תמ"ל אלה נועדו לצרכים התזונתיים הייחודיים של פגים שנולדו לפני תום 34 שבועות היריון, לאחר שחרורם מבית החולים (Post Discharge Formula). הן מועשרות מבחינה אנרגטית - 74-72 קק"ל /100 סמ"ק ומכילים כ-1.8 גרם חלבון /100 סמ"ק, מינרלים, ויטמינים ויסודות קורט. 
מטרת תמ"ל אלה היא להשיג במהירות האפשרית גדילה ובנייה של עצם הדומות לאלו שבתינוקות בשלים. פגים בדרך כלל מעוכבים בגדילה ומשתחררים מבית החולים במשקל נמוך ובמצב של דמינרליזציה של העצם, ואכן נמצא כי תמ"ל אלה יעילות בהשגת גדילה מהירה (Catch Up) יותר מתמ"ל רגילות. 

תמ"ל לצרכים מיוחדים 
קיימות תמ"ל המותאמות לתינוקות הלוקים במחלות מטבוליות נדירות: פגמים במסלולים המטבוליים של חומצות אמינו, פגמים במעגל האוריאה ועוד. תמ"ל אלה חסרות את המרכיב התזונתי שמסלולו המטבולי פגום. הן ניתנות בהוראת רופא בלבד ומחייבות מעקב תזונתי הדוק למניעת חסרים תזונתיים. 

http://www.medicalmedia.co.il/publicatio...heetid=378

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  מה עושים אם תינוק צמה למים אורח 0 111 15-05-2016, 00:05
תגובה אחרונה: אורח
  מה עושים כשהילד או התינוק משלשלים אורח 0 175 21-09-2015, 03:42
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };