מודעה
מתכון לגדל ילד בריא
#1
מתכון לגדל ילד בריא/חיים ולדר?


בכל ההרצאה עלינו לחשוב האם הדברים הללו היו אצלנו כשהיינו ילדים והאם אנו מעניקים זאת לילדינו:


מתכון לגדל ילד בריא:
?
אדם זקוק לאהבה- 
מילים טובות. מילים יפות. מגע. חום. נשיקות. אהבה זה לחם. הרחוב מציע אהבה לא מהסוג הרצוי. מי שצמא לאהבה יחפש אותה בכל מקום גם שלילי.  ולמרות שהוא יודע שזה שלילי הוא ילך לשם. כי זה כמו אדם במדבר. אהבה מתקנת המון ומכסה על טעויות שלנו. גם אם המגע טכני הוא משדר חום
?
אדם זקוק לכבוד- 
להגיד כל דבר בצורה מכובדת. 
שופט או דיין מכובד הולך ברחוב ופתאום מגיע איש פשוט ומבזה אותו. האם השופט יפגע? לא. לא יזיז לו.
 לעומתו קחו עבריין ומישהו יפגע לו בכבוד. הוא ישחט אותו. מה המסקנה? הרי לכאורה לעבריין אין כבוד אז על מה אתה הורג. ככל שבנאדם פחות ראוי לכבוד ככה הוא יאבק עליו. ככל שלאדם יש פחות כבוד מילדותו ככה הוא יעסוק בו יותר ולכן יש לתת לילד כבוד על ידי משוב. על ידי יחס וזה משדר לו קיימות. ולא לזלזל בדברים שיש להם להגיד. לתת כבוד לרגש. ילד הוא יצור כמו מבוגר בדיוק ואפילו יותר רגיש!
?
ילד זקוק להערכה- 
אהבה יושב על כלום.
 אתה שלי ולכן אני אוהב. הערכה יושבת על מעשים על תוצאות. כשילד בא מהגן עם קשקוש אנו מעריכים את זה למרות שהוא לכלך נייר. ואז הוא ירצה לעשות עוד. כשמישהו מקבל הערכה או מחמאה על הישג מסויים משתחרר לו דופאמין בנוח ואז אנו שואפים להצליח ולהשיג יותר. 
סמים זה כביש עוקף הצלחה. הוא מקבל מזרקת דופאמין למוח ובסוף ההשפעה הוא מתרסק. זה היה אשליה.
 כאשר אנו יוצרים לילד סולם של הצלחות הוא יוכל לטפס עליו. נחמיא על מעשים ,על הצלחות ועל מאמצים הם תמיד ישאפו לעוד ועוד.
 ילד חייב לקבל משוב. מילה טובה. הערכה, יוצרת רצון להצליח וזה קשור כמובן למאמץ


?
ילד זקוק לאמת- 
אנו בבית מתנהגים אחרת מבחוץ.
 בבית משתטים והולכים עם פיג׳מה. אבל כאשר יש דמות אחרת לגמרי. בחוץ האב מתנהג כצדיק ובבית הוא אחרת לגמרי. לילדים יש חוש רגיש לצביעות. ואז הוא יחפש אמת בחוץ. 
?
ילד זקוק ליציבות -
 יש דברים שקורים במציאות שאין עליהם שליטה. אבל הבית צריך להיות המקום הבטוח. אבא ואמא. אנו סומכים עליהם. כאשר ילד סובל מחוסר יציבות בבית הוא פוגש אבא ואמא שהם חיות. מתפרצים. צועקים. מקללים. וזורקים דברים. משתוללים הילד ייאבד אמון. הוא לא יכול לסמוך על הדמות המרכזית בחייו. הדמות הזאת היא לא צפויה בעיניו. חוסר שליטה עצמית מובילה לגירושין. 
למה אדם מאבד שליטה? האם מישהו מאבד שליטה ליד שוטר? לא. האם מישהו מאבד שליטה בבית כשהחלונות פתוחים ויש מלא אנשים ברחוב? למה? מכיוון שלפני שמישהו מאבד שליטה הוא עושה שיקול כדאיות.
 למה מאבדים שליטה? כאשר מאבדים שליטה, אתה יוצר שליטה על האחר. אם רוצים בית בריא אסור אסור לאפשר חוסר שליטה אצלכם בבית. ברגע שאדם נוסף. שלישי יודע על החוסר שליטה יש ירידה ל חוסר השליטה ב90%. הבית חייב להיות יציב כדי שהילד יגדל ראוי. אסור שיהיה קיצוניות וקצוות בהתנהגות. יש חוסר שליטה שלא ניתן לצפות אותו וזה בעיות נפשיות. ילדים יושפעו. הדרך להתמודד עם זה זה לעדכן את הילדים במצב שיבינו שזה לא האדם באמת אלא חולי. 
?
ילד זקוק לבית/זוגיות-
 בית זה הורים שאוהבים אחד את השני. מעריכים אחד את השני. מקבלים החלטות ביחד. להתווכח מותר ואפילו רצוי כל עוד זה מכובד. זה מפתח את הוורבליות של הילד. אך כאשר יש פגיעה והעלבות. וקריאה בשמות של חפצים וחיות. כאשר יש שנאה בעיניים. כאשר יש שתיקה של שבועות זה הורס וגורם לבית לקרוס.
 ילדים מעריצים את ההורים שלהם וכאשר הם פוגעים אחד בשני זה משקשק את הנפש של  הילד.
 יש משהו שהורס יותר מגירושים זה בית שיש בו פיגועים על בסיס יומי/שבועי וכו. 
חייב לגדל ילד בערוגה שאין בה רעידות אדמה
⛔⚠
ילד זקוק לגבולות וסמכויות- חייבים משמעת. חייבים מסגרת. לא ניתן להעניק דשן ומים לעץ בלי ליצור ערוגה סביבו אז כל האהבה והשפע הזה לא יגיעו לעץ. חייב ערוגה, מסגרת שתגדר את זה. צריך לתת גבולות וסמכויות בלי צעקות ובלי מכות. זה נקרא התנגדות אלימה. 
אנחנו דואגים לילדינו ובלעדינו הם חסרי ישע.


 אימוץ של הדברים הללו במשך חודש יוצרת שינוי. 


?
חינוך מחולק לשניים: 
הנחלה והפעלה.


הנחלה- זה ללמד ילד שיש הקב"ה ורבי ומצוות ותפילה וצריך לקיים אותם. 
הנחלה- לא יכולה לעבוד עם עונשים.
 גם ילדים מחב"ד במצב הכי קשה שנשרו תמיד אהבו את הרבי. זה משהו שאדם נכנס לו לוריד בלי מכות ועונשים ועצבים. לעולם לא יעבוד עם מקל. חייב המון יד ימין וסבלנות בהנחלה. יש דברים שיקחו זמן. לא צריך להיכנס לחרדות ולעצבים וללחץ. זה שעכשיו קשה לו בדברים מסויימים זה לא אומר לעתיד.


 מחצית מהחינוך זה החלק השני
הפעלה- לא קשורה לרגש או הבנה או סבלנות. זה משהו ללא דמוקרטיה. זה הנחיות והוראות. היא עובדת בצורה פשוטה. הפעלה היא התניה. אם אתה טוב, טוב לך אם אתה רע, רע לך! 
ילד צריך שההורים יהיו עיקביים. יש דברים שעליהם מקבלים פידבק חיובי ויש ההיפך.  מחפשים פתרונות זריזים ולכן נוטים לוותר מתוך עצלנות וזהו. הורה משקיע זה אחד שיתמודד עם התפרצות של הילד ועם התנהגויות של הילד. 
לא להתווכח עם ילד. כשאנו מתווכחים עם ילד אנו מותשים. כאשר אמרנו לא והוא מנסה לגרור לשיחה למה לא, לא להיכנס לזה. 
לא זה לא מילה פוגענית. מסבירים פעם אחת מתוך כבוד וגם זה לא מחייב. ולאחר מכן לא להיכנס לדין ודברים. אלא פשוט לומר לא וזהו. למה? ככה אמרתי. 
בכל בית יש ילד עם נטיות להתעקש (רק משהו אחד בסנדוויץ ואם אין תקני), להתעמת, לממש סיפוקים מיידיים ולהתרחב ( ילד שקנית משהו והוא רק ירצה עוד)
 אם נתייחס אליהם כילדים רגילים נפסיד.
 אם לא נדע איך לעבוד איתם לא נפסיד רק אותו אלא את כל השאר כי הם ילמדו ממנו.
 הבעיה הכי גדולה זה שאנו חלשים. ילד צריך לדעת שמילה זה מילה. לא חייב להעניש מיד צריך להשהות תגובה. וכאשר הילד יבין שאם הוא פוגע מצפצץ או מתחצף הוא יודע שהוא יפסיד יחס יפסיד טוב וכו. 
?
ילד עם כשרון ויופי חיצוני מציאת חן - ילד פיקח עם עיניים חמודות יזרוק בדיחה באמצע השיעור המורה יצחק. 
לעומתו הילד שלא בא טוב למורה יגיד בדיחה ואף אחד לא צוחק, המורה יוציא אותו מהשיעור על שדיבר באמצע השיעור. 
יש ילדים שמוצאים חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם. זה מתנה גדולה. יש ילדים שאין להם נשיאת חן. אלה ילדים שמשוועים ליחס שמאתגרים אותנו, שם אנחנו נמדדים כהורים ולא על הילדים שהכל זורם איתם. 
ולכן חשוב מאוד מאוד במצבים הללו להקפיד על אפלייה מתקנת
דווקא את הילד הזה לקרב ולאהוב יותר. 
לא להעצים את האהבה לאחד ואז כשרואים שהאחר מסתכל או משווע אז להגיד ״גם אותך״...
 ?
האם האפלייה המתקנת לא פוגעת באחרים?
כל הורה צריך ליצור עם כל ילד הבנה שבשתיקה שאותו הוא אוהב יותר מכולם ואיך? אצל כל ילד אתה נותן את המקום המיוחד שלו לפי תכונות מיוחדות שיש לכל ילד וילד. 
ואז כל ילד חושב שהוא המיוחד ביותר והוא לא יקנא באחר כשיחמיאו לו כי הוא יודע בפנים שהוא הכי הכי. 
הברווזון המכוער יכול להיות ברבור יפה תואר....


 צריך לתת לכל ילדינו מראה מיוחדת שדרכה הוא יסתכל על עצמו.?


בהצלחה רבה?

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  חורף בריא. לא לשכוח לרסס את הסכך, מומלץ ב k2000 שהוא לזמן ארוך, אורח 0 170 05-10-2015, 19:43
תגובה אחרונה: אורח
Star מספר עצות כהכנה לצום בריא - הרב ש. ויזל אורח 0 288 24-07-2015, 11:55
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };