מודעה
ספק אם מגבלות הזקן בצה"ל יעברו את בג"ץ
#1
ספק אם מגבלות הזקן בצה"ל יעברו את בג"ץ

בימים הקרובים ייכנסו מגבלות חדשות בצה"ל למגדלי זקנים. חיילים נערכים למחאה כללית. האם המהלך בגי"ץ? האם הוא נבון? האם הוא ישים?
שמעון כהן, ה' בתמוז תשע"ה, 22/06/15 22:04

[Image: 476431.jpg]למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: פלאש 90
סערה צפויה בימים הקרובים בצה"ל לנוכח הנחיה שתחל להיות מיושמת מהחודש הבא ולפיה אישורי הזקנים לא יינתנו בשל מה שהוגדר עד כה כ'רצון חופשי' וגם זקנים מטעמי דת לא יאושרו בקלות שבה אושרו עד כה.
ברשתות החברתיות כבר החלה מחאת הזקנים הצה"לית, אך בצה"ל רואים במהלך צעד הכרחי למען השלטת משמעת וסדר בשורות הצבא. בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס פרופ' אביעד הכהן, דקאן המרכז האקדמי שערי משפט ומי שבעבר כתב עבודה מקפת סביב סוגיות של דת ומדינה בצה"ל, לסוגיה.
"זו סערה שתלויה בשערה", פותח פרופ' הכהן בנימה מחויכת ומזכיר כי "צה"ל פעול 67 שנה, ונושא הזקנים קיים מראשית יסודו של צה"ל. צריך לזכור שזה לא רק נושא דתי. היו אלופים וקצינים בכירים עם זקנים וזה לא הפריע לתפקודם הצבאי, לכן אני חושב שיש לנהוג על פי הכלל ש'אם זה לא שבור אל תתקן'. יש כיום כללים. לא כל אחד יכול לגדל זקן, אבל ההחמרה נועדה ליצור מסננת נוספת. אני חושש שלא ישמרו עליה וגם אין לה מקום".
מוסיף הכהן ומדגיש כי "גם בצבאות אחרים, כשהזקן מפריע לתפקוד, כמו אצל טייסים ומי שמשתמש במסכות אב"כ, מבקשים ממנו להוריד והם נענים כי פיקוח נפש דוחה הכול. אבל כשמדובר בחיילים אחרים בעורף ובחזית אין מקום להתערב יותר ממה שנעשה היום. כל פיקוח יותר ממה שקורה היום פוגע בחירות האדם ובחופש הדת של החיילים".
אביעד הכהן
"מבורך להגביר את האחידות, אבל לא בסוגיה כזו. לא מכאן תצמח הישועה", הוא אומר ומציין כי החשש הגדול של הצבא הוא מהתופעה שבה אנשים מרמים כשאומרים שמגדלים מטעמי דת בעוד אין קשר אמיתי בינם לבין דת, "אבל גידול דת אינו עניין דתי בלבד. גם למי שאינו דתי יש זכות לבטא את עצמו באופן חיצוני בגידול הזקן, כאשר זה לא מפריע לתפקודו הצבאי. אם דואגים לאחידות ניתן לשמור בעוד מקומות אחרים – לא שומרים לא בלבוש ולא באורך השיער.
''יש הרבה דברים שאינם אחידים. להתחיל דווקא במקום של הזקן, גם כשהיום זה לא חופשי, הדבר הזה רק יכביד ואני חושש שגם לא יתקיים בפועל".
לנוכח דבריו אלה נשאל פרופ' הכהן אם הבחירה דווקא בזקן כהנחיית האחידות אינה מלמדת על רצון לפגוע בחייל הדתי. פרופ' הכהן "רוצה לקוות שלא כך הוא. צה"ל עושה הרבה כדי לשלב חיילים חרדים בצה"ל וחיילים דתיים ה יו מראשית יסודו של צה"ל בכל היחידות. אני לא חושב שמדובר בשנאת דתיים או דת, אלא חוסר רגישות וחוסר שימת לב. הזקן היה סימן היכר של יהודים במשך הרבה דורות.
''גם מבחינה היסטורית וגם מבחינה דתית יש לו משמעות והרצון להתחיל דווקא מהזקן מיותרת לחלוטין. אני רוצה לחשוב שזה נובע מחוסר מחשבה וחוסר רגישות ולא חלילה רצון לפגיעה בערכים מקודשים, מהלך שלטעמי גם פוגעים בהלכות הדת ובזכויות אדם, דבר שלא יעמוד בביקורת משפטית".
באשר לעמידה המשפטית של ההנחיה סבור הכהן כי צה"ל יתקשה להוכיח שהזקן פוגע במשמעת דווקא, בעיקר לאחר שבמשך 67' שנים הדבר לא פגע במשמעת.
ומה באשר לחשש מאופנת הזקנים שתגלוש אל הצבא? פרופ' הכהן מבהיר כי "גם אם יש חשש כזה הוא לגיטימי לחלוטין, כפי שכל אחד יכול לענוד משקפיים מסוימים, ואני מקווה שלא יוציאו הוראות גם על משקפיים. צריך לשמור על פרופורציות. אם כל החיילים היו זהים כמו בצבא הצפון קוריאני ניתן היה להבין אבל כאשר לא זה המצב, אם אדם רוצה לגדל זקן באופן עקבי ורציף, מדוע לחייב אותו להוריד את זקנו בהנחה שזה לא מפריע לתפקודו הצבאי? זקן הוא חלק מאישיותו של אדם ופניו של אדם, וכפי שאנחנו לא רוצים שאדם ישנה את זהותו כשהוא נכנס לצבא, כך גם כאן".
עוד נשאל פרופ' הכהן אם יוכל חייל לעתור לבג"ץ ואם הצבא כפוף לערכאת בג"ץ. לדבריו אכן חייל יוכל לעתור, אך יש לזכור את כלל מיצוי ההליכים המחייב ראשית פנייה לפרקליט הצבאי הראשי ורק אם המערכות אינן נותנות מענה זכותם של חיילים ככל אזרח לפנות לבג"ץ.

הגב
#2
כל דבר בגצ


הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  "הכל לטובה," אמר הזקן שנכנס אלי לאוטו, רטוב מכף רגל ועד ראש. 875 0 132 25-12-2017, 19:24
תגובה אחרונה: 875
  ?? *הפתגם היומי* ?? ״הרבה אנשים יעברו בחייכם, אבל רק חברים טובים יחרטו בתוך ליבכ אורח 0 64 15-11-2017, 15:53
תגובה אחרונה: אורח
  משרד החינוך: עד ה-1 בספטמבר כל המורים בישראל יעברו בדיקת רישום פלילי אורח 0 150 21-06-2017, 14:08
תגובה אחרונה: אורח
  *האיש הזקן בעולם חוגג יומולדת 146, הוא שרד 2 מלחמות עולם והחליף 4 נשים* כנגד כל הסיכו און ליין 0 43 02-01-2017, 20:11
תגובה אחרונה: און ליין
  ערוץ 2 ב‏פרסום ראשון- המכוניות של חלק מהח״כים יעברו שדרוג אבטחתי לאחר שמכוניתו של יהו און ליין 0 100 13-12-2016, 21:43
תגובה אחרונה: און ליין
  *סיפור חסידי לפני השינה*? פעם הסביר אדמו"ר הזקן: מדוע נקרא הרב המגיד ממעזריטש בשם "מ און ליין 0 65 10-11-2016, 12:16
תגובה אחרונה: און ליין
  איך שולחים הנפשה בוואטסאפ: דבר ראשון חשוב לדעת שיש 2 מגבלות: 1. לא ניתן לשלוח סרטון ב און ליין 0 281 22-09-2016, 14:52
תגובה אחרונה: און ליין
  האיש הזקן בעולם: אינדונזי בן 145 שרוצה כבר למות און ליין 0 375 28-08-2016, 16:41
תגובה אחרונה: און ליין
  פרשת גילוח הזקן בצבא - דובר צה"ל מוטי אלמוז הגיב בעמוד הפייסבוק שלו לנושא: "אי אפשר אורח 13 329 16-03-2016, 13:37
תגובה אחרונה: משהמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };