מודעה
*ערב פסח* - אשכול
#1
ערב פסח

רבי מרדכי מנדבורנה התארח לפני הפסח בעיירה סמוכה לליסה. אחד מתושבי המקום סיפר לו שהוא נוסע לשבות בחצר הרב הקדוש מליסה. ביקשו רבי מרדכי למסור דרישת-שלום ולומר לרב דבר-תורה בשמו: בשולחן-ערוך, הלכות פסח, נאמר: "שואלים ודורשים בהלכות פסח קודם לפסח שלושים יום". הרמ"א מעיר על כך: "והמנהג לקנות חיטים לחלקם לעניים לצורכי פסח". מתעוררת השאלה, מה עניין זה אצל זה? ולמה כתב זאת הרמ"א בתוספת ו' החיבור (ו'המנהג). אלא זו כוונתו: מה אכפת לי אם תדרוש או לא תדרוש, העיקר שתקנה חיטים כדי לחלקם לעניים.
כשנאמרו הדברים לפני הרב מליסה, התפעל מאוד וקרא: "כל שנה הייתי מתחבט בקושיה זו, ובא הרבי מנדבורנה ושלח לי תירוץ".

הגב
#2
בספר "הגדת ר' שלום" לר' שלום שבדרון מובא המעשה הבא:
בבית חמיו של ר' שלום - הגאון ר' חיים לייב אויירבך זצ"ל - לא היה מקרר, גם לא ארגז קרח. את המאכלים של שבת נהגו להניח בתוך כלי קשור לחבל, אותו הורידו לתוך בור המים שהיה בחצר. המים בבור היו קרים והבור עצמו שמר על קרירות, וכך עמדו כל מאכלי השבת בעמק הבור בסמוך לגבה המים.
באחת משבתות הקיץ שלחו את אחד הילדים להביא דגים מהבור. הוא משך את החבל ולפתע נקרע החבל הוא החוויר כסיד, נכנס הביתה וספר את דבריו, ובבת אחת צעקו כל בני הבית בכאב: "אין מה לאכל. כל האכל נפל לתוך מי הבור. אוי!".
התגובה הטבעית של הרבנית צביה הייתה גם היא בבהלה. אבל היא צעקה דברים אחרים לגמרי מכל המשפחה. הרבנית ספקה כפיה ואמרה בצער: "אוי! אוי! מה קרה?! הבור נהיה חמץ. לא יהיה לנו ממנו מים לפסח, ח-מ-ץ" היה זה בעיצומו של קיץ. חדשים ארוכים לפני חנכה ופורים ו פסח. אבל זה מה שהטריד אותה באפן ספונטני!

הגב
#3
החכם עיניו בראשו ועל בעל הבית להכין מבעוד מועד דברי אגדה וספורים ומשלים המושכים את הלב. ויתכונן כהלכה לקראת ליל הסדר ואם ישתדל כראוי יזכה בעזרת ה' לקים את "והגדת לבנך" כהלכתו.
על כך הביא הרב "פאר ישראל" זצ"ל משל נפלא:
כפרי אחד חלה ונפל למשכב. מיד הבהל הרופא למיטתו. ראה הרופא שמחלתו אנושה, אבל יש לה מזור ותרופה. כתב בעבורו מרשם, שבו פרט את התרופות הנחוצות והזהיר את בני הבית באזהרה חמורה. וכך כתב: "יש לקרא את המרשם ולקחת אותו שלש פעמים ליום, בבקר, בצהרים ובערב. תמהלו אותו בכוס מים, ולאחר מכן לבלע אותו ואז החולה יבריא".
עשו בני הבית כמצות הרופא ולחרדתם ראו שהמצב הולך ורע. הרופא הבהל למיטת החולה ומצאו גוסס! נבהל הרופא: הרי אבחנתו הייתה מדויקת, וזו התרופה למחלה. החולה היה אמור להבריא - מה קרה אפוא? ואז נחרד: אולי טעה במרשם, אולי כתב תרופה אחרת, אולי מנון כפול? זה קורה
בקש לראות את המרשם, אמרו לו: "הרי הוא אזל!"
עכשיו הגיע תור הרופא לתמה: "אזל?! מי שמע על מרשם שאזל?"
ענו לו: "הלא אתה הורית לנו לתת לו את המרשם, עשינו כדבריך. קרענו את המרשם לפסות קטנות והכרחנו אותו לבלען. אל תשאל בכמה קשי זה עלה לנו. הוא סרב לבלע, ואנו תחבנו את הניר לגרונו עם כוס מים, כפי שאמרת"
נחרד הרופא וקרא: "הוי, פתאים וסכלים! מה עלה בדעתכם, וכי נתן לרפא אדם בפיסת ניר שתוחבים לפיו?! הן לא לפיסת הניר התכונתי, אלא למשמעותה ולתכן שבה, לתרופה הרשומה בה. אותה היה עליכם לרכש על פי המרשם. היא הייתה מרפאת אותו!"
והנמשל ברור: ספור יציאת מצרים חשוב עד מאד. נצטווינו להקדיש לו את ליל הסדר ולהזכירו בכל בקר וערב. יש בו הכל: יד ה' בבריאה, שכר וענש, אהבת ה' לעמו. במה דברים אמורים? כשאין מסתפקים באמירה גרידא, שכמוה - כבליעת המרשם אלא חווים את המארעות ולומדים את לקחם!

הגב
#4
מסופר על יהודי שאיבד את ילדיו ומשפחתו בשואה וזכה לשרוד ולהגיע לארץ ישראל והקים מחדש את ביתו משפחה גדולה דור ישרים יבורך ,פעם אחת בהיותו מיסב בליל הסדר עם נכדיו בעת שאלה מה נשתנה לפתע שאל את הסבא אחד מהנכדים :״ סבא סבא יקר אנחנו יודעים שאתה לבד מכל המשפחה זכית לעבור את מלחמת העולם ומאורעות השואה וראית את מה שעוללו לכם ואת הסבל הנורא ואחרי ככלות הכל הגעת לארץ ישראל ...סבא איך ומהיכן שאבת את כל הכוחות ולא איבדת את שפיות דעתך כלום לא היו לך הרבה שאלות ??והנה זכית ובנית הכל מחדש והיום אתה שש ושמח וזוכה שוב למשפחה גדולה !! מהו הסוד שלא התייאשת ועלית ונתעלית כל כך סבא יקר ״ ?? הס הושלך בשולחן לתדהמת כל הנוכחים ענה לו הסבא :״ דע לך בני שבאמת לא היה לי קל ונותרתי עם המון המון שאלות ..עד שפעם אחת הוזמנתי לליל הסדר אצל הרבי הקדוש מבלז זצ״ל וכאשר הגיע לשאלת מה נשתנה ,הבן של הרבי לא שאל כלל מה נשתנה ,מה עשה הרב הזיז הצלחות ממקום למקום והבן לא שואל ,המשיך והזיז את השולחן והבן לא שואל ..הפך את השולחן ועדיין הבן לא שואל ...אז שאל הרבי : זיס קינדל ,ילד מתוק ,למה אינך שואל כלום ? אין אתה רואה פה הרבה שינויים ? ואז שימו לב מה השיב הבן לרבי לא יאומן :״על אבא לא שואלים שאלות ״ ושוב חזר ״על אבא לא שואלים שאלות ״ !!! הבנתם נכדיי היקרים היו לי הרבה שאלות אחרי השואה ,אבל מאותו ליל הסדר ועד היום מלווה אותי שנים רבות שכל מה שאבא עושה הכל לטובה ,ולכן מאז ועד היום לא שאלתי מאומה ובזכות זה היום זוכים אנחנו להיות בייחד ששים ושמחים ״ !! למותר לציין ששום עיין לא נותרה יבשה באותו ליל הסדר שלא ישכח לעולם.
יהי רצון שנזכה כולנו יחד להאמין שהכל מאיתו יתברך ולחגוג את חג המצות בשמחה ובדיצות ,ויקויים ״כימי צאתך מארץ מצריים אראנו נפלאות ״

פסח כשר ושמח!

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
Brick פרשת וישב * אשכול הרב 1 235 10-12-2017, 00:14
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת וישלח *אשכול אורח 8 205 02-12-2017, 23:40
תגובה אחרונה: אורח
  אשכול ההלכה היומית רב הפורום 583 153,250 27-11-2017, 19:32
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת ויצא - אשכול דובר 11 377 24-11-2017, 15:37
תגובה אחרונה: אורח
  מסכת מכות - הדף היומי *אשכול הרב 19 310 24-11-2017, 04:48
תגובה אחרונה: און ליין
  מסכת סנהדרין - הדף היומי - *אשכול און ליין 113 1,004 24-11-2017, 04:37
תגובה אחרונה: און ליין
  פרשת תולדות - אשכול און ליין 12 134 19-11-2017, 01:26
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת חיי שרה - אשכול אורח 5 255 10-11-2017, 14:55
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת וירא - אשכול אורח 6 238 05-11-2017, 16:14
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת נח - אשכול אורח 10 301 22-10-2017, 01:33
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..