מודעה
פרשת וישלח *אשכול
הכל מכל כאן
סיפורים על הפרשה. והורים על הפרשה. חידושים. דיברתי תורה וכל מה שמעניין על פרשת וישלח כאן. בהמשך נעלה גם את זמני כניסת השבת כאן.... 

שבת שלום לכולכם.

הגב
♦קטנתי מכל החסדים♦
פרשת וישלח

יעקב אבינו מתפלל לה' לפני המפגש עם אחיו עשו 'הצילני נא מיד אחי מיד עשו כי ירא אנכי אותו'.

ליעקב היתה ברכת הדרך מה', מדוע הוא פחד מעשו? על כך מקדים יעקב ואומר ' קטונתי מכל החסדים ומכל האמת אשר עשית את עבדיך'!

יעקב הצדיק היה עניו גדול מאוד ולכן חשש שמא חטא ונכשל ואינו זכאי להינצל מעשו.

אך יש כאן עוד משהו עמוק, יעקב אינו רוצה להתבסס על זכויותיו - זכויות האדם כמה שירבו הרי הם מוגבלים ביחס לאין סופיות של בורא עולם, לכן יעקב מעדיף לשים את זכויותיו בצד ולהתלות ברחמי שמים שהם רחמים מרובים ולא מוגבלים, וכך גם הישועה תהיה בלי מדידה והגבלה.

גם עלינו לזעוק עד מתי ולהתפלל שתסתיים הגלות ותחל הגאולה, לא בגלל זכויותינו אלא בזכות היותנו בניו האהובים של בורא עולם ועל האב לחוס ולרחם ברחמיו העצומים ולפדות מהגלות את בניו היקרים.

שבת שלום
הרב מנדי נחשון

הגב
Photo 

שבתשלום

אל תפספסו

הגב
שבת פרשת וישלח יעקב מלאכים.... כי רצה לעשות שלום עם עשיו כי עם משפחה לא נלחמים... וגם שידע שאחיו רשע ומוקף באנשים רשעים... היתכונן קודם לדורון תפילה ואם לא יסתדר אז מלחמת אחים... שלח לו עיזים מאתים ותישים עשרים... רחלים מאתים ואילים עשרים... פסוק שכולו מסתיים ב-ים... ראשי תיבות יש מנהיג שידע שעל כול מה שיעשה בין טוב ובין רע יבוא למשפט אלוקים... עשיו בא לעשות שלום עם יעקב מנשק אותו ואז נושך בצואר כדרך הרשעים... שגם שכיאלו רוצים לעשות טוב הרע שטבוע בהם משתלט להם על המעשים... לכן אדם צריך להרגיל את עצמו רק למעשים טובים.... ואז בכול מצב יעשה רק טוב לסובבים... שבת שלום ומבורכת??

הגב
בפרשתנו ׳וישלח׳ יעקב אבינו שכח פחים קטנים וחזר במיוחד בשבילהם, ודרשו על זה חז״ל ׳צדיקים חביב עליהם ממונם יותר מגופם׳ ולכאורה קשה! וכי גשמיות מוליכה אותם שזה חשוב להם יותר מגופם? אלא ביאר האר"י הקדוש כיון שממונם מושפע מלמעלה, כל דבר המושפע מלמעלה, צריך להדר עליו, ויש לדעת שכל מה שיש לאדם יש לו שייכות לנשמתו, ולכן יש להיזהר לבל לקלקל ולאבד שום דבר.

ואמר בעל החידושי הרי"ם זצ״ל על אחת כמה וכמה שיש להיזהר במעלות ובתכונות טובות שהאדם זכה בהן, שלא לאבדן.

הגב
שבת פרשת וישלח יעקב מלאכים.... כי רצה לעשות שלום עם עשיו כי עם משפחה לא נלחמים... וגם שידע שאחיו רשע ומוקף באנשים רשעים... היתכונן קודם לדורון תפילה ואם לא יסתדר אז מלחמת אחים... שלח לו עיזים מאתים ותישים עשרים... רחלים מאתים ואילים עשרים... פסוק שכולו מסתיים ב-ים... ראשי תיבות יש מנהיג שידע שעל כול מה שיעשה בין טוב ובין רע יבוא למשפט אלוקים... עשיו בא לעשות שלום עם יעקב מנשק אותו ואז נושך בצואר כדרך הרשעים... שגם שכיאלו רוצים לעשות טוב הרע שטבוע בהם משתלט להם על המעשים... לכן אדם צריך להרגיל את עצמו רק למעשים טובים.... ואז בכול מצב יעשה רק טוב לסובבים... שבת שלום ומבורכת??

הגב
?פרשת השבוע?

?פרשת וישלח  ?
לרפואת כל חולי עמך ישראל
ובפרט לטליה בת אברהם
ועובדיה בן יוסף

?לא להסתכל על מה שחסר!

"אחי יש לי רב"

??עשיו אומר ליעקב "יש לי רב" = יש לי הרבה (אבל חסר לי עוד), אך לוקח את מה שהוא מביא לו... אדם שלא יודע להסתכל על מה שיש לו ומחפש עוד - אי אפשר להגיד שיש לו, כיוון שלו כל הזמן חסר...

?זהו שאומרים חז"ל בפרקי אבות: "איזהו עשיר - השמח בחלקו".

??נביא סיפור שימחיש זאת: 

?מלך אחד בנה ארמון וכתב באותיות קידוש לבנה: "ארמון זה נבנה על ידי המלך ויינתן לאדם השמח בחלקו". 

??נכנס עשיר אחד ואמר שלדעתו - הוא המתאים, אמר לו בן המלך אילו היית מתאים לא היית לוטש עיניך גם אל ארמון הזה... הלא די לך במה שכבר יש לך...

?לעשיו לא הספיק מה שיש לו...

??לא פעם יוצאים כל המשפחה לטיול וחסר משהו מבית המשפחה שנשכח בטעות.., הכעסים צפים ומתחילים האשמות... לבסוף, כל הטיול נהרס וחוזרים הביתה. 

?נראה מוזר? כך בדיוק אנו עושים - לא מסתכלים על הטוב שיש, בפגם קטן נכנסים לדכדוך ייאוש, וכעסים מיותרים...

?שבת שלום ומבורכת?

?לעילוי נשמת?

אבי'ה ז"ל בת נחמיאל.
יוחנן בן יצחק.
גלי'ה בת סאלם.
יעל בת זכרי'ה.
שמואל בן שלום.
חי'ה הדר בת ישראל.
שושנה בת שרה.?

זמני כניסת השבת
(תל אביב)

הדלקת נרות בשעה 16:14
צאת השבת בשעה 17:15

☀תחזית מזג האוויר?
?מצחיק ונוח?

הגב
בע"ה
פרשת : "וישלח"
מהפרשה: "קָטֹנְתִּי מִכֹּל הַחֲסָדִים וּמִכָּל-הָאֱמֶת אֲשֶׁר עָשִׂיתָ אֶת-עַבְדֶּךָ כִּי בְמַקְלִי עָבַרְתִּי אֶת-הַיַּרְדֵּן הַזֶּה וְעַתָּה הָיִיתִי לִשְׁנֵי מַחֲנוֹת: הַצִּילֵנִי נָא מִיַּד אָחִי מִיַּד עֵשָׂו כִּי-יָרֵא אָנֹכִי אֹתוֹ..."

"קָטֹנְתִּי מִכֹּל הַחֲסָדִים..."
אומר יעקב אבינו ריבונו של עולם- קטן אני בעיני, לנוכח כל החסדים והאמת אשר עשית עמדי. אם בתחילה גדול הייתי בעיניי במידת מה, הרי כעת אני לומד לדעת עד כמה קטן אנוכי, כמה תלוי אני בך בורא עולם.
צורת ההתבוננות הזו בשפע הניתן לאדם מלמעלה, היא הפוכה בתכלית מן המצוי והמקובל,
בדרך העולם, כשאדם 'יושב' על ריבוי שפע - בנים ובנות הסמוכים על שולחנו, כסף וזהב, צאן ובקר, עבדים ושפחות - הרי הוא נעשה גדול בעיני עצמו, בעל המאה נעשה בעל הדעה, נוכחותו בולטת בכל מקום, אם לטוב ואם למוטב, (למוטב אנשים חנפנים וחסרי אופי).

ועל כך מזהיר החכם באדם: "לֹא יוֹעִיל הוֹן בְּיוֹם עֶבְרָה, וּצְדָקָה תַּצִּיל מִמָּוֶת ". (משלי)
יעקב אבינו מלמד אותנו-איך באמת צריך לקבל חסדים מאת ה', ולדעת להודות על-כך, (מתאים גם לחסד וטובה שעושה עמך יהודי אחר)
"קטנתי מכל החסדים" - קיבלתי את חסדיך והם הקטינו אותי, לימדו אותי להתבונן על עצמי במבט אחר לגמרי.
ועל כך אפשר להוסיף: "מאוד מאוד הוי שפל רוח, שתקוות אנוש רימה".
(אבות)
ויש עוד הרבה להוסיף... אבל
מה שהלב חושק-הזמן דוחק.

"סוֹף דָּבָר, הַכֹּל נִשְׁמָע: אֶת-הָאֱלֹהִים יְרָא וְאֶת-מִצְוֹתָיו שְׁמוֹר, כִּי-זֶה כָּל-הָאָדָם" (קהלת)
יהי רצון שנהיה טובים בעיני אלוקים ואדם.

מפטירין: "חזון עובדיה" (עובדיה א')
שבת שלום?????

הגב
פרשת וישב -חכמת יוסף בפתרון החלומות 
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
"בעוד שלשת ימים ישא פרעה את ראשך מעליך"
המגיד מדובנא שואל:
והרי חלומם של שר המשקים ושר האופים מאוד דומים, מדוע אם כן, פתר יוסף כי שר המשקים ישוב לתפקידו ואילו את שר האופים יתלו?
את ההסבר לכך הביא על ידי משל למה הדבר דומה:
לצייר אחד שצייר ציור נפלא! בציור נראה אדם הנושא על ראשו סל ובו ככר לחם. עמדו שני אנשים והביטו בציור. 
בעודם מביטים באה ציפור והחלה לנקר במקורה את ככר הלחם שבציור...
ראה! - אמר האחד - כמה גדול הוא צייר זה עד כדי כך שהציפור טועה וחושבת כי הלחם אמיתי...
לא – אמר חברו - אין הוא צייר גדול כלל!!!. אמנם, הלחם נראה אמיתי, אולם מדוע הציפור אינה מפחדת מן האדם אשר הסל על ראשו....
וזהו גם הנמשל:
כשסיפר שר האופים ליוסף את חלומו אמר: "והעוף אכל אותם מן הסל מעל ראשי". 
הבין יוסף שהציפור אינה מפחדת ממנו, סימן שנגזרה עליו מיתה וסופו שייתלה!...

הגב

[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.