מודעה
פרשת כי תבוא - אשכול
#1
בס"ד 

?אור החיים יומי?
מתורת רבנו חיים בן עטר הקדוש זצוקללה"ה

☆צהוריים טובים, ויום מבורך ומוצלח, יום שני, יג' אלול, יום ההילולא של רבנו יוסף חיים זלה"ה מחבר ספר 'בן איש חי'☆

עולם הבא הוא 'מתנה' ולא 'תשלום'

'וְהָיָה כִּי תָבוֹא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹקיךָ  נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּ בָּה'ּ:

רבנו האור החיים הקדוש מפרש בדרך רמז, שהפסוק מדבר על ביאתו של האדם לעולם העליון, ולכן נאמר 'והיה' שהוא לשון שמחה, כי אין ראוי לשמוח אלא כשהאדם זוכה להגיע לעולם העליון.

וזה לשון קדשו: הצצתי בפרשה זו שרומזת גם כן ביאת ארץ העליונה, ואמר 'והיה כי תבוא' שאין ראוי לאדם לשמוח אלא כשיבוא לארץ העליונה, על דרך אומרו 'ותשחק ליום אחרון', כי שמחת עולם הזה אינה אלא הבל ורעות רוח. וחזר ופירש על איזה ארץ מדבר ואמר 'אשר ה' אלקיך נותן לך נחלה' כי לזו יקרא נחלת עולם. עד כאן לשון קדשו

ומוסיף רבנו לפרש, מדוע נאמר בהמשך 'אשר ה' אלוקיך נותן לך' והרי האדם עמל הרבה בעולם הזה כדי לזכות לעולם העליון, ומדוע התורה מכנה את עולם העליון 'מתנה'??? 

ומתרץ רבנו כי העמל והטירחא בעולם הזה, אינו שווה כלום ביחס לחשיבות ותענוג העולם הבא. 

אולם ודאי שצריך האדם מצידו לטרוח ולעמול לזכות למתנה זאת, ולפי העמל בעולם הזה יזכה לכתר ועטרה בראשו לעולם הבא, ולכן נאמר 'וירשתה וישבת בה' שצריך האדם לטרוח, ויזכה לכתר בעולם הבא, וכמאמר רבותינו 'צדיקים יושבים ועטרותיהם בראשיהם' - שכל אחד ישב עם העטרה שהוא זכה בה בכוח מעשיו.

וזה לשון קדשו של רבנו: ודקדק לומר 'נותן לך', כי בערך מה ששוה עולם העליון כל מה שיסגל אדם בעדו לא יגיע לחלק מאלף אלפים משוויו, ולזה אמר 'נותן לך' בתורת מתנה. ולצד שצריך האדם לטרוח בעולם הזה לקיים תורה ומצוות, לזה אמר 'וירישתה'. ואמר 'וישבת בה' על דרך אומרם צדיקים יושבים ועטרותיהם בראשיהם. עד כאן לשון קדשו.

[אור החיים כי תבוא, פרק כו פסוק א]

☀התענוג היומי שלי☀ לרפואת יצחק בר מלכה

הגב
#2
פרשת כי תבוא מתחילה בפרשת הביכורים שעל כול חקלאי להביא ביכורים סמל להכרת הטוב שמרגיש החקלאי אל בורא עולם כי מי כמו העוסקים בחקלאות מרגיש כה תלוי בחסדי שמיים? שיעור הכרת הטוב הטמון בפרשת הביכורים מתאים במיוחד לימי אלול המסר של הפרשה הוא תיזכורת להסתכלות על החיים בכלל ובימי הרחמים והסליחות בפרט לעורר את ההכרה בטובתו של הבורא ולא להיות כפויי טובה!

אנשים אוהבים להתלונן העבודה לא משהו הילדים מאכזבים הבעל מעצבן אולם האמת היא שגם מי שחייו אינם גן עדן עליי אדמות עדיין הוא חי ונושם די לפקוד ליום אחד מחלקה אונקולוגית כדי לדעת כמה טובים החיים  מי שרוצה להתכונן כראוי ליום הדין צריך להרגיש  הכרת הטוב עמוקה.

לדעת רבים ובמיוחד לאנשי החינוך הדור שלנו אינו בנוי לשפה של יראת העונש לא יעיל להפחיד אנשים כדי להביא אותם למחויבות לתורה ומצוות, כשם שחינוך ילדים ויחסי הורים ילדים בנויים כיום על אהבה וקשר חיובי כך גם ראוי ונכון להשתית את הבסיס לתורה ומצוות בעיקר על אהבת ה' יותר מאשר על יראת העונש!!!

איך מגיעים לאהבת ה'?את התשובה על כך עונה רש"י "ולא נתן לכם השם לב לדעת ועיניים לראות ואזנים לשמוע עד היום הזה"
לא נתן השם לכם לב לדעת להכיר את חסדי הקב"ה ולהידבק בו!?
כלומר ברגע שאדם פותח את עיניו ושם את לבו להתבונן בחסדי הבורא כאשר הוא מתרגל להביט בחצי הכוס המלאה יבוא די בקלות לדבקות בהשם מתוך הכרת תודה עצומה אלא שה' לא מספק לנו בקלות-לב לדעת ועיניים לראות ואוזניים לשמוע  מאחר שזהו המפתח להשגת הדבקות בהשם אנו חייבים למצוא את המפתח הזה בעצמנו דרך התבוננות מכוונת בחסדי השם איתנו!!

פרשת כי תבוא מורה לנו את הדרך בימים אלה פיתוח תכונת ההכרה בטובת הבורא הוא- הוא המפתח להמשך קבלת השפע ממרומים כמו גם למחילת עוונות וחידוש קרבת השם,שבת שלום ומבורך??❤

הגב
#3
בס"ד

?אור החיים יומי?
מתורת רבינו חיים בן עטר הקדוש זצוקללה"ה

☆בוקר טוב, ויום מבורך ומוצלח, יום הששי, יז' אלול☆

אדם שעושה מצוות, שלא על פי חכמים 'ישרף הוא והם'

רבנו האור החיים הקדוש, כותב ביטוי נורא, שאם האדם עושה מצוות, אבל אינו מדקדק לעשות אותם כפי רצון חכמי ישראל, ישרף הוא והם.

ובזה מפרש רבנו את הנאמר בפרשת הביכורים 'וְלָקַחְתָּ מֵרֵאשִׁית כָּל פְּרִי הָאֲדָמָה אֲשֶׁר תָּבִיא מֵאַרְצְךָ וְשַׂמְתָּ בַטֶּנֶא', שפרשת הביכורים מרמז על המצוות ומעשים טובים שעושה האדם בעולם הזה, ואותם הוא מביא לארץ העליונה - עולם הבא. ומזהירה התורה, שהמצוות צריכות להיות על פי הוראת וציווי חכמי ישראל, וזה הרמז 'ושמת בטנא' - כי 'טנא' בגימטריא 60, שזה מרמז על מסכתות הש"ס שהם 60 במספר.

ובלשון קדשו של רבנו: 'ואומרו 'ושמת בטנא'. ירמוז שצריך כל מפעלות הטובות שעשה יהיו על פי דבריהם, כאומרו 'על פי התורה אשר יורוך ועל המשפט', והתורה והמשפטים ביארו אותם חכמים בס' מסכתות כמנין 'טנא', שזולת זה הגם שיעשה כל מצות שבעולם ישרף הוא והם'.

ובספר בית יעקב (לתלמיד הרב הקדוש מפשיסחא) הביא את דברי רבנו, והוסיף לרמז 'טנא'ראשי תיבות ט'עמים נ'קודות א'ותיות, שגם ההלכות שרמזו ולמדו חכמים מהטעמים והנקודות והאותיות היתירות שיש בתורה, גם אותם צריך לקיים כראוי, ואין לזלזל בשום דרשת חכמים.

[אור החיים כי תבוא פרק כו פסוק ב]

'אם היו בני אדם מרגישין במתיקות התורה, היו משתגעים ומתלהטים'

ולסיום נביא את דברי רבנו האור החיים הקדוש בפרשתינו המפורסמים ביותר, וזה לשון קדשו: 'שאם היו בני אדם מרגישין במתיקות ועריבות טוב התורה, היו משתגעים ומתלהטים אחריה, ולא יחשב בעיניהם מלא עולם כסף וזהב למאומה, כי התורה כוללת כל הטובות שבעולם'. עד כאן לשון קדשו.

ובזה מפרש רבנו את הפסוק 'וְשָׂמַחְתָּ בְכָל הַטּוֹב אֲשֶׁר נָתַן לְךָ ה' אֱלֹקיךָ', שהרי אמרו חכמינו זכרונם לברכה אין 'טוב' אלא 'תורה', ומדגיש הפסוק שהתורה יש בתוכה את 'כל הטוב' כי התורה כוללת כל הטובות שבעולם.

[אור החיים כי תבוא, פרק כו פסוק יא]

שבת שלום ומבורך לכל בית ישראל

☀התענוג השבועי שלי☀

הגב


[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.


אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  פרשת בא - אשכול אורח 0 78 19-01-2018, 12:54
תגובה אחרונה: אורח
  אשכול ההלכה היומית רב הפורום 586 158,611 12-01-2018, 00:11
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת וארא - אשכול אורח 0 104 10-01-2018, 22:57
תגובה אחרונה: אורח
Exclamation פרשת שמות - אשכול שמואל 2 284 07-01-2018, 23:35
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת ויחי - א שכול אורח 4 151 31-12-2017, 01:14
תגובה אחרונה: אורח
  פרשת ויגש - אשכול אורח 11 352 23-12-2017, 19:46
תגובה אחרונה: אורח
  ב"ה ממתק לשבת פרשת ויגש תשע"ח אחד מתלמידי הבעל שם טוב קרא פעם בספרים שמי שנמנע מלדבר אורח 0 126 23-12-2017, 19:16
תגובה אחרונה: אורח
  מסכת שבועות - הדף היומי *אשכול און ליין 20 342 22-12-2017, 06:32
תגובה אחרונה: און ליין
  מסכת מכות - הדף היומי *אשכול הרב 28 777 22-12-2017, 06:06
תגובה אחרונה: און ליין
Brick פרשת וישב * אשכול הרב 1 274 10-12-2017, 00:14
תגובה אחרונה: אורחמשתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..
window.onload = function(){ };