מודעה
שמחת תורה - למה נקרא החג "שמחת תורה" ולא "שמחה בתורה"
בס"ד

- שמחת תורה - 

לרפואת פנחס בן פייגא מרים 
ולרפואת מרים בת חיה שרה

הרה"ק בעל הלב שמחה מגור זי"ע אמר: מפני מה נקרא החג "שמחת תורה" ולא "שמחה בתורה", והלא השמחה ביום זה היא שמחתו של האדם מישראל בתורה? לא די בשמחתו של האדם בתורה, צריך גם שהתורה תשמח בו...

הרה"ק רבי יצחק אייזיק מקאליב זי"ע הסביר את טעם הריקודים והשמחה בשמחת תורה על פי משל לאחד שבא לבית מלון וצוה לתת לו מכל טוב מאכלים טובים, וחדרים נאים ביותר, וכל מיני תענוגים. כך נשאר הדבר זמן רב, עד שבא בעל הבית אצלו עם חשבון גדול שישלם. אמר לו אין לי לשלם, א"ל הבעה"ב אם כן אמסור אותך למשטרה, שיעמידו אותך למשפט. א"ל ומה יהיה לך מזה, הלא לא תרויח בזה כלום. אך כיון שאין לי לשלם, ארקוד לפניך ריקודים נאים מה שאני יכול, ועל ידי זה יתרבו הבאים כאן בשביל לחזות ברקדן המופלא שמציע בעל המלון ללקוחותיו, ותרויח עי"ז ממון הרבה כפי התשלומים המגיעים לך. וכן הוא הנמשל: שבכל הימים נוראים או מבקשים בני חיי ומזוני, ומבטיחים להקב"ה להיטיב את מעשינו, ובהגיע יום שמחת תורה ואין לנו מה לשלם, רוקדים לפניו יתברך בשמחת תורתו, ומכניסין בזה הרהורי תשובה בלבות בני ישראל, ועל ידי זה יתרבו מצוות ומעשים טובים...
(פנינים)

- כי היא לנו עוז ואורה - 
- ברוך רובין - 

לקבלת דברי התורה והסיפורים במייל:  [email protected]
הגב

[-]
תגובה מהירה
הודעה
הקלד את תוכן התגובה שלך כאן.

אשכולות דומים...
אשכול יוצר האשכול תגובות צפיות תגובה אחרונה
  ? אומר רבי נחמן: כדי שיתקבלו תפילותיו של האדם - צריך שיהיה שילוב של תורה ותפילה, שי און ליין 0 47 10-01-2017, 01:14
תגובה אחרונה: און ליין
  לרגל תשעה באב? פעם שיחקה בתו של החפץ חיים במחבואים. כשהגיעה תורה להתחבא און ליין 0 87 13-08-2016, 22:50
  ערב מתן תורה תשע"ו - סיפר הרה"ק מהרי"ד מבעלזא און ליין 0 327 05-06-2016, 18:58
  דברי תורה לפרשת "במדבר" "ויקח משה את כסף הפִדְיוֹם" (ג,מט) הגאון הצדיק ר' מרדכי מנשכ און ליין 0 81 03-06-2016, 11:01
  ? מדוע אני צריך תורה ומצוות? למה זה לא מספיק שאני בן אדם 'טוב'? אומר הרב שלמה וול אורח 0 62 08-05-2016, 22:18
תגובה אחרונה: אורח
  השבת בפרשת בשלח נקרא על ניסים שה׳ עשה עם עם ישראל כגון יציאת מצרים קריעת ים סוף ויריד אורח 0 88 22-01-2016, 14:11
  שמות - חידושי תורה לזיכוי הרבים "ויעבִידו מצרים את בני ישראל בפרך" (א,יג) אורח 0 108 01-01-2016, 14:44
  דברי תורה לפרשת ״וישב״ "ועשה לו כתונת פסים"(לז' ג'). אורח 0 87 04-12-2015, 13:23
  דברי תורה שבועיים בס"ד - עש"ק פרשת ויצא - וורטים יפים אורח 2 161 20-11-2015, 04:11
  "וידו אוחזת בעקב עשו" (כה, כו) יעקב נקרא ע"ש שתפס את עשו בעקבו, אי' בספה"ק ללמוד מכאן אורח 0 148 11-11-2015, 00:20

משתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים

About Us
    Write About your Forum and stuff where this theme is Placed Just I am trying to extend the paragraphs to make some nice looking lines. But you can write about your forum lol. Like what your forum have special and all. or just leave what i have written if you don't like to write much..